Ş.Xəlilovun 80 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib 2019-10-03 15:41:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın müxbir üzvü, coğrafiya elmləri doktoru, professor Şahvələd Xəlilovun anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
AMEA Yer elmləri bölməsinin akademik katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov giriş sözü ilə çıxış edərək  görkəmli tədqiqatçı alim Şahvələd Xəlilovun həyat və yaradıcılığı barədə məlumat verib. Göstərilib ki, o, 100-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın  müəllifidir. Həmçinin ASE-nin VI-X cildlərində Azərbaycanın çayları, gölləri və su anbarlarına aid 50-dən artıq məqalə çap etdirmişdir. Onun 12 elmi əsəri xarici ölkələrdə nəşr olunmuşdur. 20 il ərzində Azərbaycan televiziyasının ən çox sevilən “Səyahət” və “Sovet Azərbaycanına səyahət” elmi-kütləvi verilişlərinin aparıcısı olmuşdur.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, akademik Ramiz Məmmədov məruzəsində alimin hidro-ekoloji fəaliyyətini səciyyələndirərək  onun Azərbaycan coğrafiyaçıları içərisində ilk olaraq yeni su anbarlarının səmərəli yerləşdirilməsinin əsas ekoloji-coğrafi prinsiplərini,  o cümlədən onların elmi-texniki layihə və xəritələrini işləyib hazırladığını, hətta onların ətraf mühitə vurduğu ziyanın kəmiyyət və keyfiyyət təsirini, mövcud su anbarlarının lillənməsi, sahillərin dinamikasının coğrafi proqnozunu da verdiyini diqqətə çatdırıb.
C.ü.f.d. Habil Haqverdiyev coğrafiyaçı alimin həyatı, elmi, pedaqoji, ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib. Bildirilib ki, Ş.Xəlilov coğrafiyaşünas alim olmaqla bərabər, eyni zamanda, ictimai xadim olmuş, Azərbaycan EA partiya komitəsinin katibi, Bakı Şəhər Sovetinin deputatı seçilmiş, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının əsas təşkilatçılarından biri,  AR Prezidenti yanında AAK Ekspert şurasının üzvü olmuşdur.
Akademik  Qərib Məmmədov, BDU-nun alimləri - coğrafiya fakültəsinin dekanı, c.e.d., dosent Şəkər Məmmədova,  Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri akademik Vasif Babazadə, Təbiəti mühafizə kafedrasının müdiri, c.e.d., professor  Şövqi Göyçaylı, İqtisadi coğrafiya  kafedrasının müdiri, c.e.d., professor Tapdıq Həsənov, Hidrometeorologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, c.e.d., professor Rza Mahmudov, şair Oqtay Zəngilanlı və Coğrafiya İnstitutunun  aparıcı elmi işçisi Qəşəm Yaqubov çıxış edərək Ş.Xəlilov haqqında xatirələrini bölüşüb, yüksək insani keyfiyyətlərindən söhbət açıblar.  Qeyd edilib ki,  görkəmli tədqiqatçı-alim, vətəndaş, ictimai-siyasi xadim, təbiətin keşiyində zəhmət çəkən  həssas-vətənpərvər insan Şahvələd müəllim az yaşadı. Lakin vətəni üçün, xüsusilə müasir coğrafiya elminin inkişafı üçün çox iş gördü.
Sonda alimin oğlu Eldar Xəlilov tədbirdə iştirak edən ailə üzvləri və qohumları adından atasının xatirəsinin əziz tutulduğuna və tədbirin təşkilinə görə institut rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirib.

Научная сессия, посвященная 80-летию Ш.Халилова 2019-10-03 15:41:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
При совместной организационной поддержке Отделения Наук о земле, Института географии и Азербайджанского географического Общества проведена Научная сессия, посвященная 80-летию известного ученого-географа, члена-корреспондента НАНА Шахвалада Халилова.
Академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров, директора соответствующих научных учреждений, заместители директоров и ученые секретари, члены Азербайджанского географического общества приняли участие в совместном заседании, состоявшемся 3 октября в главном здании НАНА. Ф.Гадиров открыл заседание вступительным словом, отметив неоценимый вклад ученого в изучение озер и водохранилищ страны, которым посвятил свыше 50 статей, включенных в VI-X тома Азербайджанской советской энциклопедии. Он автор более 100 научных трудов, включая 5 монографий. 12 его научных трудов были опубликованы за рубежом. Академик-секретарь отделения подчеркнул, что ученый-географ Ш.Халилов передал свои научные знания широкой публике посредством программ, которые он вел по телевидению: «Более 20 лет он являлся постоянным ведущим популярных азербайджанских телевизионных программ «Путешествия» и «Путешествие в Советский Азербайджан».
Директор Института географии, академик Рамиз Мамедов рассказал о научных исследованиях Ш. Халилова. По его словам, основными направлениями научной деятельности выдающегося ученого являются гидрологические особенности азербайджанских водохранилищ и озер, изучение водного хозяйства. Он также отметил, что его работа по вопросам воздействия на окружающую среду, защиты и эффективного использования водохранилищ имеет огромное значение.
Д.ф.г. Абиль Ахвердиев рассказал о жизни, научной, педагогической и общественно-политической деятельности Ш.Халилова. Он был избран членом-корреспондентом НАНА в 2001 году и занимал должность заведующего лабораторией в Институте Географии, заведующего Отделом экогеографии, заместителя директора по научной работе и другие должности. Ш. Халилов был избран секретарем парткома Академии наук Азербайджанской Республики в 1978-1984 годах и первым заместителем председателя Ясамальской районной партийной организации "Ени Азербайджан" после обретения Азербайджаном независимости.
Выступившие  на заседании рассказали о неоценимом вкладе ученого, поделились своими воспоминаниями о нем.
Сын покойного ученого Эльдар Халилов поблагодарил руководство НАНА, а также гостей от имени семьи за организацию мероприятия.