COP29-a dair müəllimlərə təlim keçirilib 2024-10-08 16:25:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin (ACC) üzvləri - sədr və layihə rəhbəri dosent Mirnuh İsmayılov, təlimcilər c.ü.f.d. Gülnar Hacıyeva və Emil Cəbrayılov və layihənin eksperti dosent Səidə Zeynalova AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işçiləri ilə birgə Naftalan şəhərinin İ.Nəsimi adına 1 saylı orta məktəbinin müəllimləri ilə təlimlər keçiriblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin elan etdiyi qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş ACC-nin “Qarabağın ekoloji vəziyyəti” adlı layihəsi ilə əlaqədar təşkil edilib.
Müəllimlər qarşısında çıxış edən layihə rəhbəri Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İ.Ə.Əliyevin 2024-cü ili “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ili elan etməsinin və COP29-un Azərbaycan üçün ekoloji, siyasi və iqtisadi əhəmiyyətindən danışıb. O qeyd edib ki, belə nüfuzlu mötəbər tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinə qərar verilməsi ölkəmizə olan yüksək etibar və inamın bariz nümunəsi olmaqla yanaşı,  siyasi nöqteyi-nəzərdən rolunun beynəlxalq arenada daha da artmasına səbəb olacaq.
Diqqəti qlobal ətraf mühit problemlərinə yönəldən S. Zeynalova çıxışında təbiətin hər bir komponentinin bir-biri ilə vəhdət təşkil etdiyini və onu qorumağın vacib olduğunu vurğulayıb.
G.Hacıyeva ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısının alınması haqqında maarifləndirmə işlərinin daha da artırılmasının vacibliyini qeyd edərək təbiəti mühafizə tədbirləri işində  həmrəylik nümayiş etdirməyin önəmindən danışıb.Cəbrayılov iqlim dəyişmələrinin yaranmasında insan amilinin əsas rol oynadığını vurğulayaraq, ətraf mühitə təsirlərin azaldılması və eyni zamanda istixana effekti və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Görüşdən məmnunluq bildirən iştirakçılar belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin faydalı olduğunu qeyd ediblər.

Члены Азербайджанского географического общества (АГО) – председатель и руководитель проекта, доцент Мирнух Исмайлов, тренеры д.ф.г. Гюльнар Гаджиева и Эмиль Джабраилов и эксперт проекта, доцент Саида Зейналова, совместно с научными сотрудниками Института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР провели тренинги с учителями средней школы №1 имени И. Насими города Нафталан.
Мероприятие было организовано в связи с проектом АГО «Экологическое состояние Карабаха», победившим в конкурсе грантов, объявленном Агентством государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики.
Выступая перед учителями, руководитель проекта рассказал об экологическом, политическом и экономическом значении провозглашенного Президентом Азербайджанской Республики И.А. Алиевым 2024 года Годом «Солидарности за Зелёный Мир» и COP29 для Азербайджана. Он отметил, что
решение провести столь престижное мероприятие в Азербайджане является ярким примером высокого доверия к нашей стране и приведет к дальнейшему повышению ее роли на международной арене с политической точки зрения.
Акцентируя внимание на глобальных экологических проблемах, С.Зейналова в своем выступлении подчеркнула, что каждый компонент природы един друг с
другом и важно его беречь.
Г.Гаджиева отметила важность дальнейшего повышения осведомленности о предотвращении загрязнения окружающей среды и рассказала о важности проявления солидарности в работе природоохранных мероприятий.
Джабраилов подчеркнул, что человеческий фактор играет ключевую роль в возникновении климатических изменений, дал подробную информацию о снижении воздействия на окружающую среду и одновременно парникового эффекта.
Участники, выразившие удовлетворение встречей, отметили важность регулярного проведения подобных мероприятий.