AXA günləri çərçivəsində Dəyirmi masa keçirilib 2019-10-02 16:20:00 / TƏDBİRLƏR
Azərbaycanda Avrasiya Xalqları Assambleyası günləri çərçivəsində AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və “Xəzər-Avrasiya” Mərkəzinin  (Rusiya) dəstəyi ilə “Xəzərin Avrasiya inteqrasiyasına töhfəsi: sülh, harmoniya və mehriban qonşuluq dənizi”  mövzusunda Dəyirmi masa  keçirilib.
Tədbirdə beynəlxalq hökumətlərarası və qeyri-hökumət təşkilatlarının, qeyri-kommersiya təşkilatlarının nümayəndələri, ekspertlər, elm və mədəniyyət xadimləri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Avrasiya Xalqları Assambleyasının Avrasiyanın Perspektiv İnkişafı Şurasının sədri, Rusiya Xalqları Assambleyası Şurası sədrinin birinci müavini İqor Kruqovıx iştirakçıları salamlayaraq, bu günkü tədbirin məhz Coğrafiya İnstitutunda keçirilməsinin təsadüfi olmadığını və müzakirə ediləcək  mövzunun İnstitut və onun rəhbəri, akademik Ramiz Məmmədovun uzun illər tədqiq etdiyi Xəzər dənizi ilə bağlı olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, Xəzərin hüquqi statusunu təyin edən Konvensiyanın qəbul etdiyi kommunikedə deyildiyi kimi Xəzər sülh, həmrəylik və mehriban qonşuluq dənizidir. Vətəndaş cəmiyyəti olaraq, təşkilatın əsas məqsədi bu istiqamətdə əməli işlərin həyata keçirilməsi üçün konkret tədbirlər planının, yol xəritəsinin işlənib hazırlanmasıdır.
Akademik Ramiz Məmmədov qonaqları salamlayaraq bu mötəbər tədbirin məhz Coğrafiya İnstitutunda keçirildiyindən məmnunluğunu bildirib. 50 ilə yaxın elmi fəaliyyətini Xəzərin tədqiqinə həsr etmiş akademik dənizin yaranması, tarixi, siyasi mövqeyi, müasir vəziyyəti və problemləri haqqında təqdimatla çıxış edib. O bildirib ki, sahilində 20 milyon insanın yaşadığı Xəzər dənizi regionunun ekoloji vəziyyəti olduqca gərgindir. Bəzi yerlərdə çirkləndiricilər normadan 10-20 dəfə  artıqdır. Nərə balığı ehtiyatının tükənmə problemi yaranmışdır. Səviyyəsinin dəyişkənliyi nəticəsində 1989-1995-ci illərdə Azərbaycanda  ekoloji vəziyyət pisləşmiş, evlər, torpaqlar suyun altında qalmış, ölkənin sahil zonasında “ekoloji qaçqınlar” yaranmış, ölkəyə dəyən ziyanın dəyəri 2 milyard ABŞ dolları olmuşdur.
Rusiya çarı I Pyotrun vaxtında Xəzərin nərə balığını simvolizə etdiyini, XX əsrdən isə onun yerini qılınc və qalxan tutduğunu deyən akademik diqqətə çatdırıb ki, əvvəllər dəniz iki dövlətin sərhədində yerləşirdisə, SSRİ dağılması nəticəsində onun ətrafında beş müstəqil dövlət yaranmışdır. Ona görə də bu ərazi geopolitik maraqların toqquşduğu bir regiondur. Və əgər Xəzərin taleyinin Aralın faciəsinə dönməsini istəmiriksə əl-ələ verib onu məhv olmaqdan qorumalıyıq. Çıxışının sonunda okeanoloq alim Avrasiya xalqları Assambleyasının birgə fəaliyyəti nəticəsində Xəzərin həqiqətən sülh, həmrəylik və mehriban qonşuluq dənizinə çevriləcəyinə ümidvar olduğunu söyləyib.
