Coğrafiyaçı alim Musiqi Akademiyasinda çıxış edib 2021-01-25 13:28:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Geoinformatika və kartoqrafiya  şöbəsinin  müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Şamil Əzizov Bakı Musiqi Akademiyası  Elmi labaratoriya tərəfindən təşkil olunmuş Qanlı Yanvar və Qarabağ hadisələrinə həsr olunmuş dəyirmi masada məruzə ilə çıxış edib.
Azərbaycana qarşı əsrlərlə aparılan  kartoqrafik-toponimiya müharibəsinin tarixi-coğrafi aspektlərini araşdıran alim erməni   və rus kartoqraflarının özlərinin tərtib etdikləri tarixi-coğrafi xəritələrə istinad edərək  bəzi faktlar və statistik rəqəmlər əsasında ermənilərin bu yönümdə təcavüzünü ifşa etməyə çalışıb. O bildirib ki, üç böyük dövlət – Rusiya, Türkiyə və İran arasında yerləşən Azərbaycana qarşı əsrlərlə həm işğalçılıq siyasəti, həm kartoqrafik-toponimiya müharibəsi aparılıb ki, bu ölkələr arasında çar Rusiyasının xüsusi yeri var.
İlk olaraq dövlət işğalçılıq siyasətini və ardınca ermənilərin Qafqaza köçürülməsini həyata keçirən rus çarı I Pyotr və ondan sonrakı hökmdarların əsas məqsədlərindən biri azəri türklərinin torpaqlarını istila etmək, onları “yeni” xəritələrdə yeni sərhədlərlə, yeni inzibati-ərazi bölgüsü çərçivələrində reallığa çevrilməsi olmuşdur.
Coğrafiyaçı alim  üç yüz il ərzində Azərbaycan xalqına qarşı sayı bilinməyən repressiyalar, deportasiyalar, soyqırımlar, maddi-mədəni-mənəvi irsimizə olan vandal münasibətə baxmayaraq xalqımızın  mübarizə apardığını, yaşayıb-yaratdığını və daim inkişaf etdiyini xüsusi qeyd edib: “Zaman bizim xeyirimizə işləyir. 2020-ci ilin payızında Vətən müharibəsində əldə olunan zəfər Azərbaycan xalqının məğlubedilməzliyini və böyük daxili potensialını bütün dünyaya göstərdi. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra hamıya aydın oldu ki, “böyük Ermənistan” xülyası heç zaman  gerçəkləşməyəcək. 10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan xalqı bu erməni mifini tarixin zibilliyinə atdı və orada basdırdı”.

Географ выступил в Музыкальной Академии 2021-01-25 13:28:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом геоинформатики и картографии Института географии НАНА им. Акад. Г. Алиева, доктор философских наук по географии Шамиль Азизов выступил на круглом столе «Кровавый январь и карабахские события», организованном Научной лабораторией Бакинской Музыкальной Академии.
Исследуя историко-географические аспекты многовековой картографо-топонимической войны против Азербайджана, ученый попытался разоблачить агрессию Армении в этом направлении на основе некоторых фактов и статистики, ссылаясь на историко-географические карты, составленные армянскими и российскими картографами. Он сказал, что как политика агрессии, так и картографо-топонимическая война ведутся против Азербайджана на протяжении веков между тремя великими державами - Россией, Турцией и Ираном, среди которых царская Россия занимает особое место.
Одной из главных целей российского царя Петра I и его преемников, проводивших сначала политику государственной оккупации, а затем переселения армян на Кавказ, было желание отторгнуть  земли азербайджанских турок, чтобы они стали реальностью на «новых» картах с новыми границами и новым административно-территориальным делением.
Географ отметил, что, несмотря на бесчисленные репрессии, депортации, геноцид и вандализм против азербайджанского народа на протяжении трехсот лет, наш народ боролся, жил и постоянно развивался: «Время работает в нашу пользу. Победа в Отечественной войне осенью 2020 года показала миру непобедимость и большой внутренний потенциал азербайджанского народа. После Второй карабахской войны всем стало ясно, что мечта о «великой Армении» никогда не осуществится. 10 ноября 2020 года азербайджанский народ выбросил этот армянский миф на свалку истории и похоронил там.