ORCID https://orcid.org/0000-0002-0606-3753
Web of Science Researcher ID: ACF-3620-2022
İmrani Zaur Tahir oğlu 16 sentyabr 1977-ci ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1998-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakültəsinin bakalavr, 2000-ci ildə magitraturasını bitirmişdir.
Z.İmrani 2009-cu il coğrafiya elmləri namizədi və 2025-ci ildə coğrafiya elmləri doktoru elmi dərəcələri, 2015-ci ildə dosent elmi adı almışdır.
Z.İmrani 2000-2002-ci ildən əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrində başlamış, 2002-2010-cu illərdən keçmiş AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda kiçik elmi işçi və böyük elmi işçi, 2011-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi Fövqəladə halların xəbərdar edilməsi Baş idarəsində, 2013-2022-ci illərdə AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi, şöbə müdiri, icraçı direktor vəzifələrində çalışmışdır. 2022-ci ildən akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə keçmiş və Z.İmrani direktor müavini, direktor vəzifəsini icra edən vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Z.İmrani tədqiqat işləri əsasən iqtisadi və sosial coğrafiyanın mühüm sahəsi olan sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, ekologiya, sosial-infrastruktur, turizm, investisiya siyasəti, dayanıqlı inkişafın modelləşdirməsi və təbii fəlakətlərin iqtisadi-coğrafi qiymətləndirilməsi sahələrində tanınmış alimdir.
Z.İmrani 160-dan artıq elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 2 dərslik, 2 dərs vəsaiti, 2 atlasın, 4 bakalavr və magistr proqramlarının müəllifidir. Onun 65 elmi əsəri xaricdə çap olunmuşdur. Nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda (beynəlxalq elmmetrik elmi bazaya daxil olan Web of Science platformasında 12, SCOPUS pratformasında 10 məqalə) əsərlərinə istinad olunur. 46-a yaxın beynəlxalq konfrans, simpozium və konqresdə məruzə ilə çıxış etmişdir. Monoqrafiyalar: “Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonu” (2007), “Azərbaycanda təsərrüfatın ərazi təşkilinin iqtisadi-coğrafi xüsusiyyətləri” (2014), “Object-based analysis for risk and disasters assessment: Tutoring on Geo-Environmental Contexts of Azerbaijan” (2023); dərsliklər: “Coğrafiya” XI sinif (2018), “Coğrafiya” VI sinif (2021); metodik vəsaitlər: “Coğrafiya” XI sinif (2018), “Coğrafiya” VI sinif (2021); bakalavr və magistr proqramları: “İqtisadi coğrafiya” (2018), “Sənaye coğrafiyası” (2018), “Qlobal iqtisadi inteqrasiya və investisiya” (2019), “Coğrafi tədqiqat metodları və CİS” (2021); 6-11-ci siniflər üçün Coğrafiya Atlası (2022), 6-11-ci siniflər üçün Tarix Atlası (2025).
Z.İmrani Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin, Özbəkistan Coğrafiya Cəmiyyətinin, Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvüdur. O, həmçinin uzun illər Coğrafiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED1.23 Dissertasiya Şurasının Elmi katibi və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Yer elmləri ekspert şurasının üzvi olub, Coğrafiya və təbii resurslar jurnalının baş redaktorudur. Bununla yanaşı, Özbəkistan Respublikası Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyi yanında Ali Attestasiya Komissiyasının coğrafiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru (PhD) və elmlər doktoru (DSc) elmi dərəcələrini olaraq üçün fəaliyyət göstərən Elmi Şuranın üzvüdür.
Z.İmrani 2023-cü ildə “Еconomic-Geographical Model of Sustainable Development in Manufacturing and Education” (Doi: 10.18775/ijied.1849-7551-7020.2015.91.2004) adlı məqaləm Avropa Birliyi ölkələrində ilin ən çox oxunan top 25 elmi-tədqiqat məqalələsi siyahısına daxil olub. 2024-cü ildə Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin milli “Büllur kompas” müsabiqəsində 14 ölkədən 600-dən çox iştirakçının “Elmi nailiyyət” nominasiyasında qalib olaraq “Finalçı diplomu”na layiq görülmüşəm.
Web of Science və SCOPUS platformalarında elmi məqalələri
Imrani, Z.T., Veliyeva, G.V. (2021). Methodological basis of zoning of tourism-recreation reserves and tourism potential of Gusar region of the Republic of Azerbaijan. Journal of Geology, Geography and Geoecology, Dnipro. No 30 (2), pp. 379-388. https://geology-dnu.dp.ua/index.php/GG/article/view/822
DOI: 10.15421/112134 WoS
Imrani, Z.T., Agakishieva, G.R. (2021). Sustainable development of the tourism industry in Azerbaijan. Revista Universidad y Sociedad, Cuba. No 13 (1), pp. 43-50. https://rus.ucf.edu.cu/index.php/rus/article/view/1896 WoS,
Imrani, Z.T., Mammadova, Sh.I., Hadjiyeva, N.N., Vysotskyi, O.Y. (2021). The main directions of sustainable socio-economic development of the Caspian littoral areas of the Republic of Azerbaijan and the existing environmental problems. Journal of Geology, Geography and Geoecology, Dnipro. No 30 (4), pp. 652-665.
