Alim ATV-də işğaldan azad olmuş ərazilərimizdə ekoloji terrordan danışıb 2020-11-20 14:08:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin rəhbəri, coğrafiya üzrə elmlər doktoru Nəriman Paşayev  televiziyanın  ATV Səhər verilişinin qonağı olub.
Düşmən tapdağından azad olmuş ərazilərimizdə ekoloji vəziyyətə aydınlıq gətirən alim Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində coğrafi mövqeyimizin, təbii sərvətlərimizin, burada fəaliyyət göstərən sənaye, kənd təsərrüfat müəssisələrimizin, sosial infrastruktur, kurort-turizm sahələrimizin - hər şeydən əvvəl isə əhalimizin terrora məruz qadığını diqqətə çatdırıb. O bidirib ki, işğal nəticəsində Azərbaycanın nəzarətindən kənarda qalmış ərazilərdə  böyük siyasi-coğrafi problemlər yaranmış, Naxçıvanla Azərbaycan arasındakı bütün kommunikasiya sistemləri məhv edilmiş, Muxtar respublika anklav əraziyə çevrilmişdi. Azərbaycanın zəngin unikal ərazilərində torqağlar deqradasiyaya uğramış, su ehtiyatları zəhərli maddələrlə çirkləndirilmiş, təbii sərvətlər vəhşicəsinə istismar edilərək ölkədən çıxarılmışdır.

Ученый рассказал на ATV об экологическом терроризме на наших освобожденных территориях 2020-11-20 14:08:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом политической и экономической географии Института географии им. Aкaд. Г.А. Алиева, доктор географических наук Нариман Пашаев был гостем телепрограммы Sahar на канале ATV.
Уточняя экологическую ситуацию на освобожденных от врага территориях, ученый сказал, что в результате оккупационной политики Армении, наше географическое пространство, природные ресурсы, промышленность, сельское хозяйство, социальная инфраструктура, курорты и туризм - прежде всего, наше население подвержено терроризму. Он сказал, что в результате оккупации, на неподконтрольных Азербайджану территориях возникли большие политические и географические проблемы, все системы связи между Нахчываном и Азербайджаном были разрушены, и Автономная Республика стала анклавом. На богатых и уникальных территориях Азербайджана земли были деградированы, водные ресурсы загрязнены токсичными веществами, а природные ресурсы жестоко эксплуатируются и вывезены из страны.