Xəzər mövzusunun Assambleyanın vacib istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayan Avrasiya Xalqları Assambleyası Baş Katibliyinin rəhbəri, Rusiya Xalqları Assambleyası  Şurasının sədri, siyasi elmlər doktoru Svetlana Semyonova çıxışında qeyd edib ki, Xəzəryanı ölkələrin başçıları tərəfindən başlıca məsələ - Xəzərin hüquqi statusu  məsələsi artıq öz həllini  tapdığından, bu ölkələr arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın yaranması və  inkişafı eyni zamanda qeyri-hökumət təşkilatlarının, vətəndaş cəmiyyətlərinin üzərinə düşür. Gənclər forumu, ekoloji ekspedisiyaların keçirilməsi, turizmin inkişafı, nəqliyyat sferası, mədəniyyət və  s. kimi bu sahələr üzrə səslənə biləcək  müxtəlif təkliflər, onların həyata keçirilməsi üçün bağlanılacaq əməkdaşlıq sazişləri  görülən zəruri tədbirlərdir.
Sonra Avrasiya Xalqları Assambleyası qeyri-hökumət təşkilatlarının Beynəlxalq təşkilatı ilə Azərbaycan Kazak Həmyerlilər Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq barədə Saziş bağlanılıb. Belə bir sazişin Coğrafiya İnstitutu ilə də bağlanılması haqqında təklif irəli sürülüb.
Dəyirmi masada Xəzər regionu xalqlarının Avrasiya inteqrasiyasındakı rolu və əhəmiyyəti, humanitar və mədəni qarşılıqlı əlaqələr, Xəzərdə inteqrasiya istiqamətlərini həyata keçirməyin yeni yolları və metodları kimi məsələlər müzakirə olunub, bu istiqamətdə müxtəlif  təkliflər dinlənilib.
Həştərxan Dövlət Universitetinin nümayəndəsi, fəlsəfə elmləri doktoru  Pavel Karabuşenko  Xəzəryanı dövlətlərin  təbiəti, ekologiyası, coğrafiyası, iqtisadiyyatı və tarixini əks etdirən dənizin xüsusiyyətləri ilə bağlı ensiklopediyalar kompleksi hazırlamaq üçün layihələr təqdim edib. İqtisadi lüğətin yaranmasını da vacib hesab edən natiq Xəzəryanı dövlətlərin nümayəndələrini layihəyə qoşulmağa çağırıb. Xəzər mövzusu ilə əlaqəli bütün elmi işləri vahid elmi məkanda birləşdirən Xəzər elmi ekspert mərkəzi və birləşmiş Xəzər elmi fondunun təsis edilməsi təklifi hamı tərəfindən bəyənilib.
HDU-nun digər nümayəndəsi, Rusiyanın Cənubu və Xəzərətrafı Problemlərin Tədqiqatı İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru Anna Romanova “Xəzər makroregionunun sosiotal təhlükəsizliyi” layihəsi ilə müxtəlif ölkələrin alimlərini birgə əməkdaşlığa  dəvət edib. "Xəzər Bölgəsi: İqtisadiyyat, Siyasət, Mədəniyyət" jurnalının təqdimatı da iştirakçıların marağına səbəb olub.
Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan Rus İcmasının sədri Mixail Zabelin özünün bankını, fondlarını, nəşrini, təsis etməyə,  müxtəlif səpkili tədbirlərin keçirilməsinə  imkan verən Xəzəryanı ölkələrin parlamentlərarası assambleyasının yaradılması təklifini irəli sürüb.
Milli İdman Növləri Üzrə Komitənin həmsədri Nikolay Buxonin Azərbaycanın beynəlxalq tədbirlər keçirməkdə təcrübəsinə və potensialına arxalanaraq Bakıda Xəzəryanı ölkələrin milli idman növlərini tərənnüm edən beynəlxalq festival keçirilməsini təklif edib.
Azərbaycan xalqları forumu, humanitar fond, mədəni irs institutu, informasiya infrastrukturu, ekologiya, turizm, cənub-şimal nəqliyyat dəhlizi, milli idman növləri üzrə uyğun strukturların yaradılması haqda bir sıra təkliflər dinlənilərək müzakirə edilib.

Состоялся круглый стол в рамках дней Ассамблеи народов Евразии 2019-10-02 16:20:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В рамках дней Ассамблеи народов Евразии в Азербайджане  в Институте Географии им. акад. Г.Алиева НАНА состоялся круглый стол при поддержке НАНА, Министерства образования АР и Каспийско-Евразийского центра, посвященный теме: «Вклад Каспийского региона в евразийскую интеграцию: мир, гармония и добрососедство».