DOI: 10.15421/112160 WoS
Imrani, Z., Safarov, S., Safarov, E. (2022). Analysis of wind-wave characteristics of the Caspian sea based on reanalysis data. Russian Meteorology and Hydrology, Moscow. Vol. 47, No. 6, pp. 479-484. https://link.springer.com/article/10.3103/S1068373922060085
DOI: 10.3103/S1068373922060085 WoS, Scopus
Imrani, Z.T., Zeynalova, K.Z., Mammadova, G.S., Vysotskyi O.Y. (2022). Opportunities and prospects for the development of speleotourism in Azerbaijan. Journal of Geology, Geography and Geoecology, Dnipro. No 31 (2), pp. 293-301.
DOI: 10.15421/112227 WoS
Imrani, Z.T., Veliyeva, G.V. (2023). Regionalization of resort-recreational zones of Azerbai-jan and possibilities of using them studios case: Gusar tourism-recreational zone. Revista Universidad y Sociedad, Cuba. No 15 (3), pp. 554-561. https://rus.ucf.edu.cu/index.php/rus/article/view/3810 WoS, Scopus
Imrani, Z.T., Kazimova, S.T. (2023). Assessing Tourist And Recreational Potential Using The Landscape Planning Method (the case study of the Guba district). Proceedings Of The Tula States University-Sciences Of Earth, Tula. Vol. 4, pp. 158-170. https://tidings.tsu.tula.ru/tidings/pdf/web/preview_therest_ru.php?x=tsu_izv_earth_science_2023_04_a&year=2023 WoS
Imrani, Z.T. (2023). Investment Environment And Constructive Bases For Sustainable Economic And Geographical Development Of Production Areas In Azerbaijan. Proceedings Of The Tula States University-Sciences Of Earth, Tula. Vol. 2, pp. 484-500. https://tidings.tsu.tula.ru/tidings/index.php?id=earth&lang=ru&year=1 WoS
Imrani, Z.T., Zeynalova, K.Z., Hidayatli, G.A. (2023). A study of caves and their speleotourism potential in Azerbaijan. ANAS Transactions, Earth Sciences, Baku. № 1, pp. 100-110. https://journalesgia.com/en/search?type=1&year=2023&tiraj=1
DOI: 10.33677/ggianas20230100097 Scopus
Babayev, N.G., Imrani, Z.T., Zakirova, A.R. (2023). Ethnos with turkish ancestry in the toponymic background of the territory of Azerbaijan. Revista de Gestão Social e Ambiental, Florida. Vol. 17, No 7, pp. 1-10. https://rgsa.emnuvens.com.br/rgsa/article/view/3512
DOI: 10.24857/rgsa.v17n7-009 Scopus
Imrani, Z., Jafarov S. (2023). Strategic objectives of sustainable development model in production and education. Journal of law and sustainable development, Florida. Vol. 11, No 7, pp. 1-14. https://ojs.journalsdg.org/jlss/article/view/1328
DOI: 10.55908/sdgs.v11i7.1328 Scopus
Jafarov, S., Imrani, Z., Aliyev, Y. (2023). Main directions of sustainable development in education. Journal of law and sustainable development, Florida. Vol. 11, No 7, pp. 1-33. https://ojs.journalsdg.org/jlss/article/view/1071
DOI: 10.55908/sdgs.v11i7.1071 Scopus
Imrani, Z.T., Huseynzade, A.I, Bilalov, B.A. (2024). Priority development areas of nature tourism resources in Shaki-Zagatala economic and geographic region. Geojournal of Tourism and Geosites, Oradea. Vol. 54, No 2spl, pp. 921-926. https://gtg.webhost.uoradea.ro/2024_2spl_vol_54.html
DOI: 10.30892/gtg.542spl16-1267 Scopus
Eminov, Z.N., Imrani, Z.T., Gasimova, E.E., Vysotskyi, O.Y. (2024). Possibilities of applying the cluster approach in the study of the stability of the regional territorial organisation of production areas. Journal of Geology, Geography and Geoecology, Dnipro. No 33(1), pp. 54-62. https://geology-dnu.dp.ua/index.php/GG/article/view/1100
DOI: 10.15421/112406 WoS
Imrani, Z., Huseynova, B. (2024). Ethno-tourism potential of the Shaki-Zagatala economic region: opportunities and challenges. Visnyk Of V N Karazin Kharkiv National University-Series Geology Geography Ecology, Karazin. No. 60. pp. 215-230.
DOI: 10.26565/2410-7360-2024-60-15 WoS, Scopus
Imrani, Z., Rasouli, A. (2025). Visualization of Snow Cover Changes in the Greater Caucasus Mountains Using Integrated Multi-Sensor Image Fusion. BIO Web of Conferences, Baku. Vol. 151, No. 02009. https://www.bio-conferences.org/articles/bioconf/pdf/2025/02/bioconf_mblc2024_02009.pdf
DOI: 10.1051/bioconf/202515102009 Scopus
Imrani, Z., Zeynalova, K., Babakhanov, A. (2025). Investment dependence of tourism industry and differences in economic growth in the Republic of Azerbaijan. Geojournal of Tourism and Geosites, 61(3), 1668–1675.