Saleh Rüstəmovun 110 illiyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib 2021-12-17 12:43:00 / KONFRANSLAR
Əməkdar elm xadimi, coğrafiya elmləri doktoru, professor Saleh Hacı oğlu Rüstəmovun 110 illik yubileyinə həsr olunmuş  “Azərbaycan hidrometeorologiyası və ətraf mühit” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu,  Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İclasın sədri Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov giriş sözü ilə çıxış edərək Azərbaycanda coğrafiya elminin, xüsusilə hidrologiya elminin formalaşmasında, elmi-metodoloji yanaşmaların təkmilləşməsində görkəmli hidroloq alim, professor Saleh Rüstəmovun xüsusi xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.  Bildirilib ki, alimin elmi yaradıcılıq fəaliyyətinin əsasını, demək olar ki, müasir coğrafiya elminin ən aktual və qlobal problemi olan Azərbaycan hidroqrafıyasının elmi-metodoloji və elmi-nəzəri ideyalarının işlənilməsi təşkil edir.
Alımın çoxillik və çoxsahəli elmi yaradıcılıq fəaliyyətinin əsasını bilavasitə Azərbaycanın su ehtiyatlarının, çaylarının axım rejiminin su balansının öyrənilməsi problemi təşkil edib. İlk dəfə olaraq Azərbaycanda dağlıq bölgələrdə hündürlüyə görə su balansının dəyişməsi prinsipi və qanunauyğunluğu S.Rüstəmov tərəfindən işlənilməsi coğrafiya elmində mühüm elmi yenilik kimi qiymətləndirilir. Bu problemin həlli sahəsində yağış, çay sularının  çay hövzələrindən buxarlanma şəraiti, yeraltı suların, səth sularının və s. rolu ayrı-ayrılıqda təhlil olunub və ölkənin potensial su ehtiyatları qiymətləndirilib.
Hidroloq alim Azərbaycan ərazisində ilk dəfə olaraq sellərin təsnifatını və rayonlaşmasını aparıb. “Kiçik Qafqaz çaylarının su balansı”, “Azərbaycanın su balansı”, "Azərbaycanın su ehtiyatları” əsərlərindəki elmi - metodoloji ideyalar Azərbaycanda hidrologiya elminin zənginləşməsində xüsusu rol oynayır.
S.Rüstəmov dəfələrlə keçmiş Sovet məkanında hidroloji problemlərə həsr olunmuş Beynəlxalq elmi konfranslarda özünün perspektivli məruzələri ilə Azərbaycanı yüksək səviyyədə təmsil edib. Azərbaycanda milli coğrafiyaçı kadr potensialının hazırlanmasında onun əvəzsiz xidmətləri olub.
Konfrans öz işini  “Su ehtiyatlari və sudan istifadə” və “İqlim dəyişmələri və ətraf mühit” sessiyalarında davam etdirib.
Zakir Eminov “Azərbaycanın su ehtiyatlarından istifadənin əsas xüsusiyyətləri”, c.e.d. Fərda İmanov həmmüəllif  olduğu  “Böyük Qafqaz dağ-qırışıqlıq zonasının yeraltı sularının qiymətləndirilməsi”, c.e.d. Vaqif Məmmədov “Azərbaycanda limnoloji tədqiqatlar və onların əsas inkişaf istiqamətləri”, c.e.d. Rza Mahmudov “Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələri və onun hidrometeoroloji şəraitə təsiri”, c.e.d. Səid Səfərov “2017-ci ilin iyun ayında Azərbaycanın qərb ərazilərində baş verən güclü ildırım-dolu hadisələri”, c.e.d. Əmir Əliyev “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda buzlaşma hadisələri”, c.ü.f.d. İsmayıl Quliyev həmmüəllif olduğu “Qarabağın arid, semi-arid ərazilərinin ekocoğrafi şəraiti və aqrar-sənaye kompleksinin prioritet istiqamətləri”, c.ü.f.d. Rəşail İsmayılov “Qarabağ iqtisadi rayonunun su potensialı”, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev həmmüəllif olduğu “Tanınmış coğrafiyaçı alim Saleh Rüstəmovun elmi yaradıcılıq fəaliyyəti” və s. mövzusunda məruzələrlə çıxış edidlər. Məruzələr ətrafında müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялась конференция, посвященная 110-летию Салеха Рустамова. 2021-12-17 12:43:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
Состоялась научно-практическая конференция «Гидрометеорология и окружающая среда Азербайджана», посвященная 110-летию со дня рождения заслуженного деятеля науки, доктора географических наук, профессора Салеха Гаджи оглу Рустамова.
Мероприятие организоваро Институтом географии им акад. Г.А. Алиева НАНА, Азербайджанским географическим обществом и открытым акционерным обществом «Азерсу».
Со вступительной речью выступил председатель собрания, генеральный директор Института географии, доктор географических наук Закир Эминов. Было отмечено, что в основе научной творческой деятельности ученого лежит развитие научно-методических и научно-теоретических идей азербайджанской гидрографии, что является одной из самых актуальных и глобальных проблем современной географии.
Основой многолетней и многопрофильной научной творческой деятельности ученого стала проблема изучения водного баланса водных ресурсов Азербайджана, режима стока рек. Впервые в Азербайджане разработка С.Рустамовым принципа и закономерности изменения водного баланса в горных районах по высоте считается важным научным нововведением в географии. В область данной проблемы входят осадки, испарение речной воды из бассейнов рек, грунтовые воды, поверхностные воды и т. Д. Отдельно анализировалась роль страны и оценивались потенциальные водные ресурсы страны. Впервые в Азербайджане гидролог классифицировал и районировал сели. Научно-методические идеи в трудах «Водный баланс рек Малого Кавказа», «Водный баланс Азербайджана», «Водные ресурсы Азербайджана» играют особую роль в обогащении гидрологической науки Азербайджана.
Рустамов неоднократно представлял Азербайджан на высоком уровне с докладами на международных научных конференциях по гидрологическим проблемам в бывшем Советском Союзе. Он внес неоценимый вклад в подготовку национальных кадров в Азербайджане.
Конференция продолжилась сессиями «Водные ресурсы и водопользование» и «Изменение климата и окружающая среда».
Закир Эминов сделал доклад по теме «Основные особенности использования водных ресурсов Азербайджана», д. г. н. Фарда Иманов является соавтором книги «Оценка подземных вод в горно-складчатой зоне Большого Кавказа», д. г.н. Вагиф Мамедов выступил с докладом «Лимнологические исследования в Азербайджане и их основные направления развития», д. г. н. Рза Махмудов «Региональное изменение климата в Азербайджане и его влияние на гидрометеорологические условия», д. г.н. Саид Сафаров «Сильные молнии и град на западных территориях Азербайджана в июне 2017 года», д. г. н. Амир Алиев «Ледовые явления в азербайджанском секторе Каспийского моря». Д.ф.г. Исмаил Гулиев является соавтором книги «Эко-географические условия засушливых, полузасушливых территорий Карабаха и приоритетные направления агропромышленного комплекса»,д.ф.г. Рашаиль Исмаилов «Водный потенциал Карабахского экономического района»,д.ф.г. Габиль Хагвердиев является соавтором труда «Научная и творческая
деятельность известного географа Салеха Рустамова». Были обсуждены доклады и произведен обмен мнениями.