Coğrafiya İnstitutunda coğrafiyanın müasir problemlərinə dair beynəlxalq konfrans keçirilib 2022-12-01 13:22:00 / KONFRANSLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda “Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyasi” adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbir akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı, Bursa Uludağ Universiteti (Türkiyə), Qırğızıstan Təhsil Akademiyası, Cizzax Dövlət Pedaqoji İnstitutu (Özbəkistan), Tiraspol Dövlət Universiteti (Moldova) və Təbriz Universitetinin (İran) təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, dəvəti qəbul edərək tədbirdə yaxından iştirak etdiklərinə görə qonaqlara öz təşəkkürünü bildirib. İştirakçıları konfransın proqramı ilə tanış edən müəssisə rəhbəri son illər dünyada baş verən iqlim dəyişikliyi, Xəzər dənizindəki səviyyə tərəddüdləri, içməli su ehtiyatlarının qıtlığı, turizm və rekreasiya potensialının tədqiqi, ekologiya və demoqrafiya problemləri, Qarabağın coğrafiyasının dərindən öyrənilməsi kimi məsələlərin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb və sözü şöbə müdiri, c.ü.f.d. Zaur İmraniyə verib.
Zaur İmrani tədbirə Azərbaycan, Türkiyə, İran, Pakistan, Gürcüstan, Hindistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rusiya, Banqladeş, Avstraliya, Moldova və Yəmən olmaqla,  ümumilikdə, 14 ölkədən 150-yə yaxın iştirakçının müraciət etdiyini, göndərilən məqalələrdən 102-sinin konfransda məruzə edilmək üçün elmi heyət tərəfindən qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb.
BDU-nun coğrafiya fakültəsinin dekanı, c.e.d., professor Fərda İmanov, Qırğızıstan Respublikasının təhsil və elm naziri, professor Ulanbek Mammbetakunov, Moldovanın Tiraspol Dövlət Universitetinin rektoru, professor Eduard Coropceanu, BDU-nun Quba filialının direktoru, dosent Yusif Alıyev, Türkiyənin Bursa şəhərinin Uludağ Universitetinin dekanı, professor Salih Chepni, Türkiyənin Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitetinin professoru Himmet Karadal, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin kafedra müdiri, dosent Bahadur Bilalov, İranın Təbriz Universitetinin kafedra müdiri, professor Xəlil Vəlizadə, Banqladeş Coğrafiya Cəmiyyətinin baş katibi Nurul İslam, BDU-nun dekan əvəzi, professor Məqsəd Qocamanov, BDU-nun kafedra müdiri, professor Şövqi Göyçaylı, Tbilisi Dövlət Universitetinin direktoru, professor Tamara Tsutsunava, Özbəkistanın Cizzax Dövlət Pedaqoji Universitetinin kafedra müdiri, professor Dilfuzə İmomova, Azərbaycan Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, c.e.d. Səid Səfərov konfransın açılış mərasimində çıxış edərək, konfransda müasir coğrafiyanın problemləri və həlli yolları, elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində maraqlı məruzələr dinləniləcəyini, fikir mübadiləsi aparılacağını bildirib, konfransın işinə uğurlar arzu ediblər.
Fasilədən sonra konfrans işini bölmələr üzrə müxtəlif seksiyalarda davam etdirib.
2 günlük konfrans zamanı coğrafiyanın demək olar ki, bütün sahələrini əhatə edən mövzular üzrə 50-dən artıq məruzə dinlənilib, müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb. Tədbirin sonunda konfrans iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib.
Konfransı keçirməkdə əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrinin təkmilləşmə və inkişaf amillərini təhlil etmək üçün alimləri, tədqiqatçıları, dövlət və özəl sektor işçilərini bir araya gətirmək, həmçinin yeni araşdırmaları, düşüncələri bölüşmək və problemlərin həlli yollarını tapmaqdan ibarət olub.

В Институте географии прошла международная конференция по современным проблемам географии 2022-12-01 13:22:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась международная научно-практическая конференция «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования».
Мероприятие организовано Институтом географии имени академика Г.А.Алиева, Азербайджанским географическим обществом, Азербайджанским университетом туризма и менеджмента, Губинским филиалом Азербайджанского государственного педагогического университета, Университетом Бурса Улудаг (Турция), Кыргызской академией образования, Джизакским государственным педагогическим институтом. (Узбекистан), Тираспольским государственным университетом (Молдова) Тебризским университетом (Иран).
Генеральный директор Института географии, доктор географических наук Закир Эминов приветствовал участников мероприятия и выразил гостям благодарность за то, что они приняли приглашение и приняли активное участие в мероприятии. Знакомя участников с программой конференции, руководитель предприятия отметил, что такие вопросы, как изменение климата, колебания уровня Каспийского моря, дефицит ресурсов питьевой воды, исследование туристско-рекреационного потенциала, проблемы экологии и демографии, углубленное изучение географии Карабаха играет важную роль в мире в последние годы и предоставил слово Зауру Имрани.
Заур Имрани сообщил, что на мероприятие подали заявки около 150 участников из 14 стран, включая Азербайджан, Турцию, Иран, Пакистан, Грузию, Индию, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Россию, Бангладеш, Австралию, Молдову и Йемен.  Он указал, что приняты к докладу 102 статьи из присланных на конференцию.
Выступили на церемонии открытия конференции Декан географического факультета БГУ, профессор Фарда Иманов, министр образования и науки Кыргызской Республики, профессор Уланбек Мамбетакунов, ректор Тираспольского государственного университета Молдовы, профессор Эдуард Коропчану, директор Губинского филиала БГУ, доцент Профессор Юсиф Алиев, Улудагский университет Бурсы, Турция Декан, профессор Салих Чепни, профессор Химмет Карадал турецкого университета Болу Абант Иззет Байсал, доцент Бахадур Билалов, заведующий кафедрой Азербайджанского университета туризма и менеджмента, профессор Халил Велизаде, заведующий кафедрой Тебризский университет Ирана, генеральный секретарь Бангладешского географического общества Нурул Ислам, заместитель декана БГУ, профессор Меджал Гочаманов, заведующий кафедрой БГУ, профессор Шовги Гейчайлы, директор Тбилисского государственного университета, профессор Тамара Цуцунава, заведующая кафедрой Джизакского государственного педагогического Университет Узбекистана, профессор Дильфузе Имомова, заведующая кафедрой Азербайджанского института географии, д.г.н. Саид Сафаров. Они отметили, что будут заслушаны интересные доклады и состоится обмен идеями в направлении проблем и решений современной географии, интеграции науки и образования, и пожелали успехов работе конференции.
После перерыва конференция продолжила свою работу в различных секциях.
В ходе двухдневной конференции было заслушано более 50 докладов на темы, охватывающие практически все области географии, проведены дискуссии и обмен мнениями. В завершение мероприятия участникам конференции были вручены сертификаты.
Основной целью проведения конференции было объединение ученых, исследователей, работников государственного и частного секторов для анализа факторов совершенствования и развития высших учебных заведений, а также обмена новыми исследованиями, мыслями и поиском решений проблем.