Azərbaycan Respublikası Coğrafi atlası işıq üzü görüb. 2020-02-07 17:52:00 / YENİ NƏŞRLƏR
Akademik Ramiz Məmmədovun elmi redaktorluğu,  Coğrafiya İnstitutu, eləcə də digər elmi müəssisələrin alim və mütəxəssislərinin  əməyi ilə ərsəyə gələn Atlas  Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi,  Geodeziya və Kartoqrafiya üzrə Dövlət  Agentliyi tərəfindən   nəşr olunub.
Elmi-məlumatlı kartoqrafik əsərdə ölkənin siyasi-inzibati quruluşu, tarixi, təbiəti, florası, faunası, iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və turizmi haqqında məlumatlar verilmişdir.
Ümumi proqram üzrə vahid əsasda hazırlanmış xəritələrin sistemli məcmusundan və 18  bölmədən ibarət Atlas 260-dan çox müxtəlif məzmunlu və miqyaslı, respublika və regionlar üzrə xəritələri ehtiva edir. Hər bir bölmənin əvvəlində giriş mətni verilmiş, xəritələrin informativliyini yüksəltmək üçün cədvəl, qrafik və diaqramlardan istifadə olunmuşdur.

Опубликован Атлас Азербайджанской Республики под научной редакцией академика Рамиза Мамедова при совместном сотрудничестве различных научных организаций и специалистов. Атлас издан Министерством экологии и природных ресурсов и Государственным агентством геодезии и картографии.
Научно-информационное картографическое издание дает сведения о политико-административном устройстве, истории, природе, флоре, фауне, экономике, культуре и туризме страны.
Систематизированный сборник карт состоит из 18 разделов. Он выполнен по общей программе, на единой основе. В Атлас входит 260 карт по республике и регионам, различного содержания и масштаба.
В начале каждого раздела имеется вступление. Для повышения информативности они оснащены таблицами, графиками и диаграммами.