Cİ-də coğrafi adların elektron bazasının müzakirəsi aparılıb 2020-09-23 15:37:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 20 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinə təhrif edilmiş formada istinad edilən xəritələrdən istifadə hallarının qarşısının alınmasına dair Tədbirlər Planı”na əsasən yaradılmış “Coğrafi adların müxtəlif dillərdə yazılışını əks etdirən elektron baza”nın müzakirəsi  keçirilib.
Tədbirdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinin müavini Firdovsi Əliyev, Coğrafiya və Tarix institutunun  direktorları, akademiklər Ramiz Məmmədov və Yaqub Mahmudov, “Geodeziya və Kartoqrafiya” MMC-nin direktoru Nazim İsmayılov, Bakı Kartoqrafiya Fabrikinin direktoru Müqabil Bayramov, Coğrafiya, Tarix və Dilçilik İnstitutunun direktor müavinləri və digərləri iştirak ediblər.
MMC direktoru Nazim İsmayılov təqdimatla çıxış edərək Nazirlər Kabinetinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Tədbirlər planı”na əsasən “Geodeziya və Kartoqrafiya” MMC-də AMEA İ.Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda hazırlanmış milli transliterasiya standartı əsasında ölkəmizə aid coğrafi adların müxtəlif dillərdə yazılışını əks etdirən elektron bazanın yaradıldığını diqqətə çatdırıb. O, bazaya daxil edilən 4590 yaşayış məntəqəsi adları arasında yazılışı şübhə doğuran bəzi adların  dəqiqləşdirilməsinin lazım olduğunu qeyd edib.
Akademik Ramiz Məmmədov coğrafi toponimlərin (hələlik yalnız yaşayış məntəqə adlarının) düzgün yazılışının, onların rus dilindən deyil, birbaşa orijinaldan – Azərbaycan dilindən tərcümə və transliterasiya edilməsinin, düzgün hazırlanmış Azərbaycan xəritəsinin elektron variantının rəsmi saytlarda yerləşdirilməsinin və Beynəlxalq təşkilatlara çatdırılmasının vacibliyini qeyd edib. Diqqətə çatdırılıb ki, əgər bu baza yaradılıb geniş istifadəyə verilərsə, hər hansı bir coğrafi toponimin təhrif edilməsinin, bədxah qonşularımız tərəfindən bu adların ermənicə izahının qarşısı alınmış olar. Eyni zamanda bildirilib ki, bu iş böyük həcmə və aktuallığına, gələcəkdə uzun müddət istifadə ediləcəyinə görə tələskənliyə yol vermək olmaz və iş mərhələlərlə həyata keçirilməlidir.
Eyni zamanda, bazanın səmərəliliyini artırmaq məqsədi ilə birgə işləmək üçün Coğrafiya, Tarix və Dilçilik institutları mütəxəssislərindən ibarət komissiyanın yaradılması təklifi irəli sürülüb.

Электронная база данных географических названий обсужда Сен 23, 2020 | 03:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии им. Акад. Г.А. Алиева НАНА Создан план мероприятий в соответствии с «Планом действий по предотвращению использования искаженных карт территорий Азербайджанской Республики, оккупированных Арменией», утвержденным Распоряжением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 20 февраля 2020 года. Состоялась дискуссия на тему «Электронная база данных, отражающая написание географических названий на разных языках».
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии и природных ресурсов Фирдовси Алиев, директора Института географии и истории, академики Рамиз Мамедов и Ягуб Махмудов, директор ООО «Геодезия и картография» Назим Исмаилов, директор Бакинской картографической фабрики Мугабил Байрамов, заместители директора Института истории и географии Института географии. и другие присутствовали.
Директор ООО Назим Исмайлов выступил с презентацией на основании «Плана мероприятий», утвержденного Распоряжением Кабинета Министров. Он отметил, что некоторые из включенных в базу названий 4590 населенных пунктов, правописание которых вызывает сомнения, нуждаются в уточнении. Академик Рамиз Мамедов подчеркнул важность правильного написания географических топонимов (пока только названий населенных пунктов), их перевода и транслитерации не с русского, а непосредственно с оригинала - азербайджанского, размещения электронной версии правильно подготовленной карты Азербайджана на официальных сайтах и доставки в международные организации. Было отмечено, что в случае создания и широкого использования этой базы данных будут предотвращены искажение любого географического топонима и армянская интерпретация этих названий нашими враждебными соседями. При этом было отмечено, что эту работу нельзя торопить из-за ее большого объема, так как в будущем она будет использоваться еще долгое время, и работы следует проводить поэтапно.
В то же время было предложено создать комиссию из специалистов институтов географии, истории и лингвистики для совместной работы по повышению эффективности базы данных.