42.“Coğrafiyanin müasir problemləri: elm və təhsilin inteqrasiyası” adlı III Beynəlxalq elmi-praktiki konfransı. (BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) həsr olunub) Bakı, 2024-cü il, 29-30 oktyabr.  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycanın Coğrafiya Cəmiyyəti, Turizm və Menecmentlə Qərbi Kaspi universitetləri, ADPU-nun  Quba filialı, Türkiyənin Bursa Uludağ, Rusiyanın Dağıstan Dövlət Texniki və Pedaqoji, Özbəkistanın Milli, Şimali Qazaxıstanın M. Kozıbayev adına universitetləri, Gürcüstanın Coğrafiya İnstitutu və Rusiya Sosial Coğrafiyaçılar Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1705
41.“Azərbaycanda müasir iqlim dəyişmələrinin təbii komplekslərə və təsərrüfat sisteminə təsiri” adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans. Bakı, 2024-cü il, 06 iyun.  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1613
40.“Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyasi” adlı II beynəlxalq elmi-praktiki  konfrans. Bakı, 2023-cü il 23 noyabr.  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti, Bursa Uludağ Universiteti (Türkiyə), Qırğızıstan Təhsil Akademiyası, Cizzax Dövlət Pedaqoji İnstitutu (Özbəkistan), Tiraspol Dövlət Universiteti (Moldova), Dağıstan Dövlət Texniki Universitetinin (Rusiya) təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1487
39.“Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafında rolu”  Respublika elmi-praktiki konfrans. Gəncə şəhəri, 2023-ci il, 14 iyul. AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1437
38.“Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında rolu” Respublika elmi-praktiki konfrans. Bakı şəhəri, 2023-ci il, 07 iyun. AMEA-nın konfrans zalı. AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1419
37.“6-cı Qitələrarası Geoinformasiya Günləri (IGD)” adlı  beynəlxalq konfrans. Bakı şəhəri, 2023-ci il, 06 iyun. AMEA-nın konfrans zalı. AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Türkiyənin Mersin Universitetinin  təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1424
36.“İnsan və relyef təbii təkamülün əsas hissəsi kimi” adlı  elmi-praktiki konfrans. Bakı şəhəri, 2023-ci il, 25 yanvar. AMEA-nın konfrans zalı. AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1341
35.“Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyasi”  adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans. Bakı şəhəri, 2022-ci il, 01 dekabr. AMEA-nın konfrans zalı. Akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı, Bursa Uludağ Universiteti (Türkiyə), Qırğızıstan Təhsil Akademiyası, Cizzax Dövlət Pedaqoji İnstitutu (Özbəkistan), Tiraspol Dövlət Universiteti (Moldova) və Təbriz Universitetinin (İran) təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1300
34.“Azərbaycanda landşaft tədqiqatlarının inkişafında və coğrafiyaçı səyyahların öyrənilməsində N.K.Kərəmovun rolu” mövzusunda elmi praktik konfrans. Şamaxı şəhəri,  2022-ci il, 13 iyun. AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və Şamaxı rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1192
33.“Qarabağ - Şərqi Zəngəzur regionlarında təbii-təsərrüfat sistemlərinin təşkili və idarə edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki konfrans. Bakı şəhəri, 2022-ci il, 24 aprel. Coğrafiya İnstitutunun konfrans zalı.  AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1167
32.“Miqrasiya problemlərinə yeni baxış: COVİD-19 pandemiyasından əvvəl və sonra” adlı konfrans-seminar. 20221-ci il 24 aprel, Bakı şəhəri, AMEA-nın konfrans zalı. AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə  https://igaz.az/az/news/1166
31.Saleh Rüstəmovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan hidrometeorologiyası və ətraf mühit”  mövzusunda elmi-praktiki konfrans.  2021-ci il 17 dekabr, Bakı şəhəri, AMEA-nın konfrans zalı. AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/1091
30.“Qarabağ: Zəfərə gedən yol” mövzusunda XVII Beynəlxalq elmi konfrans.  2021-ci il 31 avqust,  Bakı şəhəri, AMEA-nın konfrans zalı. AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı, AR Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutu və “Elger” Beynəlxalq Elm Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/992
29.“Azərbaycanın arid regionlarinda təbii-təsərrüfat sistemlərinin təşkili və idarə olunması” mövzusunda elmi-praktiki konfrans.  2019-cu il 7-8 noyabr,  Mingəçevir şəhəri. AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/702
