"Türk dünyasının coğrafiyası” kitabına həsr olunmuş növbədənkənar elmi iclas keçirilib 2018-01-11 15:40:00 / ELMİ İCLASLAR
Yanvarın 11-də akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutu Elmi seminarının yazılması nəzərdə tutulan “Türk dünyasının coğrafiyası”  kitabına  həsr olunmuş növbədənkənar iclası keçirilib.
Elmi işlər üzrə direktor müavini Məhərrəm Həsənov çıxış edərək bildirib ki, Türkiyə - Azərbaycan coğrafiya günlərində akademik Ramiz Məmmədovun Türk dünyası coğrafiyasının hazırlanması təşəbbüsü türk coğrafiyaçı alimlər tərəfindən böyük razılıqla qarşılanmış, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu fikri  alqışlamış və dəstəyini bildirmiş,  Coğrafiya İnstitutu Elmi şurasının 1 noyabr 2017-ci il tarixində  keçirilmiş iclasında  kitabın yazılmasına  qərar verilmişdir.
Direktor müavini kitabın strukturunun ilkin variantı  ilə seminar iştirakçılarını tanış edərək qeyd edib ki,  əsərin 3 cilddən, 8 fəsildən, 13 bölmədən ibarət olması nəzərdə tutulur. “Türk dünyasının fiziki coğrafiyası” adlanan I cild türk dünyasının coğrafi mövqeyi, tarixi-coğrafi mahiyyəti və təbii şəraitini əhatə edir. Burada söhbət türk xalqlarının ümumi dəyərləri, ərazinin relyefi, geomorfoloji şəraiti və geoloji quruluşu, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü, coğrafi qurşaqları və təbii zonaları, təbiəti mühafizə və qorunan ərazilərindən gedir.
“Türk dünyasının iqtisadi, sosial və siyasi coğrafiyası” adlanan II cildi türk dünyasının qlobal geosiyasi məkanda yeri, demoqrafiya, təbii artım, miqrasiya, şəhər və kənd məskunlaşması, turizm, sənaye və kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və xarici iqtisadi əlaqələr, türk dünyası ölkələrinin iqtisadiyyatında Xəzər dənizinin əhəmiyyəti  və s. sahələri əhatə edir.
“Türk dünyasının regional coğrafiyası” - üçüncü cildi Müstəqil türk dövlətləri, Türk  dövlət qurumları və Dövlət qurumu olmayan türk xalqları fəsillərinə ayrılır.
Kitabın müzakirəsi zamanı hər bir fəsil, onun hər bir  bəndi  ayrı-ayrılıqda fikir süzgəcindən keçirilib. Fikir ayrılıqları, elmi mübahisələrlə müşayiət olunan müzakirə  alimlərə düzgün, yekdil nəticəyə gəlməyə zəmin yaradıb. İclas iştirakçıları bütün türk dünyası üçün bu dəyərli, vaxtı çatmış əsərin hazırlanmasına  böyük ciddilik və məsuliyyətlə yanaşaraq kitabın hər bir türk dövləti və qurumu üçün məqbul sayılması və razılıqla qəbul edilməsinin vacibliyini  qeyd ediblər.
Akademik Ramiz Məmmədovun təklifi ilə hazırlıq işləri ilə əlaqədar seminar iştirakçılarının yenidən toplanması tövsiyə olunub.

11 января, проведен внеочередной Научный семинар Института Географии им. Г.Алиева НАНА под председательством академика Рамиза Мамедова, посвященный работе над будущей книгой «География тюркского мира»
Заместитель директора ИГ по научной части, Магеррам Гасанов, в своем выступлении подчеркнул, что инициатива академика Рамиза Мамедова о подготовке Географии тюркского мира на Турецко-Азербайджанских Днях географии была с удовольствием поддержана турецкими учеными, и президент НАНА, академик Акиф Ализаде, приветствовал эту идею и выразил свою поддержку. На Ученом Совете Института Географии от1 ноября 2017 года было принято решение о создании книги.
Магеррам Гасанов ознакомил участников семинара с начальной версией построения книги. Она состоит из 3 томов, 8 глав, 13 разделов.
Первый том книги «Физическая география тюркского мира» повествует о физическом расположении тюркского мира, историко-географическом значении и природных условиях. Здесь речь идет об общих ценностях тюркских народов, рельефе, геогморфологических условиях, климате, внутренних водах, почве, растительном покрове и т д.
Второй том называется «Экономическая, социальная и политическая география тюркского мира».
«Региональная география тюркского мира» - третий том посвящен независимым тюркским государствам, государственным структурам и тюркским народам, не имеющим государственной структуры.
При обсуждении книги каждая глава в отдельности подробно рассматривалась. В процессе дискуссий ученые пришли к их единому верному решению.
Участники собрания очень серьезно отнеслись к подготовке этого труда, являющегося ценным и своевременным для тюркского мира.
По предложению академика Рамиза Мамедова, участникам семинара было рекомендовано вновь провести совещание в связи с подготовительными работами.