H.Z.Şirvaninin “Səyahət bağları” adlı əsəri nəşr edilib 2024-05-29 12:48:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminovun elmi redaktorluğu ilə XIX əsrin məşhur səyyahı Hacı Zeynalabdin Şirvaninin “Səyahət bağları” adlı kitabı (II hissə, I cild) çapdan çıxıb.
Əsəri fars dilindən tərcümə edən akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun İran tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin elmi işçisi Şahin Yəhyayevdir.
Dövrünün görkəmli şəxsiyyəti - səyyah, coğrafiyaşünas, ədib, filosof, mədəniyyət bilicisi H.Şirvani böyük nüfuza malik alim olub. Onun adı Qafqaz, Mərkəzi Asiya, İran, Türkiyə, ərəb ölkələri, Hindistan, İndoneziya və daha neçə-neçə ölkələrdə hörmətlə çəkilir, hakimlər, şahlar, sultanlar, elm adamları, din xadimləri onunla söhbət aparmaqdan, onun iştirak etdiyi məclislərin iştirakçısı olmaqdan qürur duyurdular. Çox zəngin elmi ədəbiyyatlardan xəbərdar olan azərbaycanlı səyyah-alim  dövründə dünyanın məlum olan ərazilərinin coğrafiyası, tarixi, mədəniyyəti, görkəmli dövlət, elm, din xadimləri haqqında çox geniş məlumatlara malik idi. Şirvani Asiya, Avropa və Afrikanın qədim tarixə və mədəniyyətə, elmi potensiala malik olan ölkələrini gəzmiş, onlar haqqında zəngin məlumatlar toplamış, bu məlumatları elmi ədəbiyyatlarla daha da zəngin edərək qələmə almışdır.
Məşhur səyyahın qələminin məhsulu kimi üç böyük əsəri məlumdur: “Səyahət bağları” (“Riyaz əs-siyahət”), “Səyahət bağçaları” (“Hədayiq əs-siyahət”) və “Səyahət bustanı” (“Bustan əs-siyahət”).
Oxuculara təqdim edilən “Səyahət bağları” (“Riyaz əs-siyahət”) əsəri bu ad altında alimin yazdığı kitabın ikinci hissəsidir. Üç cilddə çap edilməsi nəzərdə tutulan kitabların birinci cildində Mərkəzi Asiya, Pakistan, Türkiyə haqqında səyahət qeydləri, düşüncələri, bu ərazilərin təbii-coğrafi şəraiti, əhalisi, etnoqrafiyası, tarixi, şəhərləri və kəndləri, görkəmli şəxsiyyətləri haqqında məlumatlar yer alır. Burada verilən bir çox məlumatlar Azərbaycan üçün ilk dəfədir ki, işıq üzü görür.
Nəşrin ərsəyə gəlməsində böyük zəhmət və zaman sərf etmiş prof. Z.Eminovun  əməyi danılmazdır. Şübhəsiz ki, yazılmasından iki əsr sonra səyyahın ana dilində çap edilən əsərləri oxucular üçün maraqlı olacaq.

Вышел в свет труд Г.З. Ширвани «Сады путешествий» 2024-05-29 12:48:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Книга «Сады путешествий» (часть II, том I) известного путешественника XIX века Гаджи Зейналабдина Ширвани издана под научной редакцией профессора Закира Эминова, генерального директора Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Книгу перевел с персидского языка на азербайджанский Шахин Яхьяев, научный сотрудник отдела Истории и экономики Ирана Института востоковедения имени академика Зии Буньядова.
Г.З. Ширвани, выдающаяся личность своего времени - путешественник, географ, писатель, философ, знаток культуры, был ученым с большим именем, которое с уважением упоминают на Кавказе, в Средней Азии, в Иране, Турции, арабских странах, Индии, Индонезии и ряде других стран. Судьи, короли, султаны, учёные, религиозные деятели гордились тем, что общались с ним и были участниками собрания, в которых он участвовал.
Известны три великих произведения пера знаменитого путешественника: «Сады путешествий» («Рияз ас-Сияхат»), «Сады путешествий» («Хадайк ас-Сияхат») и «Путешествие Бустана» («Бустан ас-Сияхат»).
Представленный читателям труд «Сады путешествий» («Рияз ас-сияхат») является второй частью книги, написанной ученым под этим названием. Первый том книг, который планируется издать в трех томах, содержит путевые заметки, мысли о Центральной Азии, Пакистане, Турции, природно-географических условиях, населении, этнографии, истории, городах и селах, выдающихся деятелях этих мест. Многие из приведенных здесь сведений публикуются в Азербайджане впервые.
Труд проф. З.Эминова, потратившего много времени и сил на создание публикации, неоспорим. Несомненно, произведения путешественника, напечатанные на его родном языке спустя два столетия после его написания, будут интересны читателям.