28."AMEA-nın müxbir üzvü, coğrafiya elmləri doktoru, professor Şahvələd Xəlilovun anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunmuş" elmi sessiya. 2019-cu il,  AMEA-nın konfrans zalı. AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə https://igaz.az/az/news/686
27.“Xəzər Hövzəsinin inkişafı  İqlim dəyişmələri - Su - Enerji  - Ərzaq təhlükəsizliyi kontekstində: Dayanıqlı inkişafın regional yolları” mövzusunda illik toplantı. 2019-cu il, 03-12 iyun Holidey-İnn hoteli. AMEA akad.H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  təşəbbüsü və Xəzər Regionunun Dayanıqlı İnkişaf perspektivlərinin tədqiqi məqsədi ilə yaradılan  Xəzər İnteqrasiyali Elmi-Tədqiqat Şəbəkəsinin (Caspian İntegrated Scientific Network – CASPİSNET) birgə təşkilatçılığı ilə. https://igaz.az/az/news/667
26.“Təbii və texnogen risklərin minimallaşdırılması və yeniliklər” mövzusunda birinci Avrasiya konfransı. 2019-cu il,  22-24 may, Bakı şəhəri. AMEA akad.H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi və AMİR Texnoloji Xidmət MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə.  https://igaz.az/az/news/644
25."Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin (ACC)  80 illik  yubileyi  və  X  qurultayı". 2019-cu il 26 may, Qəbələ şəhəri. Coğrafiya İnstitutunun dəstəyi ilə. https://igaz.az/az/news/643
24.«Xəzər dənizi ərazisinin dayanaqlı inkişafı üçün ətraf mühit və antropogen təhlükəsizliyinin  qiymətləndirilməsi» layihələri üzrə keçirilən Beynəlxalq seminarlar. 2018-ci il,  13-18 Sentyabr,   Holiday Inn otelində Cİ-nin təşkilatçılığı ilə. https://igaz.az/az/news/528
23.“Avrasiya CİS – 2018” adlı Beynəlxalq elmi konfrans. 2018-ci il,  4-7 Sentyabr,  AMEA-nın konfrans zalı.  Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Türkiyənin Səlcuq Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/522
22.“Daxili su hövzələrinin problemləri: Xəzər dənizi hövzəsinin tematik öyrənilməsi” mövzusunda Beynəlxalq konfrans.  2018-ci il 12-14 may,   Holiday Inn hotelində AMEA ak. Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və  islam ölkələri Beynəlxalq Elm və Okeanografik Texnologiya Şəbəkəsinin birgə təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/495
21.“Azərbaycanda və Rusiyada ictimai coğrafiya və  XXI yüzilliyin inkişaf prioritetləri” mövzuzunda  Azərbaycan-Rusiya coğrafiyaçı-İçtimaiyyətçilərinin   konfransı.  2018-ci il 10-14 mayAMEA-nın konfrans zalı.   AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutu (Cİ), Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti (ACC), Rusiya Coğrafiyaçı-İçtimaiyyətçiləri Assosiasiyası və AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçiliyi Akademiyasının təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/493
20.“Bazar iqtisadiyyatı şəraitində torpaq idarəçiliyi: nailiyyətlər və müasir çağırışlar” mövzusunda Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş torpaq idarəçiliyinə dair  elmi-praktik konfrans.  2018-ci il 7 may. “Four Seasons” hotelində   H.Ə.Əiyev ad. Coğrafiya İnstitutu və Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin  birgə təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/491
19."Qafqazın dağlıq regionlarında iqlim dəyişmələrinə uyğunlaşma imkanlarının gücləndirilməsi. Elm və təcrübə arasında qarşılıqlı əlaqənin optimallaşdırılması”  mövzusunda Elmlə təcrübənin vəhdətinə həsr olunmuş  elmi-praktiki konfrans.  2018-ci il 17 aprel.  Cİ-nin konfrans zalı.  AMEA ak. Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/483
18."Akademik Budaq Budaqovun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans".  2018-ci il 27 fevral. AMEA-nın konfrans zalı.  AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/454
17."AMEA-da akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans".  2017-ci il 26 dekabr.  AMEA-nın Dairəvi zalında  AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/421
16."Akademik H.Ə.Əliyevin 110 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir"lər. 2017-ci il  17-18 noyabr.  Şamaxı və Qəbələ şəhərlərində  (Şamaxı Mədəniyyət Mərkəzi və Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində)  AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/402
