İnstitutun direktor müavini “Mədəniyyət” kanalının qonağı olub. 2020-04-21 00:55:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, c.ü.f.d., dosent Məhərrəm Həsənov  “Mədəniyyət” kanalında “Ekoetika” verilişinin qonağı olub.
Alim  Yer kürəsinin landşaftında, torpaqlarda, iqlimdə, hidrologiyada baş verən dəyişikliklərin səbəblərindən,  iqlim dəyişmələrinin müxtəlif epidemiyaların yayılmasındakı rolundan, dünyada sayı artan insanların tələbatını ödəmək üçün təbiətə daha böyük diqqətlə yanaşmağın vacibliyindən danışıb. O bildirib ki,
buzlaqların əriməsi nəticəsində okeanın səviyyəsinin qalxması, dünya okeanında cərəyanların istiqamətini və  sürətini dəyişməsi çox böyük ərazilərdə iqlimin temperaturunun dəyişməsinə səbəb olacaq ki, bunlar da ölçüyəgəlməz fəlakətlərlə nəticələınə bilən hadisələrdir.

Заместитель директора Института был гостем ТВ канала “Mədəniyyət” 2020-04-21 00:55:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заместитель директора по науке Института Географии, д.ф.г., доц. Магеррам Гасанов, был гостем передачи «Экоэтика».
Ученый рассказал о причинах изменений ландшафта Земли, почвы, климата, причинах изменений в гидрологии, роли климатических изменений в распространении различных эпидемий. Он призвал уделить больше внимания природе, чтобы ответить растущим потребностям человечества.
Он отметил, что повышение уровня моря в результате таяния ледников, изменение направления и скорости течений в мировых океанах приведет к изменению климата на больших территориях, что может привести к большим бедствиям.