“İstinad nöqtəsi” kitabının təqdimatı 2013-02-07 12:38:00 / YENİ NƏŞRLƏR
Fevralın 5-də AMEA-nın Coğrafiya İnistitutunun akt zalında “Borçalı”İctimai Cəmiyyəti Akademik Zahid Xəlilovun 100 illiyi münasibəti ilə nəşr etdirdiyi “İstinad nöqtəsi” adlı kitabının təqdimat mərasimini keçirdi. Tədbirdən öncə akademik Z. Xəlilovun  abidəsi ziyarət olundu və abidə önünə gül dəstəsi qoyuldu.
Tədbirin aparıcısı Zəlimxan Məmmədli qeyd etdi ki, kitabda  akademikin  “Dairənin kvadraturası”, “İnsanlar indiki riyaziyyata necə gəlib çatmışlar”, “Развитие математических наук в Азербайджане” elmi əsərləri və görkəmli elm xadimlərinin xatirələri öz əksini tapmışdır.
Tədbirdə”Borçalı” Cəmiyyətinin rəhbərliyi, akademiklər, riyaziyyatçı alimlər, televiziya və mətbuat nümayəndələri  iştirak etdilər.  Çıxış edən alim və ziyalılar  hər biri ayrı-ayrılıqda akademik Zahid Xəlilov haqqında öz ürək sözlərini və xatirələrini söylədilər.
Kitabın məsul katibi akademik Ramiz Məmmədov. Z. Xəlilovun dünya şöhrətli alim olduğunu və alim olmaqla yanaşı çox ziyalı bir şəxsiyyət olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bu kitab riyaziyyat elmi ilə məşğul olan kütlənin köməyinə çatacaq.
Tədbirdə Akademik Cəlal Allahverdiyev, professor Telman Əliyev, fizika və riyaziyyat elmləri doktoru, professor Əkbər Əliyev, professor Tapdıq Həsənov, BDU-nun müəllimi Fuad Qurbanov,”Elm və həyat” jurnalının təsisçisi Elmira xanım, Əmirxan Babaşov, Məmməd Bayramoğlu, şair Osman Dərviş, Mürvət Mehrabov, Cümşüd İbrahimli və b. Z. Xəlilov haqqında danışdılar.

Презентация книги «Истинад нёгтеси» 2013-02-07 12:38:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
5 февраля в актовом зале Института Географии прошла церемония представления книги «Истинад нёгтеси», изданной Обществом «Борчалы» по случаю 100-летия академика Захида Халилова. Перед началом церемонии участники посетили могилу и почтили память академика З.Халилова. К памятнику были возложены цветы.
Ведущий мероприятия Зелимхан Мамедли отметил, что в книге нашли свое отражение такие научные труды академика как «Квадрат круга», «Как люди пришли  к современной математике», «Развитие математических наук в Азербайджане», а также воспоминания видных ученых.
В мероприятии приняли участие руководство Общества «Борчалы», академики, ученые-математики, представители телевидения и прессы. Каждый из выступивших сказал сердечные слова и поделился своими воспоминаниями об академике З. Халилове.
Ответственный секретарь книги Р.Мамедов в своем выступлении особо отметил, что З.Халилов был ученым с мировым именем. Он указал, что данная книга будет особо полезна всем тем, кто занимается математикой.
На мероприятии также выступили академик Дж. Аллахвердиев, профессор Т. Алиев, д.ф-м.н, профессор А. Алиев, профессор Т. Гасанов, преподаватель БГУ Ф. Гурбанов, учредители журнала «Наука и Жизнь» Эльмира ханум, А. Бабашов, М. Байрамоглу, поэт О. Дервиш, М. Мехрабов, Дж. Ибрагимли и др.