В мероприятии приняли участие представители международных межправительственных и неправительственных организаций, некоммерческих организаций, эксперты, ученые, деятели культуры и журналисты.
Игорь Круговых, председатель Совета перспективного развития Евразии, первый заместитель председателя Совета Российского народного совета Евразии, поприветствовал участников и отметил, что это событие не случайно проводится в Институте Географии Академии наук, и обсуждаемая тема связана с его директором, академиком Рамизом Мамедовым и Каспийским морем, которое он изучает на протяжении многих лет. Он отметил, что основной целью организации является разработка конкретного плана действий и дорожной карты для практической работы в этой области. Он отметил, что Каспий- это море мира, солидарности и добрососедства, как говорится в сообщении, принятом в Конвенции, устанавливающей правовой статус Каспийского моря.
Затем директор института, академик Рамиз Мамедов, выступил с докладом об истории, политическом положении, современном состоянии и проблемах Каспийского моря. Он довел до сведения собравшихся, что экологическая ситуация в Каспийском море, на  побережье которого проживает 20 миллионов человек, чрезвычайно напряженная: «В некоторых местах загрязняющие вещества в 10-20 раз выше нормы. Существует проблема истощения осетровых рыб. Экологическая ситуация в Азербайджане ухудшилась в 1989-1995 годах в результате изменения уровня Каспийского моря: дома, земли были затоплены, в прибрежных районах появились «экологические беженцы», а ущерб, нанесенный стране, составил 2 миллиарда американских долларов.
Во времена Петра Первого Каспийское море символизировалось с осетровой рыбой, а с XX века ее место заняли щит и меч. Он отметил, что раньше море находилось на границе между двумя государствами, а после распада СССР вокруг него образовалось пять независимых государств. Поэтому эта зона является местом столкновения геополитических интересов. И если мы не хотим, чтобы Каспий повторил судьбу Аральского моря, нужно вмешаться и защитить его от исчезновения. В конце своего выступления океанолог выразил надежду, что Каспий действительно станет морем мира, солидарности и добрососедства в результате совместной работы Ассамблеи народов Евразии.
Глава секретариата Ассамблеи народов Евразии, председатель Совета Ассамблеи народов России, доктор политических наук Светлана Семенова, подчеркнув, что тема Каспия – одна из основных направлений данной организации, отметила также, что вопрос правового статуса Каспийского моря решен главами прикаспийских государств. И ответственность за развитие сотрудничества между этими странами в различных областях падает также на гражданские общества и неправительственные организации. Молодежные форумы, экологические экспедиции, развитие туризма, транспорта, культуры и многое другое, различные предложения, соглашения – необходимые мероприятия для претворения их в жизнь.
Во время мероприятия подписано соглашение о сотрудничестве между Казаческим землячеством Азербайджана и международной организацией  Ассамблеи Евразийских народов. Было выдвинуто предложение о подписании такого соглашения и с Институтом Географии.
На круглом столе обсуждались роль и значение народов прикаспийского региона в евразийской интеграции,  новые пути и методы создания гуманитарных связей и реализации направлений интеграции на Каспии, внесены предложения.
Представитель Астраханского государственного университета, доктор философских наук Павел Карабушенко представил проекты по разработке комплекса энциклопедий, отражающих природу, экологию, географию, экономику и историю прикаспийских государств, связанных с морем. Он призвал представителей прикаспийских государств присоединиться к проекту создания экономического словаря. Всеми приветствовалось предложение создать Каспийский научный экспертный центр и oбъединенный Каспийский научный фонд.
Сотрудник Астраханского государственного университета, директор Института изучения проблем Юга России и Прикаспийского региона, доктор философских наук Анна Романова призвала ученых к сотрудничеству в проекте  «Социентальная безопастность  Каспийского макрорегиона». Презентация журнала «Каспийский регион: экономика, политика, культура» также привлекла внимание присутствующих.
В ходе мероприятия выступил депутат Милли Меджлиса, председатель Русской общины Азербайджана Михаил Забелин, с предложением создать межпарламентскую ассамблею прикаспийских стран, позволяющих иметь банк, фонды, издательство для проведения различных мероприятий.
Николай Бухонин, сопредседатель Комитета по национальным видам спорта, выдвинул идею проведения международного фестиваля по национальным видам спорта прикаспийских стран.