15."İkinci Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günləri". 2017--ci il 2 noyabr. Türkiyənin İzmir şəhərində  Ege Üniversitəsi və AMEA akad.H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/391
14."Birinci Azərbaycan – Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Coğrafiya Günləri".  2017-ci il 23 oktyabr.  AMEA-nın konfrans zalı. AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/385
13.“İnsan və  ətraf mühit münasibətləri” mövzusunda respublika elmi  konfransı (H.Ə.Əliyevin 110 illiyinə) – 2017-ci il 16-17 iyun, Lənkəran şəhəri – Cİ, ACC və Lənkəran Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/64
12."Birinci Azərbaycan-Türkiyə Coğrafiya Günləri"- 2017-ci il 2-5 may, AMEA-nın konfrans zalı, ACC və Türkiyənin T.C. Ege Üniversitəsi Ədəbiyyat fakültəsi coğrafiya bölümünün birgə təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/az/news/23
11.“Gənclərin turizm bacarığının formalaşmasında coğrafi biliklərin rolu” mövzusunda dəyirmi masa – 2017-ci il 27 aprel Cİ-nin konfrans zalı, AR Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi və Cİ-nin birgə təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/26
10.“Azərbaycanın dağ geosistemləri: problemlər və perspektivlər”  mövzusunda elmi-praktiki konfrans ( Elbrus Əlizadənin xatirəsinə) -  2017-ci il 29 mart, AMEA-nın konfrans zalıhttp://igaz.az/az/news/30
9.“Azərbaycan Respublikasında demoqrafik inkişaf: əhali məskunlaşmasının perspektivləri və regional problemləri” mövzusunda respublika konfransı - 2016-cı il, 12-13 sentyabr,    Şəki şəhəri,     Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Bilik Fondu, Şəki Rayon İcra Hakimiyyəti və AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə. http://igaz.az/ru/news/85
8.“Müasir qlobal dəyişmələrə geo- və təbii-təsərrüfat sistemlərinin adaptasiyası problemləri” Beynəlxalq elmi-praktik konfrans - 2015-ci il, 17-18 sentyabr – AMEA-nın konfrans zalıhttp://igaz.az/az/news/271
7.Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyi ilə əlaqədar Bakı-Şamaxı-İsmayıllı-Qəbələ marşrutu üzrə səyyar elmi konfranslar - 2015-ci il,  17-18 iyun.  http://igaz.az/az/news/258
6.“Ulu öndər H.Ə.Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü və AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun yaranmasının 70 illiyi” mövzusunda  yubiley konfransı  - 2015-ci il, 22 may,  Naxçıvan şəhəri, Coğrafiya İnstitutu və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/246
5.“Avropa və Asiya qitələrinin sərhədi Azərbaycandan keçir” mövzusunda konfrans keçirilib. 2014-cü il dekabrın 17-də Coğrafiya İnstitutunun akt zalında Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və  AMEA akademik Həsən Əliyev adına   Coğrafiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə. https://igaz.az/az/news/210
4.“Qlobal və regional hidrosiyasi problemlər beynəlxalq əməkdaşlıq və təhlükəsizlik kontekstində” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans  -  2014-cü il,  25 noyabr, Hilton mehmanxanası, AR Prezidenti  yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi və AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə. https://igaz.az/az/news/320
3.“Xəzər dənizi regionunun coğrafi problemləri və ərazinin dayanıqlı inkişafına nail olmanın yolları” mövzusunda Beynəlxalq konfrans - 2014-cü il, 15-20 sentyabr, AMEA-nın konfrans zalı. http://igaz.az/az/news/185
2.“Ermənistan Respublikasının hidroterror və hidrodiversiya aktları regional təhlükəsizliyə təhdiddir” mövzusunda elmi-praktiki konfrans, - 2013-cü il, 25 noyabr, AMEA-nın konfrans zalı,  Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) və akad.H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə.  http://igaz.az/az/news/140
1.“Qlobal dəyişikliklər şəraitində geosistemlərin təbii ehtiyat potensialının  qiymətləndirilməsi və  səmərəli istifadəsi” mövzusunda Beynəlxalq konfrans   - 2013-cü il, 3-5 iyun, AMEA-nın konfrans zalı, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, Coğrafiya İnstitutu və ACC-nin birgə təşkilatçılığı ilə. https://igaz.az/az/news/508

1.Международная конференция на тему "Оценка и эффективное использование природно-ресурсного потенциала геосистем в условиях глобальных изменений". 3-5 июня 2013 г., конференц-зал НАНА, организован совместно Отделением наук о Земле НАНА, Институтом географии и АГО.  https://igaz.az/az/news/508
