Alimin məqaləsi yüksək faktorlu beynəlxalq jurnalda dərc edilib 2020-05-12 12:52:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu “Xəzər dənizinin monitorinqi” şöbəsinin müdiri, AMEA-nın  müxbir üzvü,  f.-r. e.d. Rauf Qardaşovun həmmüəllif olduğu elmi məqalə 5 illik impact faktoru 11.29 olan Q1 kateqoriyalı “Renewable and Sustainable Energy Reviews” jurnalında dərc edilib.
Məqalə “Azərbaycan Respublikasında alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən  istifadə olunması üzrə Dövlət Proqramı” na dəstək olaraq icra olunan və Günəş enerjisindən optimal istifadə sahəsində aparılan təqiqat işinə, həmçinin, əldə edilmiş mühüm nəticələrə həsr edilib.  Məqalədə mürəkkəb topoqrafiyaya malik dağlıq bölgələrdə Günəş panelinin optimal istiqamətini seçməklə istehsal olunan elektrik enerjisini önəmli dərəcədə (10% - dək) artırmağın mümkünlüyü qeyd edilir. Tədqiqatın nəticələri dağlıq bölgələrdə yerləşən turizm və istirahət obyektlərində, eləcə də şəxsi evlərdə tətbiq oluna bilər.

Статья ученого опубликована в престижном международном журнале Мая 12, 2020 | 12:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Научная статья члена-корреспондента НАНА,  руководителя отдела «Мониторинга Каспийского моря» Института Географии им. акад. Г. Алиева, доктора физико-математических наук  Рауфа Гардашова, написанная в соавторстве опубликована в 5-летнем импакт- фактор журнале  11.29, по категории Q1 “Renewable and Sustainable Energy Reviews”.
Статья посвящена исследованиям, проводимым в поддержку «Государственной программы по использованию возобновляемых источников энергии в Азербайджанской республике», а также исследованиям в области оптимального использования солнечной энергии. В статье отмечается возможность значительного увеличения (до10%) вырабатываемой электроэнергии путем выбора оптимального направления солнечной панели в горных районах со сложной топографией.
Результаты исследования могут быть применены к туристско-рекреационным объектам, расположенным в горных районах, а также в частных домах.