Növbəti Elmi seminar türk dünyası coğrafiyası məsələlərinə həsr olundu 2018-10-03 13:33:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun növbəti Elmi seminarında 11-13 oktyabr 2018-ci il tarixlərində Almatı şəhərində  V Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumunda iştirak edəcək alimlərin məruzələri dinlənilib.
C.ü.f.d., dos. Mirnuh İsmayılov  akademik R. Məmmədov və c.ü.f.d., dosent M.Həsənovla birgə hazırladığı “Türk Dünyasının coğrafi məkanı və geopolitik vəziyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Tədqiqatçı bildirib ki, türk dünyası dövlətləri və xalqlarının Avrasiya materikində coğrafi məkanı, sərhədləri və təbii şəraiti əsaslı şəkildə təhlil edilmiş və onların etnocoğrafi məskunlasma sahələrinin digər xalqlarla müqayisəsi aparılmışdır. Burada həmçinin türk xalqlarının coğrafi məkanının tarixi-coğrafi analizi aparılmış, onların geopolitik vəziyyəti və bəzi ekocoğrafi problemləri şərh edilmişdir. Tarixi-coğrafi baxımdan Avrasiya materikinin əsasən kənarlarında yerləşmiş sivilzasiyalar arasında hərbi-siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin qurulmasında, əlverişli tarazlığın saxlanmasında türk dünyasının rolu qiymətləndirilmişdir. Geopolitik cəhətdən türk dünyasının müasir və gələcək inkişafına təsir göstərən Qərbi və Şərqi Avropa, Şərqi Asiya, Cənub-Qərbi Asiya kimi əsas güc mərkəzləri ilə münasibətlərin perspektiv inkişafı dəyərləndirilmişdir.
Sonra c.ü.f.d., dos. Zaur İmraninin “Türkdilli dövlətlərin turizm potensialı və ondan istifadə yolları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, türk dünyası coğrafiyasının çox geniş olduğunu vurğulayıb, türkdilli dövlətlərin beynəlxalq aləmdə tanıdılması, onların davamlı iqtisadi inkişafa nail olmaları, keçid dövrü ilə əlaqədar məşğulluq problemlərinin aradan qaldırılması, əhalinin sosial rifah halının yüksəldilməsi və s. bu kimi məsələlərin həlli istiqamətlərindən turizm amilinin rolunu açıqlayıb.  İmrani turizm təsərrüfatında mövcud olan problemləri qeyd edərək, türkdilli dövlətlərdə turizmin inkişaf perspektivlərinin müəyyən edilməsi, qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi, turizm mübadiləsinin genişləndirilməsi, ortaq turizm marşrutlarının yaradılması təşəbbüsünü bildirib.

Очередной Научный семинар был посвящен вопросам географии тюркского мира Окт 03, 2018 | 01:10 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На очередном Научном семинаре были заслушаны доклады ученых, которые примут участие в V Международном Симпозиуме Исследований Тюркского Мира 11-13 октября 2018 года, в городе Алма-Аты.
Д. ф. г., доц. Мирнух Исмайлов выступил с докладом на тему «Географическое положение и геополитическая ситуация в тюркском мире», подготовленном совместно с академиком Р. Мамедовым и д. ф. г., доц. М. Гасановым.
Исследователь сообщил, что географическое положение, границы и природные условия государств и народов тюркского мира на Евразийском материке были тщательно проанализированы, а их этнографические районы расселения были сопоставлены с другими народами. Рассмотрены также некоторые эко-географические проблемы и осуществлен историко-географический анализ географического и геополитического положения тюркских народов.
Дана оценка роли тюркского мира в сохранении баланса и установлении военно-политических, экономических и культурных связей между цивилизациями, расположенными на окраинах Евразийского материка.
Оценено перспективное развитие отношений с такими основными силовыми центрами как Западная и Восточная Европа, Восточная Азия и Юго-Западная Азия.
Далее д. ф .г. доц. Заур Имрани сделал доклад о туристическом потенциале тюркоязычных стран и способах его использования. Подчеркнув, что география тюркского мира обширна, он отметил роль туризма в выходе на международную арену тюркоязычных государств, достижении устойчивого экономического развития, устранении проблем занятости.
Указав на проблемы, имеющиеся в индустрии туризма, З. Имрани выдвинул инициативу развития туризма в этих странах, укреплении взаимного сотрудничества, расширении туристического обмена и создании туристических маршрутов.