2.Научно-практическая конференция на тему «Гидротеррористические и гидродиверсионные акты Республики Армения представляют угрозу региональной безопасности», - 25 ноября 2013 г., конференц-зал НАНА, совместно организована Центром стратегических исследований (ЦСИ) и Институтом географии имени академика Г.Алиева.  http://igaz.az/ru/news/140
3.Международная конференция «Географические проблемы Каспийского региона и пути достижения устойчивого развития региона» - 15-20 сентября 2014 г., конференц-зал НАНА. http://igaz.az/ru/news/185
4.Международная научно-практическая конференция «Глобальные и региональные гидрополитические проблемы в контексте международного сотрудничества и безопасности» - 25 ноября 2014 г., гостиница «Хилтон», организованная совместно c Центром стратегических исследований при Президенте АР и Институтом географии им. Академика Гасана Алиева НАНА.   https://igaz.az/ru/news/320     klik
5.Состоялась конференция на тему «Граница европейского и азиатского континентов проходит через Азербайджан». 17 декабря 2014 года в актовом зале Института географии при совместной организации Азербайджанского географического общества и Института географии имени академика Гасана Алиева НАНА.   https://igaz.az/ru/news/210
6.Юбилейная конференция на тему «92-летие со дня рождения великого лидера Г.А.Алиева и 70-летие создания Института географии имени академика Г.А.Алиева НАНА» - 22 мая 2015 г., Нахчыван, Институт географии и НАНА. совместная организация Нахчыванской дивизии. http://igaz.az/ru/news/246
7.Передвижные научные конференции по маршруту Баку-Шамахи-Исмаиллы-Габала в связи с 70-летием Института географии - 17-18 июня 2015 года. http://igaz.az/ru/news/258
8.«Проблемы адаптации гео- и природно-хозяйственных систем к современным глобальным изменениям» Международная научно-практическая конференция - 17-18 сентября 2015 г. - конференц-зал НАНА, http://igaz.az/ru/news/271
9.Республиканская конференция на тему «Демографическое развитие в Азербайджанской Республике: перспективы и региональные проблемы расселения населения» - 12-13 сентября 2016 г., г. Шеки, Институт географии, Фонд знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Шекинский районный исполнительный орган и Шекинский Региональный Научный Центр НАНА с орг. http://igaz.az/ru/news/85
10.Научно-практическая конференция «Горные геосистемы Азербайджана: проблемы и перспективы» (памяти Эльбруса Ализаде) - 29 марта 2017 г., конференц-зал НАНА.  http://igaz.az/ru/news/30
11.Круглый стол на тему «Роль географических знаний в формировании туристских навыков молодежи» - 27 апреля 2017 г., конференц-зал ИГ при совместной организации Республиканского центра развития детей и молодежи Министерства образования Азербайджанской Республики и ИГ.   http://igaz.az/ru/news/26
12.«Первые азербайджано-турецкие дни географии» - 2-5 мая 2017 года, конференц-зал НАНА, АГО и Турции. Соорганизатором выступило отделение географии литературного факультета Эгейского университета.   http://igaz.az/ru/news/23
13.Республиканская научная конференция на тему «Отношения человека и окружающей среды» (к 110-летию со дня рождения Г.А. Алиева) - 16-17 июня 2017 г., г. Лянкяран - организована ИГ, АГО и ЛГУ.   http://igaz.az/ru/news/64
14.«Первый Азербайджан - Дни географии Королевства Саудовская Аравия». 23 октября 2017 г. Конференц-зал НАНА. НАНА ак. Имя Г.А.Алиева. Организатор Института географии.    http://igaz.az/ru/news/385
15."Вторые турецко-азербайджанские дни географии". 2 ноября 2017 г. Организаторы: Эгейский университет в Измире, Турция, и Институт географии имени академика Г.А.Алиева НАНА.    http://igaz.az/ru/news/491
16. «Мероприятие, посвященное 110-летию академика Г.А.Алиева». 17-18 ноября 2017 г. В городах Шамаха и Габала (Шамахинский культурный центр и Габалинский археологический центр) организованы Институтом географии НАНА имени академика Г.А.Алиева.   http://igaz.az/ru/news/402
17. «Конференция, посвященная 110-летию академика Гасана Алиева в НАНА». 26 декабря 2017 г. НАНА в Круглом зале НАНА. Имя Г.А.Алиева. Организатор Института географии.  http://igaz.az/ru/news/421
18.Конференция, посвященная 90-летию академика Будага Будагова». 27 февраля 2018 г. Конференц-зал НАНА. Организатор: Институт географии им. Г.А. Алиева НАНА.  http://igaz.az/ru/news/454
19.Научно-практическая конференция, посвященная объединению науки и практики на тему «Усиление возможностей адаптации к изменениям климата в горных районах Кавказа. Оптимизация взаимодействия науки и практики». 17 апреля 2018 г. Конференц-зал Институт географии Институт географии имени Гасана Алиева НАНА организован   http://igaz.az/ru/news/483
