AMEA-nın prezidenti ilə görüş 2013-06-24 12:56:00 / TƏDBİRLƏR
2013-cü il, iyunun 24-də AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda akademiyanın prezidenti ilə görüş keçirildi. İnstitut əməkdaşları böyük məmnuniyyətlə bu görüşdə iştirak edirdilər. Hətta məzuniyyət və ezamiyyətdə olan bəzi işçilər də bu görüş üçün instituta dönmüşdülər.
Akademik A.Əlizadə hamını salamlayaraq dedi ki,  bura gələndə öz doğma kollektivi ilə görüşə gəldiyini hesab edir. O bildirdi ki, Coğrafiya İnstitutunun Yer elmləri bölməsində həmişə öz yeri, öz dəsti-xətti olub. İnstitut kollektivi püxtələşmiş bir kollektivdir. İnstituta gəlişinin əsas səbəbini açıqlayaraq dedi ki, bu yaxınlarda AMEA-nin Rəyasət Heyyətinin iclası olacaq və həmin iclasda İnstitutun direktor əvəzi vəzifəsini icra edən şəxsi təsdiq edən Fərman qəbul ediləcək. Artıq 8 aydır ki, professor Ramiz Məmmədov bu vəzifəni icra edir, və mən hesab edirəm ki, bu işin öhdəsindən layiqincə gəlir. Ramiz müəllim elmə verdiyi töhfələri, təcrübəsi, əməyi ilə seçilən, yeniliyi sevən,  gəncləri dəstəkləyən, yeni texnologiyalara üstünlük  verən, kollektivin hörmətini qazanmış bir alimdir. Bununla belə, iddiasında olan, özünə güvənən hər bir şəxs öz namizədliyini verə bilər. Eyni zamanda, Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə c.e.d. Elbrus Əlizadənin namizədliyi irəli sürülür ki, o da  Azərbaycanın hüdudlarından kənarda tanınmış bir alimdir. Biz ümid edirik ki, Ramiz müəllim və Elbrus müəllimin təmsil etdiyi Coğrafiya İnstitutunun gələcək imkanları daha da genişlənəcək, dərinləşəcəkdir. Mən Ramiz müəllimdən xahiş edərdim ki, necə ki öz tədqiqatlarını müasirləşdirib, bugünün tələblərinə cavab verən istiqaməti seçib, kollektivi də həmin prioritet istiqamətdə inkişaf etdirsin.
Bundan başqa AMEA-nın prezidenti elmi ekspedisiyalarla məşğul olan institutların imkanlarını artırmaq məqsədilə “Elmi ekspedisiyalarin əsasnaməsi” layihəsinin hazırlanması haqqında məlumat verdi  və institut əməkdaşlarının bu yönəmdə öz təkliflərini verə  bilmələrini diqqətə çatdırdı.
A.Əlizadə Xəzər dənizi problemləri şöbəsi əməkdaşının Xəzər institutunun yaradılması barəsindəki sualına cavab olaraq bildirdi ki, bu onun da arzusudur və gələcəkdə bu məsələ öz həllini tapacaq.
Akademiyanın prezidenti hələ qabaqda görüləcək çoxlu işlər, planlar barəsində danışdı, institut əməkdaşlarının suallarına ətraflı cavablar verdi. C.e.n. H.Haqverdiyev institut adından A.Əlizadəni AMEA-nın prezidenti seçilməsi münasibətilə təbrik etdi, ona bu çətin, məsul işində uğurlar arzu etdi. Digər çıxış edənlər də - c.e.d. R.Qaşqay, k/t.e.n. Ə.Əliyev, f/r e.n. N.Əhmədov və b. öz ürək sözlərini, arzu və təkliflərini, hörmətli akademikə çatdırdılar.
Sonunda İnstitutun direktor əvəzi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor R.Məmmədov akademiyanın prezidentinə öz təşəkkürünü bildirdi, qarşıda duran problemlərin həllində ona uğurlar arzuladı və yada saldı ki, 18 il əvvəl onun Coğrafiya İnstitutuna direktor müavini təyin olunması da A.Əlizadənin təkidi ilə baş tutub.
AMEA-nin prezidenti öz tərəfindən institut əməkdaşlarına  təşəkkürünü bildirdi və xoş arzularla İnstitutdan ayrıldı.

Встреча с президентом НАНА 2013-06-24 12:56:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
24 июня 2013 г. в Институте географии состоялась встреча сотрудников института с президентом НАНА академиком А. Ализаде.
Собравшиеся сердечно приветствовали гостя. Академик Ализаде А. в свою очередь сказал, что каждый свой приход в наш институт он рассматривает как встречу с родным коллективом. Он отметил, что Институт географии всегда занимал особое место в отделении Наук о Земле. Говоря о цели своего прихода в институт, А.Ализаде информировал собравшихся о скором собрании Президиума НАНА на котором должен быть принят указ об утверждении директора Института Географии.
- Уже 8 месяцев как обязанности директора исполняет профессор Рамиз Мамедов и я считаю, что он это делает достойно. Рамиз муаллим ученый, который придает большое значение новшествам, новым технологиям, поддержке молодых ученых и отличается большим научным опытом и трудолюбием. Он пользуется уважением и авторитетом среди сотрудников. Наряду с этим на пост заместителя директора института по научной части предлагается кандидатура Ализаде Эльбруса Керим оглы, который широко известен научному сообществу за пределами Азербайджана. Мы надеемся, что под руководством Рамиз муаллима и Эльбрус муаллима возможности Института Географии еще больше расширятся и углубятся.
Также Президент НАНА поделился информацией о подготовке проекта «Положение о научных экспедициях», разрабатываемого с целью повышения возможностей институтов по проведению научных экспедиций и попросил сотрудников института также выдвигать свои предложения по этому вопросу.
Отвечая на вопрос о создании Института Каспийского моря, академик Акиф Ализаде  сообщил, что это тоже его мечта и в будущем этот вопрос найдет свое решение.
Далее, Президент НАНА ответил на вопросы собравшихся. К.г.н. А. Ахвердиев от имени всего нашего института поздравил А. Ализаде с избранием его на пост президента НАНА и пожелал ему успехов на этом сложном посту. Также с теплыми словами к Президенту обратились д.г.н. Р.М. Кашкай, к.с/х. н. А. Алиев, к.ф-м.н. Н.Ахмедов и др.
В заключение выступил и.о. директора Института географии член-корреспондент НАНА, профессор Р.М. Мамедов, который поблагодарил президента НАНА, пожелал ему успехов на его посту и напомнил ему, что 18 лет назад именно А. Ализаде выдвинул предложение о назначении его на должность заместителя директора Института по научным вопросам.