AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, Dövlət Mükafatı Laureatı, coğrafiya elmləri doktoru  Zakir Eminov professor elmi adına layiq görülüb.
1991-ci ildə Bakı Dövlət Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirən Z.Eminov AMEA Coğrafiya İnstitutuna göndərilib. Burada baş laborant kimi işə başlayan  məzun baş direktor vəzifəsinədək yüksəlib.
Demoqrafiya sahəsində tanınmış alim Azərbaycan Respublikasında və keçid dövründə olan digər ölkələrdə əhalinin sosial-demoqrafik vəziyyəti, əmək ehtiyatlarından istifadə edilməsi, yaşayış məntəqələrinin inkişafı, aparılan iqtisadi islahatlar, onların bu proseslərə təsiri məsələlərini tədqiqi ilə məşğuldur. Azərbaycanda əhalinin məskunlaşmasının iqtisadi və sosial-demoqrafik problemlərinə dair 100-dən yuxarı elmi məqalə və tezisin müəllifidir. Elmi əsərləri ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya Federasiyası, Ukrayna, Özbəkistan, Qazaxıstan. Bolqarıstan, Rumıniya və s. ölkələrdə çap edilib. Alim 2012-ci ildə “Azərbaycanda əmək ehtiyatlarının formalaşmasının demoqrafik problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
Z.N.Eminov 100-dən artıq elmi məqalənin, 15 kitabın müəllifidir. “Azərbaycan Respublikası Milli Atlasının” hazırlanmasında yaxından iştirak edən Z.N.Eminov 17-dək xəritənin müəllifi, respublikada iqtisadi, sosial və demoqrafik məzmunlu xəritələrin tərtibçilərindən biridir. Coğrafiyanın tədrisi və geniş oxucu kütləsi arasında təbliği üçün xeyli işlər görüb, böyük həcmli kitablar və dərs vəsaitləri hazırlayıb. O həmçinin ikicildlik “Coğrasfiya ensiklopediyası”nın həmmüəllifidir.
Z.Eminov 2015-ci ildə “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” üçcildliyinə görə Dövlət Mükafatına layiq görülən alimlərdən biridir. 5 fəlsəfə doktoru üzrə dissertantın, 5 doktorantın elmi rəhbəridir. İndiyədək onun rəhbərliyi ilə 6 nəfər coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyasını müdafiə edib.
Coğrafiya İnstitutunun kollektivi Zakir müəllimi ürəkdən təbrik edir, ona can sağlığı, gələcək elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayır.

Генеральному директору Института географии присвоено ученое звание профессора Окт 09, 2023 | 02:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральному директору Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, лауреату Государственной премии, доктору географических наук Закиру Эминову присвоено ученое звание профессора.
З.Эминов, окончивший в 1991 году с отличием Бакинский государственный университет, был направлен в Институт географии НАНА. Выпускник, начавший здесь работать главным лаборантом, дослужился до должности генерального директора.
Известный ученый в области демографии занимается исследованием социально-демографического положения населения в Азербайджанской Республике и других странах с переходной экономикой, использования трудовых ресурсов, развития населенных пунктов, экономических реформ и их влияния на эти процессы. Он является автором более 100 научных статей и диссертаций по экономическим и социально-демографическим проблемам расселения населения в Азербайджане.
Его научные труды опубликованы в США, Великобритании, Российской Федерации, Украине, Узбекистане, Казахстане, Болгарии, Румынии и др. странах. В 2012 году ученый защитил докторскую диссертацию на тему «Демографические проблемы формирования трудовых ресурсов в Азербайджане».
З. Н. Эминов — автор более 100 научных статей и 15 книг. Он принимал непосредственное участие в подготовке «Национального Атласа Азербайджанской Республики» и является автором 17 карт и одним из составителей экономических, социальных и демографических карт республики. Он проделал большую работу по пропаганде географии среди широкой читательской аудитории, подготовил тома книг и учебников. Он также является соавтором двухтомной географической энциклопедии.
З.Эминов является одним из учёных, удостоенных Государственной премии за трёхтомную «Географию Азербайджанской Республики» в 2015 году. Он является научным руководителем 5 кандидатских диссертаций и 5 докторантов. На данный момент под его руководством 6 человек защитили кандидатские диссертации по географии.
Коллектив Института географии искренне поздравляет Закир- мюэллима и желает ему крепкого здоровья и успехов в дальнейшей научно-организационной деятельности.