20.Научно-практическая конференция по землеустройству, посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева на тему «Землеустройство в условиях рыночной экономики: достижения и современные вызовы». 7 мая 2018 г. В гостинице «Четыре сезона». При совместной организации Института географии и Госкомимущества. http://igaz.az/ru/news/491
21.Конференция азербайджанских и российских географов и публицистов на тему «Общественная география в Азербайджане и России; приоритеты развития 21 века». 10-14 мая 2018 г. Конференц-зал НАНА. Организаторы: Институт Географии, Азербайджанское географическое общество (АГО), Ассоциация географов-публицистов России и Академия государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики.    http://igaz.az/ru/news/493
22.Международная конференция «Проблемы внутренних водных бассейнов: тематическое изучение бассейна Каспийского моря». 12-14 мая 2018 г., в отеле Holiday Inn  при совместной организации Института географии имени Гасана Алиева и Международной сети науки и океанографических технологий исламских стран. http://igaz.az/az/news/495
23.Международная научная конференция "ГИС Евразия - 2018". 4-7 сентября 2018 г., конференц-зал НАНА при совместной организации Института географии имени академика Г.А.Алиева Национальной академии наук Азербайджана и Сельджукского университета Турции.   http://igaz.az/ru/news/522
24.Проведены международные семинары по проектам «Оценка экологической и антропогенной безопасности для устойчивого развития акватории Каспийского моря». 13-18 сентября 2018 г., организованный ИГ в отеле Holiday Inn.  https://igaz.az/ru/news/528
25."80-летие и X съезд Азербайджанского Географического Общества (АГО)". 26 мая 2019 года, город Габала. При поддержке Института географии.   https://igaz.az/ru/news/643
26.Первая Евразийская конференция «Минимизация природных и техногенных рисков и инновации». 22-24 мая 2019 года, г. Баку при совместной организации Института географии имени академика Г.А.Алиева НАНА, Республиканского центра сейсмологической службы НАНА и ООО «Технологическая служба АМИР».   https://igaz.az/ru/news/644
27.Ежегодное совещание «Развитие Каспийского бассейна в условиях изменения климата – Вода – Энергия – Продовольственная безопасность: региональные пути устойчивого развития». 03-12 июня 2019 г., отель Holiday Inn. С совместной организацией Каспийской интегрированной научной сети (Caspian Integrated Scientific Network - CASPİSNET), созданной по инициативе Института географии имени акад. Г.А.Алиева НАНА и с целью исследования перспектив устойчивого развития Каспия.   https://igaz.az/ru/news/667
28.Научная сессия «Посвящается 80-летию со дня рождения профессора Шахвалада Халилова, члена-корреспондента НАНА, профессора, доктора географических наук». 2019 г., конференц-зал НАНА. Отделение наук о Земле НАНА, акад. Организовано совместно Институтом географии имени Г.А.Алиева и Азербайджанским географическим обществом   https://igaz.az/ru/news/686
29.Научно-практическая конференция «Организация и управление природно-хозяйственными системами в аридных районах Азербайджана». 7-8 ноября 2019 г., г. Мингячевир. Организовано Институтом географии имени Г.А.Алиева и Азербайджанским географическим обществом   https://igaz.az/ru/news/702
30.XVII Международная научная конференция «Карабах: путь к победе». 31 августа 2021 года, город Баку, конференц-зал НАНА. Организаторы: Институт географии им. акад. Г.Алиева. Губинский филиал Азербайджанского государственного педагогического университета, Военная академия Вооруженных Сил АР, Нахчыванский педагогический институт и Международный научный центр «Эльгер»   https://igaz.az/ru/news/992
31.Научно-практическая конференция «Азербайджанская гидрометеорология и окружающая среда», посвященная 110-летию Салеха Рустамова. 17 декабря 2021 года, г. Баку, конференц-зал НАНА. Организовано Институтом географии имени Г.А.Алиева   https://igaz.az/ru/news/1091
32.Конференция-семинар «Новый взгляд на проблемы миграции: до и после пандемии COVID-19». 24 апреля 2022 года, город Баку, конференц-зал НАНА. акад. Организовано Институтом географии имени Г.А.Алиева   https://igaz.az/ru/news/1166
