Alim qarşıda duran vəzifələr haqqında fikirlərini bölüşüb 2020-12-11 13:20:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu “İnsan coğrafiyası” istiqamətinin rəhbəri, coğrafiya üzrə elmlər doktoru  Zakir Eminov  işğal olunmuş ərazilərdə iqtisadi coğrafiyaçıların qarşısında duran əsas vəzifələr haqqında fikirlərini bölüşüb.
Z.Eminov  bildirib ki, ölkəmizin  mühüm  iqtisadi  və ərazi potensialını  təşkil edən Qarabağ bölgəsi dövlətimizin uzun illər boyu apardığı məqsədyönlü siyasəti və görülən tədbirlər nəticəsində 27 ilin işğalından azad edilib. Həmin ərazilərin bərpası, tikinti və quruculuq işlərinin  aparılması qarşıda duran ən vacib məsələlərdən biridir. Bu vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün isə ilk növbədə  dövlət proqramlarının qəbul edilməsi vacibdir.
İndiyədək Azərbaycanın ayrı-ayrı  regionlarının inkişafı üçün qəbul edilən 4 dövlət proqramı uğurla həyata keçirilib. Həyata keçirilməsi davan edən  sonuncu, 2019-2023-cü illər üçün dövlət proqramında işğal altında olan torpaqların azad edilməsindən sonra yeni dövlət proqramının qəbul edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu məqsədlə Yuxarı Qarabağ iqtisadi rayonu  (Ağdam, Tərtər, Xocavənd, Xocalı, Şuşa, Cəbrayıl, Füzuli rayonları və Xankəndi şəhəri), eləcə də Kəlbəcər-Laçın iqtisadi rayonunun  (Kəlbəcər, Laçın, Zəngilan və Qubadlı)  sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı xüsusi yeni dövlət proqramı hazırlanaraq həyata keçirilməsi istiqamətində işlər aparılacaqdır.
Bununla yanaşı, dövlət proqramlarının həyata keçirilməsinə  kömək  və dəstək məqsədilə elmi müəssisələrin qarşısında duran vəzifələr    müəyyənləşdirilməlidir. Coğrafiya İnstitunda yerinə yetiriləcək ən birinci məsələ ərazilərin fiziki  və iqtisadi cəhətdən öyrənilməsidir. Belə ki, ərazilərin fiziki coğrafiyasında ciddi dəyişikliklər baş verib: meşələr qırılıb və ya yandırılıb, çaylar yararsız hala düşüb, kənd təsərrüfatı sistemi tamamilə məhv edilib, torpaqlar deqredasiyaya uğradılıb,  yaşayış məntəqələrində təbii  şərait acınacaqlı vəziyyətə düşüb. Ona görə ilk növbədə ərazinin  mövcud təbii şəraiti və təbii ehtiyatları qiymətləndirilməlidir.
Hər bir ərazinin ən azı 5 illik inkişaf planı olmalıdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, Qarabağ uzun illər Azərbaycanın əsasən kənd təsərrüfatının inkişaf etdiyi bölgəsi olmuşdur və bu funksiyanın bərpa olunması vacibdir. Torpaqların qiymətləndirilməsi, onlardan hansı məqsədlər üçün istifadə edilməsi - hansı torpaqlarda hansı kənd təsərrüfatı bitkilərinin əkilməsi,  həmin ərazilərdən həyətyanı, yoxsa  əkin sahələri, fermer təsərrüfatları kimi, yaxud yerli kooperativ təsərrüfatların yaradılması üçün istifadə ediləcəyi əvvəlcədən  müəyyənləşməlidir.
Üzümçülük, tütünçülük və  taxılıçılığın inkişaf etdiyi Qubadlı, Zəngilan rayonlarında həmin sahələrin, eləcə də  heyvandarlıq sahəsinin  bərpa olunması olduqca vacibdir. Heyvandarlıq sahəsində  dövlətin həyata keçirdiyi tədbirlər planına uyğun olaraq, həmin ərazilərdə cins heyvanların alınaraq maldarlığın inkişafı üçün  xüsusi fermaların tikilməsi və ilkin  yerləşdirilməsi mühümdür. Üzümçülük və tütünçülük sahələrinin emalı üçün  müəssislər yaradılmalıdır, çünki bunlar material tutumlu sahələrdir. Belə ki, xammalın ilkin emalı yerində yerinə yetirilə bildiyindən uzaq məsafəyə daşınmasına ehtiyac qalmır.
Kəlbəcər tamamilə dağlıq ərazidə yerləşdiyindən burada əsasən qoyunçuluğun  inkişafı mümkündür.  Çayların  vadilərində, dağətayi ərazilərdə əkinçilik aparılsa da, bunlar məhdud saydadır.
