Pekində beynəlxalq konfrans 2014-06-19 21:39:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ramiz Məmmədov və İnstitutun elmi işlər üzvə direktor müavini, coğrafiya elmləri doktoru, professor  Elbrus Əlizadə iyunun 15-16-da Çin Milli Elmlər Akademiyası Coğrafiya Elmləri və Təbii Resursların Tədqiqi İnstitutunda keçirilən “Yeni İpək Yolu iqtisadi zonasının ekologiya, ətraf mühit və davamlı inkişafı” beynəlxalq konfransında iştirak etmişlər.
Çinin paytaxtı Pekində keçirilən bu mötəbər konfransda Böyük İpək Yolu zonasında yerləşən ölkələrin – ÇXR, Monqolustan, Rusiya Federasiyasının bir çox quberniyaları, Pakistan, Hindistan, Nepal, Əfqanıstan, İraq, Misir, Qazaxıstan, Tacikistan, Qırğızıstan, Almaniya və digər ölkələrin elmi təşkilatlarının 60-dan çox nümayəndəsi  iştirak edirdi.
Konfransın plenar iclasında Ramiz Məmmədov  “Xəzər dənizində iqlim dəyişmələri və antropogen amillərin Xəzər dənizi ekosistemlərinə təsiri”,  Elbrus Əlizadə isə “Azərbaycanın dağ təbii-iqtisadi geosistemlərinin davamlı inkişafı” mövzularında məruzələrlə çıxış etmişlər. Geniş müzakirələr nəticəsində BİY iqtisadi zonasına daxil olan ərazilərdə, o cümlədən Azərbaycanda, gözlənilə bilən təbii hadisə və proseslər, iqtisadi-coğrafi dəyişikliklər, yolun fəaliyyət mexanizmi haqqında fikirlər  cəmləşdirilmiş və qərara alınmışdır ki, bütün problemləri daha geniş, əsaslı araşdırmaq üçün BİY iqtisadi zonası daxilində yerləşən ölkələrin  alimlərindən ibarət Beynəlxalq Elmi Birlik – Alyans yaradılsın. Konfrans öz işini gələcəkdə Alyans çərçıvəsində ayrı-ayrı ölkələrdə davam etdirməyi planlaşdırmışdır.
Tədbirdə hal-hazırda bərpa olunan və bir çox layihələri həyata keçirilən Böyük İpək Yolu iqtisadi zonasının həm iqtisadi, həm ekoloji, həm də təbii ehtiyatlardan istifadə problemləri geniş müzakirə olunmuşdur. 100-ə yaxın məruzənin dinlənildiyi konfransda Böyük İpək Yolunun fəaliyyət göstərməsi mexanizmi, ölkələr və regionlar arasında yarana biləcək problemlər, BİY xəttinin cənub, mərkəz, şimal marşrutları, həmin marşrutların mövcud olduğu təbii ehtiyatlar, insan ehtiyatları, onlardan səmərəli istifadə, istifadə zamanı yarana biləcək infrastruktur problemlər, infrastrukturların yenidən qurulması ilə bağlı olan digər bütün məsələlər geniş müzakirə olunmuşdur.

Международная конференция в Пекине 2014-06-19 21:39:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Директор Института Географии, член-корреспондент НАНА, проф. Р.М. Мамедов и заместитель директора д.г.н., проф. Э.К. Ализаде 15-16 июня приняли участие в Международной конференции "Экология, окружающая среда и устойчивое развитие  в экономической зоне Шелкового Пути".
Конференция была организована Институтом географических наук и исследований природных ресурсов Академии Наук Китая.
Состоявшаяся в Пекине  конференция прошла с участием более 60-ти представителей стран, расположенных в зоне Великого Шелкового Пути - Китая, Монголии, Российской Федерации, Пакистана, Индии, Непала, Афганистана, Ирака, Египта, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Германии и др. стран.
На пленарном заседании Рамиз Мамедов выступил с докладом "Влияние на экосистему Каспийского моря климатических изменений и антропогенных факторов", а Эльбрус Ализаде - "Устойчивое развитие горных природно-экономических геосистем Азербайджана".
По итогам состоявшейся дискуссии было принято решение о создании Международного Научного Объединения - Альянса стран, расположенных в зоне Великого Шелкового Пути. Планируется, что в дальнейшем, конференция продолжит свою работу в разных странах в рамках Альянса.
На конференции широко обсуждались проблемы рационального использования природных, экологических и экономических ресурсов экономической зоны Великого Шелкового Пути в проводимых и планируемых проектах. В более чем 100 заслушанных на конференции докладах были подняты вопросы механизма работы Великого Шелкового Пути, возможные проблемы между регионами и странами, южный, центральный и северный маршруты пути, природные и человеческие ресурсы, расположенные в районе каждого маршрута и их рациональное использование, возможные инфраструктурные проблемы при их освоении и др. вопросы.