Elmi şura ilə elmi seminarın birgə iclası 2015-10-01 23:02:00 / ELMİ İCLASLAR
Sentyabrın 30-da akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurası ilə Elmi Seminarının birgə iclası keçirilib.
İlk olaraq  Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlərin yekunları haqqındakı məsələyə baxılıb.  İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov bu tədbirlərin müvəffəqiyyətlə keçməsini  İnstitutun uğuru  hesab edib. O deyib ki, yubiley ərəfəsində regionlarda təşkil olunan səyyar konfranslar institutun gələcək fəaliyyəti üçün yaxşı təcrübə və nümunə olacaqdır.
İnstitut rəhbəri Coğrafiya İnstitutunun inkişaf tarixi, məşğul olduğu elmi-tədqiqat istiqamətləri, coğrafiya elminin əhatə etdiyi sahələr, tanınmış alimləri, bugünkü fəaliyyəti  və s. haqqında xalqı maarifləndirmək, eləcə də insanların coğrafiya ilə bağlı fikirləri, arzu və istəkləri, məsləhətlərini eşitmək məqsədilə rayonlara edilən səfərlərin əhali tərəfindən böyük razılıqla  qarşılandığını və belə səfərlərin mütəmadi olmasının vacibliyini qeyd edib.
R.Məmmədov xüsusilə ulu rəhbər H.Əliyevin “Naxçıvanı yaddan çıxarmayın” tövsiyəsini əldə əsas tutaraq muxtar respublikaya edilən elmi səfərin müsbət nəticələr verdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, konfransda “Naxçıvan coğrafiyası” 2 cildlik monoqrafiyanın hazırlanmasına verilən qərar  İnstitutun qəbul etdiyi mühüm qərarlardan biridir. Yeri gəlmişkən deyək ki, artıq bu sahədə işlərə başlanmışdır.
Məruzəçi səyyar tədbirlərdə iştirak edərkən əməkdaşların xüsusən bu tədbirlər üçün sifariş edilmiş geyimlərdə - Coğrafiya İnstitutunun loqosunu əks etdirən mayka və kepkalarda olduqlarını  da razılıqla qeyd edib.
Akademik Ramiz Məmmədov yubiley tədbirlərinin yekunlarından bəhs edərkən bir daha  İnstitutun bu tarixə yaxşı nəticələrlə gəldiyini diqqətə çatdıraraq institutda çalışan alimlərin dəyərli fəaliyyətini təsdiqləyən faktları qürurla yada salıb. O söyləyib ki, elm sahəsində ilk Dövlət Mükafatını alan da məhz Coğrafiya  İnstitutunun alimləri olub («Azərbaycanın iqlimi» mоnоqrafiyasına görə 1971-ci ildə Ə.A. Mədətzadə, Ə.M. Şıxlinski, Ə.С.Əyyubov elm sahəsində ilk Respublika Dövlət Mükafatına layiq görülmüşlər).
Yubiley ərəfəsində “Azərbaycanın Coğrafiyası” 3 cildliyinin işıq üzü görməsini İnstitut rəhbəri əlamətdar hadisə  adlandıraraq yaxın günlərdə kitabların təqdimat mərasiminin  keçiriləcəyini də qeyd edib.   Yubileyə həsr olunmuş Beynəlxalq elmi-praktik konfransın uğurla keçməsini, konfransın gedişində Cİ-nin keçmişini və indiki fəaliyyətini əks etdirən videoçarxların hazırlanaraq nümayiş etdirilməsi yaxşı hal olduğunu və eləcə də konfrans zamanı buraxılan kiçik nöqsanları da nəzərə çatdırıb.
Çıxışının sonunda Ramiz Məmmədov tədbirdə əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib, hamını İnstitutun 70 yaşı  münasibəti ilə təbrik edib və onlara  uğurlar arzulayıb.
Sonra institutun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə sentyabrın 24-dən 27-dək Rusiya Federasiyasının Kostroma şəhərində Elmlər Akademiyalarının Beynəlxalq Assosiasiyasının (EABA) “Konstruktiv coğrafi fikirlər və fundamental coğrafi tədqiqatların inkişafı” mövzusunda keçirilən  19-cu birgə  sessiyasında iştirakı haqqında  seminar iştirakçılarına məlumat verib. O deyib ki, coğrafi biliklərin təsərrüfata tətbiqinə əsaslanan konstruktiv coğrafiyanın yaranmasında və inkişafında böyük rol oynamış akademik İ.P.Gerasimovun 110 illiyinə həsr olunmuş konfransın əsas müzakirə obyekti konstruktiv coğrafiyanın müasir problemləri, onun inkişafında yaranan yeni istiqamətlər, əldə olunmuş elmi nəticələr, coğrafiya və cəmiyyət arasındakı qarşılıqlı əlaqələr, xüsusilə siyasi coğrafiyanın inkişafı və dünyada yaranmış yeni siyasi çağırışlara coğrafiyaçıların cavabı və s. olmuşdur.
Elbrus Əlizadənin konfransın  plenar iclasında “Azərbaycanda struktur-geomorfoloji tədqiqatların inkişafı (İ.P.Gerasimovun fikirləri əsasında)” mövzusundakı  məruzəsi  iştirakçılar tərəfindən  böyük maraqla qarşılanıb.
Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizi problemləri şöbəsinin baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov  sentyabrın 8-dən 12-dək  Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Təbii suların optikasının müasir problemləri” adlı VIII Beynəlxalq konfransdakı  iştirakından  və orada “Günəş parıltıları və dalğa spektri xarakteristikaları arasındakı əlaqələrin öyrənilməsi” mövzusunda etdiyi məruzəsindən danışıb.
ACC-nin elmi katibi, c.e.f.d. Mirnuh İsmayılov məruzə ilə çıxış edərək “Coğrafiya və təbii resurslar” jurnalının növbəti – 2-ci nömrəsinin çapa hazırlığının vəziyyəti barəsində məlumat verib, bildirib ki, bu günədək redaksiyaya 70 məqalə təqdim edilib ki, onların da hər birinə rəy verildikdən sonra məqalələr seçilib çapa təqdim olunacaqdır.
Elmi şurada baxılan sonuncu məsələ Coğrafiya İnstitutunun Paleocoğrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsini  tutmaq üçün elan edilmiş  müsabiqənin  iştirakçısı həmin şöbənin müdiri vəzifəsini icra edən, institutun aparıcı elmi işçisi, c.e.d. Yelena Tağıyevanın müraciət ərizəsi  olub. Yelena Tağıyeva Şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə Paleocoğrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsinə seçilib və müvafiq qurum qarşısında vəsatət qaldırılması  barədə  gizli səsvermə yolu ilə qərar qəbul edilib.
İclasda baxılan məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, münasibət bildirilib və müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Совместное заседание Научного Семинара и Ученого Совета Института 2015-10-01 23:02:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
30 сентября состоялось заседание Ученого совета Института Географии совместно с Научным семинаром под председательством академика Рамиза Мамедова.
Прежде всего, были рассмотрены итоги мероприятий по случаю 70-летия Института Географии. Директор Института, академик Рамиз Мамедов, оценил успешное проведение этих мероприятий как достижение Института. Он отметил, что выездные конференции, проведенные в регионах накануне юбилея, послужат хорошим опытом и примером для дальнейшей деятельности Института.
Директор Института подчеркнул, что необходимо организовывать регулярно подобные поездки, важные для истории развития Института, для сообщения  народу о научно-исследовательских направлениях, областях географической науки, о деятельности института и известных ученых, а также для того, чтобы услышать мнение, пожелания людей, связанных с географией,  и которые радостно приветствовались со стороны населения.
Р.Мамедов, основываясь на пожелании лидера Г.Алиева «не забывайте Нахчиван», отметил положительные результаты научной поездки в Автономную республику. Он сообщил, что решение об издании 2-томной монографии «География Нахчивана» является одним из важных решений Института. Следует отметить, что работа в этой области уже начата.
Докладчик с удовольствием отметил специально подготовленные  майки и кепки с логотипом Института Географии, надетые сотрудниками во время выездных конференций.
Говоря об итогах юбилейных мероприятий, академик Рамиз Мамедов еще раз отметил большие достижения Института к этой дате, напомнив факты, подтверждающие  плодотворную работу его ученых. По его словам, в области науки, первыми получившими Государственную премию были именно ученые Института Географии (А.Мадатзаде, А.Шихлински, А.Эюбов за монографию «Климат Азербайджана» в 1971 г.).
Назвав знаменательным событием выход в свет накануне юбилея 3-томника «География Азербайджана», руководитель Института сообщил о предстоящей презентации книг.
Он также подчеркнул положительное явление в ходе конференции: показ видеоролика о прошлой и настоящей деятельности института Географии. Но вместе с тем, он довел до сведения небольшие недочеты, допущенные в ходе конференции.
В заключение своего выступления Рамиз Мамедов выразил благодарность всем, кто помог проведению юбилея, поздравив всех сотрудников с 70-летием Института и пожелав им успеха.
Затем заместитель директора Института, член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде рассказал о своем участии в 19 совместной сессии МААН на тему «Конструктивные географические идеи и развитие фундаментальных географических исследований», состоявшейся в Москве 24-27 сентября в г. Кострома РФ. Он подчеркнул особую роль академика И. Герасимова, 110-летию которого была посвящена конференция, в создании и развитии конструктивной географии, основывающейся на применении географических знаний в народном хозяйстве. Объектом обсуждений в ходе конференции были современные проблемы конструктивной географии, новые ее направления и научные результаты, в особенности развитие политической географии.
Доклад Эльбруса Ализаде на пленарном заседании конференции «Развитие структурно-геоморфологических исследований в Азербайджане (на основе идей И.П.Герасимова) был встречен с большим интересом.
Старший научный сотрудник отдела Проблем Каспийского моря ИГ, член-корреспондент НАНА Рауф Гардашев, рассказал о своем участии на VIII Международной конференции по теме «Современные проблемы оптики естественных вод», прошедшей в Санкт-Петербурге (РФ) 8-12 сентября. Темой его доклада было «Солнечные сияния и изучение связей в характеристике волновых спектров».
Ученый секретарь ГОА д.ф. по г. Мирнух Исмайлов выступил с докладом и сообщил о состоянии готовности двух последующих номеров журнала « География и природные ресурсы». Он добавил, что в редакцию журнала представлено 70 статей, к каждой из которых будет дана рецензия. Далее будет сделан отбор и представление к печати.
Последним вопросом Ученого Совета было избрание на должность руководителя отдела Палеогеографии д.г.н. Елены Тагиевой на основе  тайного голосования.
Широкое обсуждение велось по рассматриваемым вопросам. Высказывались мнения и принимались соответствующие решения.