İlk növbədə kəndlərin bərpası, həmin ərazilərdə insanların məskunlaşması həyata keçirilməli, sonradan isə onların sayı müəyyənləşdirilməlidir. Dövlətin planlaşdırdığı kimi, məskunlaşma aparılması üçün həmin  ərazilərdə yenidən infrastruktur yaradılmalı, sosial sahələr inkişaf etdirilməlidir. Kəndlərin bərpa olunmasında  yerli əhalinin, həmçinin maddi imkanı olan şəxslərin vəsaitlərindən istifadə edilə bilər. Digər yerlərdə məskunlaşan əhalinin bir qisminə dövlət tərəfindən güzəştli kreditlərin verilməsi, əgər bu işi tezləşdirmək lazımdırsa,  müəyyən məntəqələrdə dövlətin özü tərəfindən evlərin tikilməsi mümkündür.
Demoqrafik potensialın olması, hər bir məntəqənin və ya arealın nə qədər əhalini  qəbul etmək imkanı qabaqcadan öyrənilməlidir.  İlk növbədə infrastuktur, sosial xidmət sahələri yaradılmalıdır. Əhali  köçürülərsə yaşaması, işləməsi, onlara xidmət üçün obyektlərin olması vacibdir.
Ərazinin iqtisadi inkişafını təmin etmək üçün  urbanizasiya başlıca rol oynayır. Ona görə də Qarabağın tezliklə bərpa olunmasında, sosial iqtisadi durumunun dirçəlməsində xüsusən əlverişli imkanları olan iri şəhərlərin salınması vacibdir. Burada, məsələn, əhalisi bir neçə yüz min nəfər olan şəhər yaradılması regionun inkişafı üçün mühüm addım olar. Mineral xammal ehtiyatları ilə zəngin Kəlbəcər rayon ərazisində 8 filiz mədəni, 19 tikinti materialları yatağı, 7 mineral termal su yatağı, eləcə də Söyüdlü (Zod), Ağduzdağ, Qızılbulaq qızıl yataqları  movcuddur. Ərazinin təbii şəraiti burada inkişaf etmiş iri  sənaye şəhərlərinin salınması üçün geniş imkanlar açır.
Xocalı və Ağdam şəhərlərinin inkişaf etdirilərək  birləşdirilməsi, vahid bir məntəqə kimi yaradılması qarşıda duran ən vacib vəzifələrdən biri kimi müəyyən edilməlidir. Yaxın 10 il ərzində əhalisinin  sayını 500.000-ə çatdırmaqla,  Bakı ilə rəqabət apara biləcək ikinci bir iri sənaye şəhəri əldə etmək mümkündür.  Əhalisinin sayına görə Bakıdan sonrakı yerdə duran Gəncə və Sumqayıt şəhərlərində cəmi 300 min nəfərdən yuxarı əhali vardır. Gəncənin əhalisi uzun müddətdir ki, zəif templə artır və yuxarı qalxmır. Bu, təsərrüfatın inkişafı üçün də, demoqrafik inkişaf üçün də böyük problemlər yaradır, əhali Abşeronda cəmlənməkdə davam edir.
Uzun müddət paytaxt olmuş Xankəndi vaxtılə respublikanın inkişaf etmiş sənaye mərkəzi  olduğundan əhalisi 65 minədək artmışdı.  Halbuki  20 000 əhalisi olan Şuşa rayonunda heç bir sənaye strukturu yox idi ki, bu da onun  geri qalmasının əsas səbəblərindən biri idi.
Qarabağ bölgəsi toponimlərinin bərpası məsələsi də coğrafiyaçıların görəcəyi vacib işlərdən biridir. Toponimlər ərazinin hansı millətə, xalqa mənsub olduğunu təyin edən əsas amillərdən biridir. Tarixi adları yeni adlarla əvəz etmək onun tarixi kökünü kəsib atmaq deməkdir. Ona görə də ermənilər həmişə torpaqlarımızda sakinləşdikləri yaşayış məntəqələrinin adlarını dəyişdirməklə özünküləşdirməyə çalışıblar. Onlar  bunu təkcə işğal olunmuş Qarabağ ərazisində deyil, həm də Qərbi Azərbaycan ərazisində daima həyata keçiriblər. Ermənilər Sovet dönəmində adların çox hissəsini dəyişsələr də, 90-cı illərdə hökümətin qərarı ilə onların hamısına Azərbaycan adları qaytarılmışdır. Ermənilər işğal altında olan ərazilərimizə yeni qondarma adlar versələr də, həmin yaşayış məntəqə adlarının toponimikası izahı verilməklə  müəyyənləşdirilib. Ona görə Qarabağ  toponimikası elə bir böyük tədqiqat tələb etmir.
