Coğrafiyaçı alimin su problemlərinə həsr edilmiş məqaləsi çap edilib 2022-04-05 13:40:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, professor Rza Mahmudovun “Azərbaycan” qəzetində “Bəşəriyyəti düşündürən qlobal problem” adlı məqaləsi dərc edilib.
Keçən ay qeyd edilən Ümumdünya Su Günü və Ümumdünya Meteorologiya Gününə həsr edilmiş məqalədə müəllif bəşəriyyətin bu günü və gələcəyinin hidrometeoroloji şəraitdən, onu yaradan amillərin kompleks tədqiqindən asılılığını diqqətə çatdırıb.  O qeyd edib ki, ekspertlərin hesablamalarına görə, bütün dünya üzrə hidrometeoroloji xidmət sahələrinə qoyulan orta xərc 4 milyard, bu xidmət sahələrindən iqtisadi effekt isə 20-40 milyard dollar təşkil edir.
Hazırda dünyada bəşəriyyət üçün su və iqlim dəyişmələri kimi iki təbii problemin olduğuna diqqət çəkən alim bunun dövlətlərarası siyasi-iqtisadi münasibətlərin əsasına çevrildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə on dövrlər planetar miqyasda davam edən iqlim dəyişmələri hidrometeoroloji şəraitdə anomal proseslərin dinamikasını artırmaqla müxtəlif növ təbii fəlakətlərin baş verməsinə səbəb olur. ÜMT-nin məlumatlarına görə, dünyada baş verən təbii fəlakətlərin 85 faizə qədəri məhz hidrometeoroloji proseslərlə bağlıdır.  Son zamanlar ölkə çaylarında, xüsusən Kür və Arazda illik axımın, ümumən su ehtiyatlarının azalması, birbaşa qlobal iqlim dəyişmələri onun regional təsirləri ilə bağlıdır.

Опубликована статья географа о водных проблемах Апр 05, 2022 | 01:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом Института географии им. акад. Г.Алиева НАНА профессор Рза Махмудов опубликовал в газете «Азербайджан» статью под названием «Глобальная проблема, которая заставляет человечество задуматься ».
В статье, посвященной прошедшему в прошлом месяце Всемирному дню водных ресурсов и Всемирному метеорологическому дню, автор отметил, что настоящее и будущее человечества зависят от гидрометеорологических условий и комплексного изучения факторов, их создающих. Он отметил, что, по оценкам экспертов, средняя стоимость гидрометеорологических услуг во всем мире составляет 4 миллиарда долларов, а экономический эффект от этих услуг составляет 20-40 миллиардов долларов.
Отметив, что сегодня в мире есть две естественные проблемы, такие как вода и изменение климата, ученый сказал, что это стало основой межгосударственных политических и экономических отношений. По его словам, изменение климата, длящееся десятилетиями в планетарном масштабе, увеличивает динамику аномальных процессов в гидрометеорологических условиях, вызывая разного рода стихийные бедствия. По данным ВОЗ, около 85% стихийных бедствий в мире вызваны гидрометеорологическими процессами. В последнее время сокращение годового стока рек страны, особенно Куры и Аракса, водных ресурсов в целом и прямое глобальное изменение климата напрямую связаны с его региональными последствиями.