Elmi Şurası ilə Elmi Seminarının birgə iclası 2015-04-22 18:05:00 / ELMİ İCLASLAR
Akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurası ilə Elmi Seminarının növbəti birgə iclasında  geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Fətəliyevin  nəşrə hazırladığı “Düşüncələr axarında” kitabının müzakirəsi keçirildi. Əsərlə yaxından tanış olan c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov bildirdi ki, kitab 8 bölmə, 50 məqalə və 200 səhifədən ibarətdir. Coğrafiyanın müxtəlif sahələrinə toxunan müəllif “Qaytarmaq vaxtıdır”, Qiymətli daşlar”, “Keçmişə baxış”, “Arxeologiya və etnoqrafiya”, “Qurani-Kərim və elmi kəlmələr” və s. bölmələrdə qaçqınlar, ekologiya,  təbiət, toponimika, vətən və s. haqqındakı düşüncələrini bölüşür. Müzakirələrdən sonra  adında uyğun dəyişiklik etməklə əsərə rəy verilməsi və çapa təqdim olunması haqqında qərar qəbul olundu.
Qazaxıstan Coğrafiya İnstitutunun elmi katibi, c.ü.f.d. Rozaliya Tokmaqambetovun  «Формирование системы расселениея в природно-хозяйственных системах Алматинской области» növzusunda yazdığı elmi məqalənin müzakirəsindən sonra onun çap olunmaq üçün “Xəbərlər” jurnalına təqdim edilməsi tövsiyə olundu.
Sonra İqlim və aqroiqlimşünasliq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Tağıyeva Umayra Rauf qızının Coğrafiya İnstitutu Elmi Şurasına  üzv seçilməsi  qərara alındı.
İclasın sonunda Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Naxçıvan filialında Ulu öndər Heydər Əliyevin 92-ci ildönümü və  Coğrafiya İnstitutunun 70 illiyinə həsr olunmuş yubiley konfransının gündəliyində duran məsələlər haqqında, eləcə də yubiley münasibətilə təşkil edilən tədbirlər barədə geniş məlumat verildi və iclas müzakirələrlə başa çatdı.

Совместное заседание Научного Семинара и Ученого Совета Апр 22, 2015 | 06:04 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На очередном совместном заседании Ученого Совета и Научного семинара под председательством академика Рамиза Мамедова состоялось обсуждение подготовленной к печати книги доктора философии по геологии и минералогии Рашида Фаталиева «В потоке размышлений». Доктор философии по географии Мирнух Исмайлов сообщил, что книга состоит из 8 разделов, 50 статей и 200 страниц. Автор, затрагивая различные области географии, делится своими размышлениями о родине, топонимике, природе, беженцах в регионах и таких вопросов как «Время возвращать», «Драгоценные камни», «Взгляд в прошлое», «Археология и этнография», «Коран и научные слова». После обсуждений было решено допустить книгу к печати, сделав соответствующие изменения в названии.
После обсуждения научной статьи ученого секретаря Казахстанского Института Географии, д.ф.п.г. Розалии Токмагамбетовой «Формирование системы расселениея в природно-хозяйственных системах Алматинской области»было рекомендовано представить ее к печати в журнале “Xəbərlər” (Новости).
Затем было принято решение избрать в члены Ученого Совета ведущего научного сотрудника отдела Климатологии и агроклиматологии, д.ф.п.г. Тагиеву Умайру Рауф гызы.
Семинар завершился обсуждением мероприятий, стоящих на повестке дня конференции в Нахчиванском филиале Академии наук по случаю 92-летия со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева и 70-летия Института Географии НАНА.