Alim qeyd edib ki, toponimika ilə bağlı İnstitutun tədqiqat işləri, hesabatları arxivdə saxlanılır, lakin əfsuslar olsun ki, maliyyə çatışmazlığı üzündən  kitabların çapı öz həllini tapa bilmir. O bildirib ki, müəllif olaraq öz vəsaitləri hesabına Şəki-Zaqatala, Lənkəran-Astara və Naxçıvan  ərazilərinin əhalisinə dair hesabatları ayrı-ayrı  kitablar halında nəşr etdiriblər.  Eyni zamanda, alimlər işğaldan azad olunan ərazilərin iqtisadi coğrafiyasının, demoqrafik potensialının və  siyasi coğrafiyasının  öyrənilməsini  AMEA rəhbərliyinə təklif  ediblər.  Lakin bu kitabların çapı üçün dövlət dəstəyi olmalı, müəyyən vəsait  ayrılmalıdır. Alimlərin illərlə apardıqları tədqiqatların nəticələri arxiv rəflərində tozlanıb qalmamalıdır.
Z.Eminov onu da xüsusən vurğulayıb ki, icra başçıları rəhbərlik etdikləri rayonun effektiv idarəsinin təmin edilməsi,  potensialından daha düzgün və səmərəli istifadəsi üçün  ərazinin  iqtisadi, siyasi coğrafiyasını bilməlidirlər, bunun üçün icra hakimiyyətləri belə kitabların çapına maliyyə ayırmalıdırlar. Lakin bu məsələ onları narahat etmədiyindən, ölkəmizin inkişafı naminə bu işlə yuxarı təşkilatlar maraqlanmalı, bu barədə müəyyən tədbirlər görməlidirlər. Maliyyə işi həll olunarsa, daha yüksək tələblər qoymaq,  daha  böyük nəticələr əldə etmək olar. Coğrafiyaçı mütəxəssis əmin olduğunu bildirib ki,  alimlər məişət problemlərinin həllinə sərf etdikləri vaxtı  daha çox elmin inkişafına sərf etsələr  dövlət də, xalq da bundan daha artıq mənfəət götürər. Əks təqdirdə elmə gəlmək istəyənlərin sayı azala, kadr çatışmazlığı yarana bilər, necə ki, Coğrafiya İnstitutunda bu artıq hiss olunmaqdadır.

Ученый географ поделился своими взглядами 2020-12-11 13:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Д. г н. Закир Эминов, руководитель направления «География человека» Института географии им. академика Г.А. Алиева НАНА, поделился своими взглядами на основные задачи на освобожденных территориях, стоящие перед экономическими географами.
З.Эминов сказал, что Карабахский регион, являющийся важным экономическим и территориальным потенциалом нашей страны, был освобожден от 28-летней оккупации в результате целенаправленной политики и мер, проводимых государством в течение многих лет. Восстановление этих территорий, строительство являются одними из важнейших задач на будущее. Для реализации этих задач, прежде всего, важно принять государственные программы.
На сегодняшний день успешно реализованы 4 государственные программы, принятые для развития различных регионов Азербайджана. В последней госпрограмме на 2019-2023 годы предусматрено принятие новой программы после освобождения оккупированных территорий. Для этого будет принят специальная новая программа о социально-экономическом развитии Нагорно-Карабахского экономического района (Агдамский, Тертерский, Ходжавендский, Ходжалинский, Шушинский, Джебраильский, Физулинский районы и город Ханкенди), а также Кельбаджар-Лачинского экономического района (Кельбаджар, Лачин, Зангилан и Губадлы). Будет проводиться работа по разработке и реализации госпрограммы.
При этом для содействия и поддержки реализации государственных программ необходимо определить задачи, стоящие перед научными учреждениями. Первой задачей Института географии является физико-экономическое изучение местности. Таким образом, произошли серьезные изменения в физической географии территорий: леса вырублены или сожжены, реки пришли в негодность, сельскохозяйственная система полностью разрушена, земли деградированы, природные условия в населенных пунктах ухудшились. Поэтому, прежде всего, следует оценить существующие природные условия и природные ресурсы территории.
У каждой территории должен быть как минимум пятилетний план развития. Следует отметить, что Карабах давно является регионом Азербайджана, где в основном развито сельское хозяйство, и важно восстановить эту функцию. Оценка земель, для каких целей они должны использоваться - следует заранее определить, какие культуры будут посажены на каких землях, будут ли эти земли использоваться как приусадебные участки или пашни, как фермерские хозяйства или местные кооперативные хозяйства.
