“İnsan və relyef təbii təkamülün əsas hissəsi kimi” adlı konfrans keçirilib 2023-01-25 15:40:00 / KONFRANSLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə  Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, coğrafiya elmləri doktoru, professor Naib Şirin oğlu  Şirinovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “İnsan və relyef təbii təkamülün əsas hissəsi kimi” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov professor Naib Şirinovun həyat və elmi fəaliyyəti haqqında qısaca məlumat verib. O bildirib ki, müasir geomorfologiyanın banilərindən olan N.Şirinov Azərbaycan elminin təşəkkülündə əhəmiyyətli rol oynayıb. Alimin maraq dairəsi olduqca geniş olaraq geomorfologiya, paleocoğrafiya və geologiyanın bir çox sahələrini əhatə edib. O, 1958-ci ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin aspiranturasını bitirib və 1960-cı ildə “Abşeron yarımadasının geomorfologiyası” mövzusunda namizədlik, 1973-cü ildə “Kür-Araz depressiyasının morfostrukturları və morfoskulpturları, onların quruluşu və inkişafı xüsusiyyətləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
N.Şirinov 1962-1974-ci illərdə Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktoru müavini vəzifəsində, 1969-1981-ci illərdə Tətbiqi geomorfologiya laboratoriyasının rəhbəri, 1981-ci ildən ömrünün axırınadək (2003-ci il) akad. H. Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. Bakı Dövlət Universitetinin professoru olub. 269 elmi əsərin - 10-dan artıq monoqrafiyanın, 7 xəritə, 2 dərsliyin (ali məktəblər üçün) müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 4 nəfər elmlər doktoru, 10 nəfər elmlər namizədi elmi dərəcələri almışlar. Onun nümunəvi əmək fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, o çox sayda medal və ordenlərlə təltif edilmiş, 1978-ci ildə isə Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür.
Alimin geomorfologiyanın kartoqrafik əsasına, xəritələrin məzmununun və informasiya tutumunun artırılmasına böyük səy və diqqət ayırdığını vurğulayan baş direktor  onun rəhbərliyi və iştirakı ilə Kür-Araz çökəkliyinin, Böyük və Kiçik Qafqazın cənub-şərq ucunun iri və orta miqyaslı geomorfoloji xəritələri, keçmiş SSRİ ərazisinin geomorfoloji, paleocoğrafi və neotektonik xəritələrini tərtib etdiyini diqqətə çatdırıb.
Alim haqqında xatirələrini bölüşən AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, prof. Habil Qurbanov, BDU-nun dekan əvəzi, prof. Məqsəd Qocamanov, kafedra müdiri, dosent Saleh Hağıyev, Cİ əməkdaşları, professorlar Rza Mahmudov və Əmir Əliyev, coğrafiya elmləri doktorları Yelena Tağıyeva və Stara Tarixazər, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Mirnuh İsmayılov, Habil Haqverdiyev, Rəfail Abdullayev, Ənvər Əliyev, elmi işçi Luiza Salayeva və başqaları professor Naib Şirinovu Azərbaycanın coğrafiya elminin metodiki əsaslarını qoyan, geomorfologiya elminin klassiki, əsil elm fədaisi, ehtiraslı tədqiqatçı, bu günə qədər öz əhəmiyyətini itirməyən bir sıra maraqlı əsərlərin müəllifi, böyük əməksevərliyi, geniş elmi-ictimai dünyagörüşü, elmin perspektivini görmək bacarığı, ətrafında böyük alim kollektivlərini toplamaq bacarığı ilə seçilən bir insan kimi  dəyərləndiriblər.
Sonra  müasir geomorfologiya, paleocoğrafiya, landşaft planlaşdırılması və relyef, regionların  davamlı inkişafı və sosial problemlər, Azərbaycanın təbii ehtiyat potensialından istifadə, regionların turizm və rekreasiya imkanları, torpaq, iqlim və su ehtiyatları, təbii komplekslərin ekoloji problemləri, insan və relyef amili və s. mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Состоялась конференция «Человек и рельеф как неотъемлимая часть естественной эволюции». Янв 25, 2023 | 03:01 / КОНФЕРЕНЦИИ
Состоялась научно-практическая конференция, организованная Институтом географии им. академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Азербайджанским географическим обществом, посвященная 100-летию со дня рождения лауреата Государственной премии Азербайджана, доктора географических наук, профессора Наиба Ширин оглы Ширинова на тему «Человек и рельеф как основная часть естественной эволюции».
В своем вступительном слове генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов дал краткую информацию о жизни и научной деятельности профессора Наиба Ширинова. Он сказал, что Н. Ширинов, один из основоположников современной геоморфологии, сыграл важную роль в становлении азербайджанской науки. Сфера интересов ученого была достаточно широка и охватывала многие области геоморфологии, палеогеографии и геологии. Н. Ширинов окончил Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова в 1958 г., а в 1960 г. защитил докторскую диссертацию на тему «Геоморфология Апшеронского полуострова», а в 1973 г. защитил докторскую диссертацию на тему «Морфоструктуры и морфоскульптуры Кура -Аразской впадины, их строение и особенности развития».
В 1962-1974 годах Н.Ширинов был заместителем директора по научной работе Института географии, в 1969-1981 годах - заведующим лабораторией прикладной геоморфологии. С 1981 года до конца жизни (2003 год) Н. Ширинов являлся зав. отделом Геоморфологии ИГ. Он был профессором Бакинского государственного университета. Является автором 269 научных работ - более 10 монографий, 7 карт, 2 учебников (для вузов). Под его руководством 4 человека получили степени доктора наук и 10 кандидатов наук. Его образцовая трудовая деятельность была высоко оценена государством, он был награжден многими медалями и орденами, а в 1978 году был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики.
Подчеркнув, что ученый отдавал большие силы и внимание картографическим основам геоморфологии, повышая содержание и информативность карт, генеральный директор под его руководством и участием создал крупно- и среднемасштабные геоморфологические карты Кура-Аразской впадины , юго-восточной оконечности Большого и Малого Кавказа, геоморфологических и палеогеографических карт территории бывшего СССР и обратил внимание на то, что он составил неотектонические карты.
Делясь своими воспоминаниями об ученом, председатель Свободного профсоюза НАНА, проф. Габиль Гурбанов, заместитель декана БГУ, проф. М.Годжаманов, заведующий кафедрой, доцент Салех Хагиев, сотрудники ИГ, профессора Рза Махмудов и Амир Алиев, доктора географических наук Елена Тагиева и Стара Тарихазар, доктора философии по географическим наукам Мирнух Исмаилов, Абиль Хагвердиев, Рафаил Абдуллаев, Анвар Алиев, научный сотрудник Луиза Салаева и др. говорили о профессоре Наибе Ширинове, как о человеке, заложившем методологические основы азербайджанской географической науки, классике геоморфологической науки, истинном подвижнике науки, страстном исследователе, авторе ряда интересных работ, не утративших своего значения по сей день, о большом трудолюбии, широком научном и общественном кругозоре, умении видеть перспективу науки, и оценили его как человека, отличавшегося умением собирать научные коллективы.
Затем были заслушаны доклады и проведены обсуждения  на темы современной геоморфологии, палеогеографии, ландшафтного планирования и рельефа, устойчивого развития регионов и социальных проблем, использования природно-ресурсного потенциала Азербайджана, туристско-рекреационных возможностях регионов, земельных, климатических и водных ресурсах, экологических проблемах природных комплексов, человеческом и рельефном факторах.