Alim AzTV-də işğal olunmuş ərazilərdə ekoloji vəziyyət haqqında danışıb 2020-09-18 14:29:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov Azərbaycan Televiziyasının “Əsas məsələ” verilişinin qonağı olub.
“İşğal olunmuş ərazilərdə ətraf mühitə ekoloji təhdid”  mövzusuna həsr edilmiş verilişdə coğrafiyaçı alim işğalçı Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın təbii sərvətlərinin mənimsənilməsi, acgözlüklə istismarı, 1976-cı ildə inşa edilmiş və istifadə müddəti bitmiş Metsamor atom elektrik stansiyasının yaratdığı təhlükə və ətraf mühitə vurduğu ziyan, havanın və suyun çirkləndirilməsi, ağacların kəsilməsi, yaşıllıqların yandırılması  kimi məsələlərə münasibət bildirib.
Təbiətdə hər şeyin bir-biri ilə  vəhdət təşkil etdiyini bildirən M.İsmayılov təbii sərvətlərdən qeyri-düzgün, vəhşicəsinə istifadənin ağır  nəticələr verəcəyini diqqətə çatdırıb. O vurğulayıb ki, müxtəlif proqramların, kocmik şəkillərin köməyi ilə ərazi  tədqiq edilərkən meşələrin seyrəlməsi, Araza tökülən çayların azalması müşahidə edilib. Kür çayında suyun azalmasının səbəblərindən biri də Araz çayında gedən proseslər, çaya olan kobud müdaxilələrdir.  Bitki örtüyünün dəyişməsi nəticədə bulaqların, yeraltı suların qurumasına gətirib çıxarır. Minə yaxın yaşı olan, çox qiymətli ağacların qırılması meşələrin seyrəlməsi, tərkibinin dəyişməsi ilə nəticələnir. Qızıl ehtiyatlarımız ardı-arası kəsilmədən çıxarılaraq daşınır. Bütün bunlar ermənilərin nə vaxtsa bu əraziləri tərk etməyə məcbur olacaqlarını bildiklərindən xəbər verir.
Alim sözügedən problemlərin uyğun beynəlxalq təşkilatlar qarşısında tez-tez qaldırılmalı olan məsələlər olduğunu xüsusi qeyd edib.

Ученый рассказал на AzTV об экологической обстановке на оккупированных территориях 2020-09-18 14:29:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Мирнух Исмаилов, заведующий отделом Института географии НАНА имени академика Г.А. Алиева, доктор философи по географии, был гостем программы «Главный выпуск» Азербайджанского телевидения.
В программе «Экологическая угроза окружающей среде на оккупированных территориях» ученый-географ рассказал о безжалостной эксплуатации природных ресурсов Азербайджана Арменией, угрозе, исходящей от Мецаморской атомной электростанции, построенной в 1976 году, а также ущербе окружающей среде. Он прокомментировал такие проблемы, как загрязнение воды, вырубка деревьев и сжигание зелени. Исмайлов сказал, что неправильное и жестокое использование природных ресурсов будет иметь серьезные последствия. Он подчеркнул, что при обследовании местности с помощью различных программ и космических снимков наблюдалось истощение лесов и сокращение рек, впадающих в Араз. Одна из причин уменьшения воды в реке Кура - процессы, происходящие в реке Араз, грубое вмешательство в реку. Изменения  растительности в конечном итоге приводят к высыханию источников и грунтовых вод. Вырубка очень ценных деревьев, возраст которых составляет около тысячи лет, приводит к истончению лесов и изменению их состава. Наши золотые запасы добываются и транспортируются без перебоев. Все это говорит о том, что армяне знают, что однажды они будут вынуждены покинуть эти территории. Он подчеркнул, что эти проблемы часто ставятся перед соответствующими международными организациями.