В Губадлинском и Зангиланском районах, где было развито виноградарство, табаководство и зерноводство, очень важно восстановить  территории, а также поголовье скота. В соответствии с планом мероприятий, реализуемых государством в области животноводства, важно построить и изначально создать специальные фермы для развития животноводства на этих территориях путем закупки племенных животных. Следует создавать предприятия по переработке виноградарства и табаководства, поскольку это материалоемкие области. Таким образом, нет необходимости перевозить сырье на большие расстояния, так как их можно получить на месте.
Поскольку Кельбаджар полностью расположен  в горной местности, здесь возможно развитие овцеводства. Сельское хозяйство ведется  и в долинах рек и в предгорьях, но оно ограничено.
В первую очередь нужно реабилитировать села, поселить в них людей, а затем определить их количество. По плану государства, для создания поселений в этих районах необходимо воссоздать инфраструктуру и развивать социальные сферы. Средства местного населения, а также тех, кто может себе это позволить, могут быть использованы на реабилитацию сел. Государство может предоставлять льготные кредиты части населения, проживающего в других местах. Если необходимо ускорить эту работу, то государство может взять на себя строительство домов в определенных районах.
Необходимо заранее изучить наличие демографического потенциала и возможность размещения населения в каждом районе или районе. В первую очередь необходимо создать инфраструктуру и социальные услуги. Если население переселяется, важно, чтобы оно жило, работало и имело сферу обслуживания.
Урбанизация играет ключевую роль в обеспечении экономического развития района. Поэтому важно строить крупные города с особенно благоприятными возможностями для скорейшего восстановления Карабаха и восстановления его социально-экономического положения. Вот, например, создание города с населением в несколько сотен тысяч человек стало бы важным шагом для развития региона. На богатой полезными ископаемыми территории Кельбаджарского района имеется 8 месторождений руды, 19 месторождений строительных материалов, 7 месторождений минеральных термальных вод, а также месторождения золота Союдлу (Зод), Агдуздаг, Гызылбулаг. Природные условия местности открывают широкие возможности для строительства крупных промышленных городов.
Развитие и объединение городов Ходжалы и Агдам, создание единой точки следует обозначить как одну из важнейших задач на будущее. Увеличив население до 500 000 человек в течение последующих 10 лет, можно получить второй по величине промышленный город, который сможет конкурировать с Баку. В городах Гянджа и Сумгаит, уступающих Баку по численности населения, проживает более 300 000 человек. Население Гянджи долгое время росло медленными темпами и не увеличивается. Это создает большие проблемы как для экономического развития, так и для демографического развития, и население продолжает концентрироваться на Абшероне.
Ханкенди, который долгое время был столицей, когда-то был развитым промышленным центром республики, а его население увеличилось до 65 000 человек. Однако в Шушинском районе с 20-тысячным населением не было промышленной структуры, что было одной из основных причин его отсталости.
Восстановление топонимов Карабахского региона также является одной из важных задач географов. Топонимы - один из основных факторов, определяющих национальность территории. Заменить исторические имена новыми - значит отрезать их исторические корни. Поэтому армяне всегда пытались присвоить поселения на наших землях, меняя их названия. Так поступали всегда не только на оккупированной территории Карабаха, но и на территории Западного Азербайджана. Хотя армяне изменили большинство названий в советское время, азербайджанские названия были возвращены всем им по решению правительства в 1990-х годах. Несмотря на то, что армяне дали новые так называемые названия нашим оккупированным территориям, названий этих населенных пунктов определялась топонимикой. Поэтому топонимия Карабаха не требует столь обширного изучения. Ученый отметил, что исследования и отчеты института по топонимии хранятся в архиве. Из-за нехватки средств было невозможно решить проблему издания книг. Он отметил, что авторы опубликовали отчеты о населении Шеки-Загаталы, Ленкорани-Астары и Нахчывана в отдельных книгах за свой счет.
Ученые предложили руководству НАНА исследовать  экономическую географию, демографический потенциал и политическую географию освобожденных территорий. Однако для издания этих книг необходима государственная  поддержка и выделение определенных средств. Результаты многолетних исследований ученых не должны оставаться на архивных полках.
З. Эминов также подчеркнул, что главы исполнительной власти должны знать экономическую и политическую географию территории, чтобы обеспечить эффективное управление регионом, более точное и рациональное использование его потенциала, выделять средства на издание книг. Вышестоящие организации должны быть заинтересованы в этой работе для развития нашей страны и принимать определенные меры в этом направлении. Если финансовые вопросы разрешатся, можно установить более высокие требования и добиться лучших результатов. Географ выразил уверенность, что, если ученые будут уделять больше времени развитию науки, от этого выиграет и государство, и народ. В противном случае количество желающих заниматься наукой может уменьшиться, может возникнуть кадровая нехватка, что уже ощущается в Институте географии.