Cİ-də iqlim dəyişmələrinin bitkiçiliyə təsiri qiymətləndirilib 2021-08-09 12:40:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda iqlim dəyişmələri üzrə çoxillik elmi  tədqiqatlar aparılır.
İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyyam Rəhimov şöbədə aparılan tədqiqatların nəticələrindən danışarkən bildirib ki, kənd  təsərrüfatının, xüsusilə də  bitkiçiliyin inkişafı  iqlim  şəraiti  və  iqlim ehtiyatlarından çox asılıdır. Bu səbəbdən cüzi dəyişiklik belə bu sahəyə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərə bilər. Bu təsir özünü  daha ciddi surətdə aqroiqlim ehtiyatlarının optimal olmayan ərazilərində göstərir. Ölkəmizin böyük hissəsinin məhz belə ərazilərə aid olduğunu deyən X.Rəhimov burada  isti, mülayim, soyuq olmaqla üç qurşağın mövcud olduğunu, onların da öz növbəsində 7 yarımqurşağa bölündüyünü, havanın rütubətlənmə şəraitinə görə isə ərazi quru zonadan  tutmuş ifrat rütubətli zonayadək 6 hissəyə ayrıldığını diqqətə çatdırıb:  “Əkinçiliyi inkişaf etdirmək üçün ilk növbədə bitkilərin aqroiqlim şəraiti və ehtiyatlarını təmin edən ərazilər seçilməlidir”.
Son illər Azərbaycanda bütün dünyada olduğu kimi iqlim dəyişmələrinin  müşahidə edildiyini vurğulayan alim açıqlayıb  ki, aparılan tədqiqatlar nəticəsində  müasir dövrdə  havanın orta illik temperaturunun baza dövrü (1961-1990-cı illər) ilə müqayisədə əsasən artdığı və bu artımın   regiondan asılı olaraq 0.2-0.90 C  təşkil etdiyi müəyyənləşib. Ən çox istiləşmə Böyük Qafqazın Cənub yamacının qərb hissəsi və Şimal-Şərq yamacında (0.7-0.90 C) qeydə alınıb. Soyuq dövrdə (noyabr-mart ayları) istiləşmə daha yüksək olmuşdur. Lənkəran -Astara bölgəsində artma soyuq dövrdə   0.5° C, isti dövrdə isə 0.60 C  təşkil etmişdir. Naxçıvan MR-də hər iki dövrdə artım 0.20 C olmuşdur.
Yazda əksər bitkilərin vegetasiya dövrünün başlanması havanın  orta sutkalıq temperaturunun 100 C-dən keçməsi   baza dövrünə nisbətən 1-8 gün tez, payızda isə 1-9 gün gec başa çatır (vegetasiya dövrünün sonu). Nəticədə havanın  orta sutkalıq temperaturunun 100 C-dən yuxarı olan dövrü  (vegetasiya dövrünün davamiyyəti) 12 günədək artır və regiondan asılı olaraq 155-234 gün təşkil edir.
Atmosfer yağıntıları miqdarının dəyişməsi müxtəlif istiqamətdə olub. Belə ki, əgər ölkə ərazisinin böyük hissəsində yağıntıların illik miqdarı 15-84mm (3-19%) azalıbsa, Böyük Qafqazın cənub yamacının qərb hissəsində 73-135mm (6 -14%) artmışdır. Artım az da olsa (3-6%), 7-18mm Abşeron yarımadası və ondan şimalda yerləşən sahilboyu ərazilərdə də qeydə alınıb. Qeyd etmək olar ki, müasir aqroiqlim ehtiyatları baza dövrünün ehtiyatlarından əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənmir və ona görə də kənd təsərrüfatı istehsalına onların mənfi təsiri əsasən artmayıb.
Gözlənilən iqlim dəyişmələri müxtəlif ssenarilər  əsasında müəyyənləşir ki, onlardan bir neçəsi Azərbaycan ərazisi üçün məqbuldur. Belə ki, 2021-2050-ci illərdə bu ssenariyə görə havanın temperaturu artacaq. Müvafiq olaraq isti qurşaqlar dağlara doğru irəliləyəcək.
Şöbə müdiri daha sonra bildirib ki, gözlənilən iqlim dəyişmələri ölkə bitkiçiliyinə həm mənfi, həm də müsbət təsir göstərə bilir. Mənfi təsirlərin nəticələri kimi mümkün buxarlanmanın və iqlim-suvarma normalarının artmasını, torpağın eroziyasını və şoranlaşmasının intensivləşməsini, aqrolandşaftların deqradasiyasını və s. göstərmək olar. Bitkilərin vegetasiya dövrü davamiyyətinin artması, əkin sahələrində ənənəvi bitkilərin çoxaldılması və becərilən bitkilər sırasında  daha çox istisevər növ və sortların tətbiqi, bir sahədən ildə 2-3 dəfə məhsul alınması və s. isə müsbət nəticələrdəndir.
