Coğrafiyaçı alimlər Qarabağda tədqiqatlar aparıblar 2024-07-25 14:10:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin  H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması” şöbəsinin bir qrup əməkdaşı - şöbə müdiri Mirnuh İsmayılov, aparıcı elmi işçilər – coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Səidə Zeynalova və İrina Kuçinskaya, doktorant Aminə Muradova işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində 4 gün müddətində çöl tədqiqat işləri aparıblar.
“Böyük Qayıdış” Dövlət proqramına və şöbənin plan işinə uyğun olaraq ərazidə ilkin rəqəmsal landşaft-ekoloji xəritələşdirmə aparılıb. Bunun üçün sahədə təbii komplekslərin məkan strukturuna aid məlumatlar toplanıb, ərazinin ekogeokimyəvi landşaft fonunun müəyyən edilməsi məqsədilə kameral şəraitdə aparılacaq kimyəvi analizlər üçün əsasən Şərqi Zəngəzur ərazisinin müxtəlif ekosistemlərindən 50-ə yaxın torpaq, bitki və süxur nümunələri götürülüb. İşğaldan əvvəl tərtib olunmuş irimiqyaslı (1:100000) landşaft xəritələri və topoqrafik xəritələrin mövcud vəziyyəti ilə coğrafi müqayisəsi əsasında təbii və antropogen ekosistemlərin struktur-funksional xüsusiyyətlərindəki inkişaf tendensiyaları, dinamikası istiqamətində coğrafi məkan məlumatları toplanıb.
İşğaldan sonrakı dövrdə ərazilərin yenidən mənimsənilməsində elmi və praktiki əhəmiyyəti yüksək olan təbii ekosistemlərin antropogen transformasiyası və onların  landşaft-ekoloji nəticələri, ekoloji riskləri, ekosistemlərin təbii ehtiyat potensialı və s. istiqamətlərdə çöl-tədqiqat işləri həyata keçirilib və tərtib olunacaq rəqəmsal xəritələrin informasiya bazası yaradılıb. Ərazidə həyata keçirilən nəhəng infrastruktur və məskunlaşma layihələrinin təbii landşaftlarla və onların təbii ehtiyat potensialına uyğunluq dərəcəsi də tədqiqatçıların diqqət mərkəzində olub.
Hazırda çöl tədqiqatları zamanı toplanmış elmi informasiyanın təhlili və ilkin nəticələrin əldə olunması istiqamətində kameral tədqiqatlar davam etdirilir.

Группа сотрудников отдела «Ландшафтные исследования и ландшафтное планирование» Института географии имени Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики – заведующий отделом Мирнух Исмаилов, ведущие научные сотрудники – доктора философии по географии Саида Зейналова и Ирина Кучинская, докторант Амина Мурадова в течение 4-х дней проводили полевые исследования на освобожденных от оккупации территориях Карабаха и Восточного Зангезура.
В соответствии с Государственной программой «Великое возвращение» и плановой работой Института на территории проведено предварительное цифровое ландшафтно-экологическое картографирование. Для этого в полевых условиях была собрана информация о пространственной структуре природных комплексов, а также отобрано около 50 проб почвы, растений и горных пород, в основном из различных экосистем Восточного Зангезура, для проведения химических анализов в камеральных условиях с целью определить эколого-геохимический ландшафтный фон территории. На основе географического сопоставления крупномасштабных (1:100 000) ландшафтных карт и топографических карт, составленных до оккупации, собраны географические данные по направлению тенденций развития и динамики структурно-функциональных особенностей природных и антропогенных экосистем.
Проведены полевые исследовательские работы, имеющие большое научное и практическое значение при переосвоении территорий в постоккупационный период по антропогенной трансформации природных экосистем и их ландшафтно-экологических последствий, экологических рисков, природно-ресурсному потенциалу экосистем и др.
В настоящее время продолжаются камеральные исследования: анализ научной информации, собранной в ходе полевых исследований, и получение предварительных результатов.