Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı, elm və təhsil ocaqlarında dayanıqlı fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi, eləcə də dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi, innovativ elm-təhsil klasterinin yaradılması və s. istiqamətdə müntəzəm olaraq Coğrafiya İnstitutu elmi-tədqiqat işləri aparır, mövcud problemləri işıqlandırır və onların aradan qaldırılması istiqamətində daim öz təklifləri ilə çıxış edir.
Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar regionlarında elmi potensialın, eləcə də təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Heydər Əliyevin gördüyü işlər, həyata keçirdiyi layihələr, regional görüşlər və s. ilə bağlı araşdırmalar aparılıb. Bu sahədə elmi bazanın gücləndirilməsi, innovasiyaların tətbiqi, təbii-coğrafi potensialın təsərrüfata cəlb edilməsi istiqamətində Heydər Əliyevin xidmətləri yüksək qiymətləndirilib.
Bu istiqamətdə 11 iyul 2023-cü il tarixində Gəncə şəhərində “Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafında rolu” adlı konfrans keçirilib. Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, regionlarda fəaliyyət göstərən coğrafiyaçı alim və müəllimlər iştirak edib, öz dəyərli fikirlərini və regional problemləri tədbir iştirakçılarına çatdırıblar. Müxtəlif istiqamətləri əhatə edən mövzuların məntiqi nəticəsi kimi müasir dövrümüzdə sosial-iqtisadi inkişafın stimullaşdırılması, elm və təhsildə yeni dərsliklərin yazılması, əhali məskunlaşmasının demoqrafik inkişaf istiqamətləri, təsərrüfat sahələrinin dimanik tendensiyaları, təbii fəlakətlər və onların aradan qaldırılması yolları və s. istiqamətli çıxışlar iştirakçılar tərəfindən yüksək dəyərləndirilib.

Региональные поездки сотрудников Института географии продолжаются 2023-07-14 15:03:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
Институт географии регулярно проводит научно-исследовательские работы, освещает существующие проблемы и постоянно выступает со своими предложениями по их устранению в сфере социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики, организации и управления устойчивой деятельностью в науке и образовательных учреждениях, а также реализации государственной политики, создания инновационного научно-образовательного кластера и др.
В связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике, в ее регионах были проведены исследования деятельности Гейдара Алиева  по повышению научного потенциала и качества образования, реализованных  проектов, региональных встреч и т. д.. В этой области были высоко оценены заслуги Гейдара Алиева в укреплении научной базы, внедрении инноваций, привлечении в экономику природно-географического потенциала.
В этом направлении 11 июля 2023 года в Гяндже было проведено мероприятие под названием «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в социально-экономическом развитии регионов Азербайджанской Республики». Помимо сотрудников Института географии, в мероприятии приняли участие географы и педагоги, работающие в регионах, которые донесли до участников мероприятия свои ценные идеи и ознакомили с региональными проблемами. Выступления, охватывающие различные направления, такие как стимулирование социально-экономического развития в нашу современную эпоху, создание новых учебников по науке и образованию, направления демографического развития расселения населения, динамические тенденции экономической сферы, стихийные бедствия и пути их ликвидации и др. получили высокую оценку участников.