Cİ alimi qlobal istiləşmə ilə əlaqədar xəbərdarlıq edib 2021-08-16 12:22:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərovun qlobal istiləşmə, onun yarada biləcəyi fəsadlar, qarşısının alınması, bu fonda meydana çıxan digər problemlər haqqındakı fikirləri “Publika” saytında dərc edilib.
Alim “Dünyani gözləyən böyük təhlükə: yaxin 5 ildə... - mütəxəssislərdən xəbərdarliq” başlığı altında dərc olunan  məqalədə yaxın illərdə xüsusilə böyük dövlətlər tərəfindən sənayenin inkişafı nəticəsində atmosferə atılan karbon qazının artmaması üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməyəcəyi təqdirdə Yer kürəsini  böyük təhlükə gözlədiyini dilə gətirib. Atmosferə atılan karbon istixana qazının  miqdarının durmadan artması Yerin istilik balansının pozulmasına və temperaturun artmasına  səbəb olur. S.Səfərov çıxış yolunu günəş və külək alternativ enerji mənbələrindən istifadə etməkdə görür.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, qütblərdə temperaturun artması bu gün daha çox müşahidə olunur. Ona görə də Arktika və Antarktidada buzlaqlar əriyir və bu da son dərəcədə təhlükəlidir. Nəticədə okeanın səviyyəsi  artır və Yer kürəsində içməli su ehtiyatının balansını azalır. Bu, həmçinin okean suyunu şirinləşdirdiyi üçün oradakı canlıların həyat şəraitinə də mənfi təsir edir. Kəskin iqlim dəyişmələri insanların da həyat tərzinə, orqanizmlərinə mənfi təsir edir.

Ученый ИГ предупреждает о глобальном потеплении 2021-08-16 12:22:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В интернет сайте «Публика» опубликовано мнение заведующего отделом гидрометеорологии Каспийского моря Института географии им. акад. Г.А. Алиева, доктора географических наук Саида Сафарова, о глобальном потеплении, его возможных последствиях, предотвращении и других возникающих в связи с этим проблемах.
В статье, озаглавленной «Великая угроза миру: в ближайшие пять лет ... – предупреждение от экспертов», ученый сказал, что в ближайшие годы, особенно крупные страны должны принять превентивные меры для предотвращения выбросов углекислого газа в атмосферу в результате промышленного развития. Постоянное увеличение количества углекислого газа, выбрасываемого в атмосферу, вызывает нарушение теплового баланса Земли и повышение температуры. Выход из положения Сафаров видит в использовании альтернативных источников энергии солнца и ветра.
По словам эксперта, повышение температуры на полюсах сегодня более выражено. Поэтому в Арктике и Антарктике тают ледники, а это крайне опасно. В результате уровень океана повышается, а баланс питьевой воды на Земле уменьшается. Он также отрицательно влияет на условия жизни живых существ, так как делает воду океана более сладкой. Резкое изменение климата также негативно сказывается на образе жизни людей и организмах.