Elmi iclasda Abdal dərəsinin şəlalələri, sellərin formalaşmasında iqlim amilləri və s.məsələlərə baxılıb 2017-11-02 18:50:00 / ELMİ İCLASLAR
Noyabrın 1-də AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şura ilə Elmi seminarın birgə iclası keçirildi.
İclasa sədrlik edən akademik Ramiz Məmmədov gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış etdi. Sonra həmkarlar təşkilatının sədri Habil Haqverdiyev 75 yaşı tamam olan Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Hüseyn Xəlilovun elmi fəaliyyəti haqqında danışdı. R.Məmmədov institut adından yubilyarı təbrik edərək ona can sağlığı, uzun ömür  və yaradıcılıq uğurları arzuladı.
Sonra Ramiz Məmmədov oktyabrın 24-dən 27-dək İzmir şəhəri Ege Üniversitesində keçirilən İkinci Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günləri haqqında  ətraflı məlumat verdi. Akademik Türkiyə alimləri tərəfindən səmimi, mehriban qarşılanmalarından, iclaslarda dinlənilən məruzələrdən, iki qardaş ölkə arasında əlaqələrin genişlənməsi üçün nəzərdə tutulan planlardan, Universitənin təşkil etdiyi ekskursiyalardan   və s. danışdı. Alim xüsusi olaraq qeyd etdi ki, onun Türk Dünyası Coğrafiyası çoxcildliyinin hazırlanması haqqında verdiyi təklif Türkiyə tərəfindən böyük razılıqla qarşılanmış, bu təşəbbüs AMEA prezidenti akademik Akif Əlizadənin marağına səbəb olmuş və bu məsələdə Coğrafiya İnstitutunu  dəstəklədiyini söyləmişdir.
Çoxcildliyin  hazırlanması işi ilə məşğul olmaq üçün  şuranın iclasında, 6 nəfərdən ibarət işçi qrupu təsdiq olundu. Həmçinin qərara alındı ki Bakı-İzmir görüşlərində dinlənilən məruzələrlə yanaşı, alimlərin  məqalələri hazırlanıb hər iki ölkənin elmi jurnallarında çap etdirilsin.
Paleocoğrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, g/m.ü.f.d. Rəşid Fətəliyev “Abdal dərəsinin (Tovuz rayonu) şəlalələri” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Məruzəçi c.ü.e.d. Hüseyn Xəlilov və həvəskar coğrafiyaçı-araşdırmaçı Cəlaləddin Qasımovla birgə 23-26 oktyabr tarixlərində Tovuz rayonunda olduqları ekspedisiyanın nəticələri haqqında danışdı, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırdı. C.Qasımovun “Soltan şəlaləsi” filmi nümayiş etdirildi.  Ramiz Məmmədovun  təklifi ilə ekspedisiya iştirakçılarının birgə məqaləsinin işlənib hazırlanaraq “Coğrafiya və təbii resurslar” jurnalında  çap etdirilməsi qərara alındı.
Sonra İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin  b.e.i., c.ü.f.d. Həsən Nəbiyevin “Azərbaycanda sellər və onların formalaşmasının iqlim amilləri” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Tədqiqatçı Azərbaycan ərazisində sellərin paylanmasnıı, onların günəş fəallığını, atmosfer sirkulyasiyasının tipləri arasındakı əlaqələri araşdırmış, bir sıra  nəticələr əldə etmişdir. O, bildirdi  ki,  günəş fəalliğının artması sel təhlükəsinin artması ilə müşayiət olunur; sirkulyasiyanın zonal-qərb  tipinin artması sel fəaliyyətinin zəifləməsi, zonal-şərq və meridional proseslərin güclənməsi isə onların aktivliyinin artmasına gətirib çıxarır.
Daha sonra HİK sədri Habil Haqverdiyev görkəmli təbiətşünas alim, vaxtı ilə uzun müddət Coğrafiya İnstitutunun direktoru işləmiş akademik Həsən Əliyevin 110 illiyi münasibəti ilə Şamaxı-Qəbələ marşrutu ilə nəzərdə tutulan səyyar tədbir haqqında və eləcə də Abşeronun Saray qəsəbəsində akademiya əməkdaşları üçün ayrılmış torpaq sahəsi barədə məlumat verdi. Bununla da iclas öz işini yekunlaşdırdı.

1 ноября, на совместном заседании УС и НС обсуждался ряд важных вопросов Ноя 02, 2017 | 06:11 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
1 ноября, в Институте Географии им. акад. Г.Алиева прошло совместное заседание Ученого Совета и Научного Семинара.
Председательствовавший на собрании академик Рамиз Мамедов ознакомил собравшихся с повесткой дня.
Затем председатель профсоюза Абиль Ахвердиев рассказал о научной деятельности руководителя отдела геоморфологии и природных рисков, д.г.н. Гусейна Халилова, которому исполнилось 75 лет. Рамиз Мамедов поздравил юбиляра от имени коллектива Института и пожелал ему крепкого здоровья, долголетия и творческих успехов.
Далее Р.Мамедов рассказал об итогах Вторых Турецко-Азербайджанских Дней Географии, состоявшихся в Измире с 24 по 27 октября 2017 года и теплом приеме, оказанном турецкой стороной. Он особо подчеркнул, что идея видного ученого-географа, академика Будага Будагова, о создании языкового многообразия географии тюркского мира была воспринята с удовольствием. Эта инициатива вызвала интерес академика Акифа Ализаде, который выразил поддержку Институту Географии в этом вопросе.
На заседании Совета была утверждена рабочая группа из 6 человек для подготовки работы по языковому многообразию. Было также решено, что статьи ученых наряду с докладами на встрече Баку-Измир, должны быть подготовлены и опубликованы в научных журналах обеих стран.
Ведущий сотрудник отдела Палеогеографии, д. ф. г./м. Рашид Фаталиев, сделал презентацию о «Водопадах долины Абдал» в Товузском районе. Докладчик рассказал об итогах  экспедиции в Товузский район 23-26 октября вместе с д.г.н. Гусейном Халиловым и географом-любителем Джалаладдином Гасымовым и ответил на вопросы. Был продемонстрировал фильм, снятый Дж. Гасымовым «Водопад Султан». По предложению Р.Мамедова, было решено опубликовать совместно подготовленную статью участников экспедиции в журнале «География и природные ресурсы».
Затем был заслушан доклад главного научного сотрудника отдела Климата и агроклиматологии, д.ф.г. Гасана Набиева «Сели и климатические факторы их образования в Азербайджане». Исследовав распределение селей, их связи с солнечной активностью, атмосферной циркуляцией, ученый добился ряда результатов. Он сообщил, что повышение солнечной активности сопровождается повышением риска селей.
Далее председатель профсоюзного комитета Абиль Ахвердиев сообщил о мероприятии на природе, предусмотренном по маршруту Шамаха-Габала и приуроченном к 110-летию видного ученого-натуралиста, академика Гасана Алиева, долгое время являвшимся директором Института Географии. Он также сообщил о земельном участке, выделенном в поселке Сарай Абшерона для сотрудников академии.