Torpaq idarəçiliyinə dair elmi-praktik konfrans olub 2018-05-07 12:41:00 / KONFRANSLAR
Mayın 7-də AMEA ak. H.Ə.Əiyev ad. Coğrafiya İnstitutu və Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin  birgə təşkilatçılığı ilə Bakının “Four Seasons” hotelində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində torpaq idarəçiliyi: nailiyyətlər və müasir çağırışlar” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd ümummilli lideri Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə reallaşdırılan torpaq islahatları, bazar iqtisadiyyatı şəraitində ölkəmizdə torpaq idarəçiliyinin elmi-praktiki əsaslarının tədqiqi, respublikada kadastr uçot sisteminin modernləşdirilməsi, bu istiqamətdə təkliflərin hazırlanmasına dair müzakirələrin aparılmasıdır. Torpaq inzibatçılığı sahəsində həyata keçirilən işlərin daha da təkmilləşdirilməsi yönündə elm adamları ilə birgə fikir mübadiləsinin aparılması, torpaq idarəçiliyində elmi yanaşmaların praktiki fəaliyyətdə tətbiq edilməsinin rasional həll istiqamətlərinin axtarılması da konfransın əsas vəzifələrindən olub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbiri giriş sözü ilə açaraq konfransın aktuallığından danışıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu torpaq islahatlarının ən mühüm xüsusiyyəti onun ciddi elmi bazaya əsaslanması və bu sahədə ən son elmi nailiyyətlərin, yeniliklərin geniş tətbiqidir.
Sonra Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin sədri Kərəm Həsənov sıxış edərək  ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə daşınmaz əmlak, o cümlədən torpaq idarəçiliyində həyata keçirilən uğurlu islahatlardan söz açıb.
Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov akademik Ramiz Məmmədovla müştərək hazırladığı “Torpaqların səmərəli istifadəsində aqroiqlim ehtiyatlarının və relyefin nəzərə alınmasının zəruriliyi”  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.  M.Həsənov Azərbaycanın iqlim və relyef şəraitini nəzərə almaqla torpaq ehtiyatlarından daha səmərəli istifadə etməyin yolları haqqında məlumat verib. Son dövrlərin (1991-2014) meteoroloji  məlumatları əsasında  tərtib edilmiş “Azərbaycanda havanın orta illik temperaturu”  xəritəsi  nümayiş etdirən məruzəçi qeyd edib ki, bu dövr ərzində  respublikamızda havanın orta illik temperaturu normaya nisbətən  (1961-1990) 0,6-1,5 dərəcə yüksəlmişdir. Eyni zamanda atmosfer yağıntılarının miqdarında da azalma nəzərə çarpır.
Alim Siyəzən rayonunda havanın orta illik temperaturu fəal temperatur cəminin atmosfer yağıntılarının illik miqdarını əks etdirən iri miqyaslı xəritələri də nümayiş  etdirib  və bu materiallardan istifadə etməklə rayonun kənd təsərrüfatı infrastrukturunun yenidən qurulması, buradakı az yararlı torpaqlarda quru subtropik meyvəçiliyin inkişafının vacibliyini göstərib. Qeyd edib ki, iqlim, relyef və torpaq şəraiti daha diqqətlə öyrənilib qiymətləndirilərsə, respublikamızda bəzi kənd təsərrüfatı məhsullarının idxalını azaltmaq, ixracını isə artırmaq, bununla da əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinə kömək etmək mümkündür.
Konfransda çıxış edən Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Eldar İbrahimov, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin Daşınmaz Əmlakın kadastrı və Ünvan Reyestri Xidmətinin rəis müavini, professor Ramiz Quliyev,  coğrafiya üzrə elmlər doktorları Zakir Eminov və Nəriman Paşayev torpaqların səmərəli istifadəsində aqroiqlim ehtiyatlarının və relyefin nəzərə alınmasının zəruriliyi, Azərbaycanda torpaq ehtiyatlarından istifadənin müasir vəziyyəti, ölkədə aparılan torpaqların elektron kadastr uçotu və digər mövzularda məruzə və təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin torpaq idarəçiliyi və kadastr sahəsində elmi-tədqiqat işləri aparan gənc alimlərin, doktorant və magistrantların ən yaxşı elmi işi üzrə açıq müsabiqə də elan olunub. Müsabiqənin şərtləri yaxın zamanlarda KİV-də açıqlanacaq.

Состоялась научно-практическая конференция по управлению земельными ресурсами 2018-05-07 12:41:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
7 мая, в отеле  “Four Seasons”, Институт Географии им. акад. Г.Алиева НАНА совместно с Государственным Комитетом по вопросам имущества организовал  научно-практическую конференцию, посвященную 95-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, на тему: «Землеустройство в условиях рыночной экономики: достижения и современные призывы»,
Цель мероприятия заключалась в обсуждении земельной реформы, осуществленной под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева, изучение научно-практических основ землеустройства в Азербайджане в условиях рыночной экономики, модернизация системы кадастрового учета в республике и обсуждения подготовки предложений в данном направлении. Одной из важных вопросов конференции был обмен мнений с учеными о дальнейшем совершенствовании в сфере земельного управления, а также поиск рациональных решений для применения научных подходов в области землеустройства.
Открыв мероприятие, президент НАНА, академик Акиф Ализаде, подчеркнул актуальность конференции и важность организации в современных условиях земельного управления на научной основе. Он подчеркнул, что важнейшей особенностью земельной реформы, начатой великим лидером Гейдаром Алиевым, является ее организация на существенной научной базе и широкое применение новейших научных достижений и инноваций в этой сфере.
Председатель Госкомитета по вопросам имущества Керем Гасанов отметил в своем выступлении, что под руководством великого лидера Гейдара Алиева были проведены успешные реформы в сфере недвижимости и в сфере земельного управления.
Заместитель директора Института Географии, доцент Магеррам Гасанов, выступил  с докладом на тему: « Необходимость учета агроклиматических ресурсов и рельефа при эффективном использовании почв» , подготовленным совместно с академиком Рамизом Мамедовым. Он коснулся вопроса повышения среднегодовой температуры в Азербайджане на 0,6-1,5 градусов  и уменьшения атмосферных осадков в1961-1990 годы.
Ученый рассмотрел среднегодовую температуру  и атмосферные осадки в Сиязанском районе, продемонстрировав их на крупномасштабной карте. Он счел необходимым пересмотреть сельскохозяйственную инфраструктуру района, внимательно оценив климатические условия, рельеф и почву в зависимости от последних данных исследований. В этом случае станет возможным сократить импорт и увеличить экспорт сель./хоз. продукции, способствовать продовольственной безопасности населения.
Выступили с докладами и презентациями по вопросу необходимости электронного кадастрового учета земель, агроклиматических ресурсов и рельефа для эффективного использования земель в Азербайджане  Эльдар Ибрагимов-председатель комитета по аграрной политике Милли Меджлиса, академик Рамиз Мамедов- директор Института Географии, профессор Рамиз Гулиев-заместитель начальника Службы кадастра имущества и адресного реестра Государственного комитета по вопросам имущества, д. г.н. Закир Эминов и другие.
На конференции был также объявлен открытый конкурс на лучшую научную работу молодых ученых, магистрантов и докторантов, проводящих научно-исследовательские работы в области земельного управления и кадастра. Условия конкурса будут объявлены в ближайшее время в СМИ.