33.Научно-практическая конференция «Организация и управление природно-хозяйственными комплексами Карабахско-Восточно-Зангезурского района». Город Баку, 24 апреля 2022 года. Конференц-зал Института географии. Организаторы: Институт географии имени академика Г.А.Алиева НАНА и Азербайджанское географическое общество   https://igaz.az/ru/news/1167
34.Научно-практическая конференция на тему «Роль Н.К. Карамова в развитии ландшафтоведения в Азербайджане и изучении географических путешественников». г. Шамаха, 13 июня 2022 г. НАНА с совместной организацией Института географии имени академика Г.А.Алиева, Азербайджанского географического общества и Исполнительной власти Шемахинского района   https://igaz.az/ru/news/1192
35.Международная научно-практическая конференция «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования». Город Баку, 1 декабря 2022 года. Конференц-зал НАНА. Институт географии имени академика Г.А.Алиева, Азербайджанское географическое общество, Азербайджанский университет туризма и менеджмента, Губинский филиал Азербайджанского государственного педагогического университета, Университет Бурса Улудаг (Турция), Кыргызская академия образования, Джизакский государственный педагогический институт (Узбекистан), Тираспольский государственный университет (Молдова) и организован Тебризским университетом (Иран)  https://igaz.az/ru/news/1300
36.Научно-практическая конференция «Человек и рельеф как основная часть естественной эволюции». Город Баку, 25 января 2023 года. Конференц-зал НАНА. Институт географии Министерства науки и образования АР имени академика Г.А.Алиева, организованный Азербайджанским географическим обществом   https://igaz.az/ru/news/1341
37.Международная конференция "6-е Межконтинентальные геоинформационные дни (МГД)". Город Баку, 6 июня 2023 года. Конференц-зал НАНА. Организовано Институтом географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Мерсинским университетом Турции https://igaz.az/az/news/1424
38.«Роль Гейдара Алиева в развитии науки и образования в Азербайджане» Республиканская научно-практическая конференция. Город Баку, 7 июня 2023 года. Конференц-зал НАНА. Институт географии Министерства науки и образования АР имени академика Г.А.Алиева, организованный Азербайджанским географическим обществом https://igaz.az/az/news/1419
39.Республиканская научно-практическая конференция «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в социально-экономическом развитии регионов Азербайджанской Республики». Город Гянджа, 14 июля 2023 года, организованная Институтом географии им. акад. Г.А.Алиева Министерства науки и образования АР и  Азербайджанским географическим обществом  https://igaz.az/az/news/1437
40.II Международная научно-практическая конференция «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования». Баку, 23 ноября 2023 г. Организаторы: Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Институт географии имени академика Г.А. Алиева, Азербайджанское географическое общество, Университет Бурса Улудаг (Турция), Киргизская академия образования, Джизакский государственный педагогический институт (Узбекистан), Тираспольский государственный университет (Молдова) и Дагестанский государственный технический университет (Россия) https://igaz.az/az/news/1487
41.Международная научно-практическая конференция «Влияние современных изменений климата на природные комплексы и хозяйственные системы Азербайджана». Баку, 2024, 6 июня. Организаторы: Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Институт географии имени академика Г.А.Алиева https://igaz.az/az/news/1613
42.III Международная научно-практическая конференция «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования». (Посвящено 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС-29)) Баку, 2024, 29-30 октября. Совместно организовано Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Институтом географии имени академика Г.А. Алиева, Географическим обществом Азербайджана, Западно-Каспийскими университетами туризма и менеджмента, Губинским филиалом Азербайджанского государственного географического университета, Университетом Бурса Улудаг Турции, Дагестанским государственным технико-педагогическим университетом России, Национальным университетом Узбекистана, Северо-Казахстанским университетом имени М. Козыбаева, Институтом географии Грузии и Российской ассоциацией общественных географов https://igaz.az/az/news/1705