Tədqiqatçı alim bitkiçiliyi inkişaf etdirmək üçün gözlənilən iqlim dəyişmələrinə uyğunlaşma tədbirlərini tətbiq etməyi vacib hesab edir:  “Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyini artırmaq məqsədilə payızlıq buğdanın, eləcə də pambığın quraqlığa dayanıqlı və yüksək məhsuldarlığı olan sortlarının seleksiyasını, introduksiyasını və təsərrüfata tətbiqi üzrə işləri davam etdirmək lazımdır.  Üzümlüklərin ənənəvi rayonlarda bərpasını və yeni üzümlüklərin dağ terraslarında salınması ilə onların sahəsinin artırılmasını,  çay plantasiyalarının ənənəvi rayonlarda bərpasını və digər əlverişli ərazilərdə yeni bağların salınmasını təmin etmək,  torpaqların şoranlaşma və eroziyasına, quraqlıq və ağ yellərə qarşı aparılan meliorasiya tədbirlərinin davam etdirilməsi və genişləndirilməsi məqsədəuyğun tədbirlərdəndir”.

В ИГ оценили влияние изменения климата на растениеводство Авг 09, 2021 | 12:08 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Институт географии имени академика Х.Алиева НАНА проводит множество научных исследований по изменению климата.
Говоря о результатах проведенных исследований, заведующий отделом Климата и агроклиматологии, доктор философских наук по географии Хайям Рагимов отметил, что развитие сельского хозяйства, особенно растениеводства, зависит от климатических условий и климатических ресурсов. Поэтому даже небольшое изменение может оказать существенное влияние на эту область. Этот эффект более выражен в районах с неоптимальными агроклиматическими ресурсами. Рагимов отметил, что большая часть страны относится к таким районам. Он отметил, что есть три зоны: жаркая, умеренная и холодная, которые в свою очередь разделены на 7 полукругов. «Для развития сельского хозяйства, следует выбирать прежде всего, районы, обеспечивающие агро -климатические условия и ресурсы растений ».
Подчеркнув, что в последние годы в Азербайджане, как и во всем мире, наблюдается изменение климата, ученый сказал, что в результате исследований средняя годовая температура повысилась по сравнению с базовым периодом (1961-1990 гг.) и составляет 0,2. - 0,90 С. в зависимости от региона. Наибольшее потепление зафиксировано в западной части южного склона Большого Кавказа и на северо-восточном склоне (0,7- 0,90 С). В холодный период (ноябрь-март) потепление было выше. Повышение температуры в Ленкоранско-Астаринском регионе составило 0,5 ° C в холодный период и 0,60 ° C в жаркий период. В Нахчыванской АР рост тумпературы составил 0,20 C в оба периода.
Начало вегетационного периода у большинства растений весной заканчивается на 1-8 дней раньше базового периода, а осенью на 1-9 дней позже (окончание вегетационного периода), когда среднесуточная температура превышает 100 С. В результате период среднесуточной температуры выше 100 С (продолжительность вегетационного периода) увеличивается до 12 дней и составляет 155-234 дня в зависимости от региона.
Изменение количества осадков было разнонаправленным. Так, если годовое количество осадков уменьшилось на 15-84 мм (3-19%) в большей части страны, то в западной части южного склона Большого Кавказа оно увеличилось на 73-135 мм (6-14%). Хотя прирост был небольшим (3-6%), 7-18 мм также отмечены в прибрежных районах Апшеронского полуострова и к северу от него. Следует отметить, что современные агроклиматические ресурсы существенно не отличаются от запасов базового периода, поэтому их негативное влияние на сельскохозяйственное производство не увеличилось.
Ожидаемое изменение климата определяется на основе различных сценариев, некоторые из которых приемлемы для территории Азербайджана. Таким образом, в 2021-2050 годах по этому сценарию температура повысится. Соответственно теплые пояса будут двигаться в сторону гор.
Руководитель отдела также подчеркнул, что ожидаемое изменение климата может иметь как отрицательные, так и положительные последствия для растениеводства в стране. В результате негативного воздействия происходит увеличение возможных испарений и климато-оросительных норм, усиление эрозии и засоления почв, деградация агроландшафтов и т.д. Увеличение продолжительности вегетационного периода растений, увеличение количества традиционных растений на полях и внедрение более морозостойких видов и сортов среди возделываемых культур, сбор урожая 2-3 раза в год с одного поля и т. д. и это один из положительных результатов.
Ученый-исследователь считает важным для развития растениеводства применение мер адаптации к ожидаемому изменению климата.