Elmi şura ilə elmi seminarın birğə iclası 2014-02-20 17:01:00 / ELMİ İCLASLAR
Fevralın 19-unda  İnstitutun Elmi Şurası ilə Elmi Seminarının birğə keçirilmiş iclasında  capa təqdim edilmiş elmi əsərlərin müzakirəsilə yanaşı bir sıra mühüm məsələlərə baxıldı və əlaqədar qərarlar qəbul edildi.
Coğrafiya İnstitutunun Coğrafi fikir tarixi şöbəsinin əməkdaşı Musayeva Mətanət Ramazan qızının “Azərbaycan respublikası təsərrüfatının inkişafı və ərazi təşkilinə daşqın hadisələri təsirinin  iqtisadi-coğrafi tədqiqi” monoqrafiyasının müzakirəsi keçirildi. Kitabın rəyçisi, Qurunun hidrologiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.e.d. Məhəmməd Abduyev əsər haqqında fikirlərini söylədi və monoqrafiyanın çapa təqdim edilməsi məqsədəuyğun hesab edildi.
Azərbaycanın torpaq ehtiyatları şöbəsinin müdiri, k .e.n. İsmayıl Quliyevin “Torpaqların həyatı” monoqrafiyasının müzakirəsində əsərin ali məktəb tələbələri üçün dəyərli və maraqlı dərslik olması nəzərə çarpdırıldı. Kitabın adının “Torpaq coğrafiyası” kimi elmi bir adla əvəz olunması daha məqsədəuyğun hesab edildi və çapa təqdim olunması barədə qərar qəbul edildi.
Xəzər dənizi problemləri şöbəsinin baş elmi işçisi, f .e.d. Rauf Qardaşovun “Geostasionar peykdən Günəş parıltısı yerinin təyini” monoqrafiyası müzakirə edildi, əsər alim həmkarları tərəfindən müsbət qiymətləndirildi və kitabın çapa təqdim olunması barədə qərar qəbul edildi.
Coğrafiya İnstitutunun direktor əvəzi, AMEA-nın müxbir üzvü, t.e.d. Ramiz Məmmədov, Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin baş elmi işçisi, c.e.d. Mahmud  Xəlilov və  Azərbaycanın torpaq ehtiyatları şöbəsinin müdiri, k .e.n. İsmayıl Quliyevin birgə müəllifləri olduqları “Samur-Dəvəçi ovalığı torpaqlarının antropogen yolla dəyişdirilməsi”  məqaləsi müzakirə edildi və onun AMEA  YEB “Xəbərlər”inə təqdim edilməsi haqqında qərar qəbul edildi.
Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, c.e.d. Elbrus Əlizadə ilə Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.e.n. Sitar Tarixəzərin müəllifləri olduqları “Böyük Qafqazda ekogeomorfoloji təhlükə və risk” adlı monoqrafiyanın müzakirəsində əsərin adında kiçik dəyişiklik etməklə onun çapa təqdim edilməsi barədə qərar qəbul edildi.
Sonra kompleks elmi-tədqiqat layihələrinin hazırlanması haqqında  fikirlər öyrənildi və belə bir layihənin ilkin strukturu müzakirə edildi. Qərar qəbul edildi ki hazırlanmış layihə nümunə kimi şöbələrə paylansın.
Çöl-ekspedisiya işlərinin təşkili məsələsi müzakirə edildi  və ekspedisiyaların eyni ərazilərdə eyni vaxtlarda keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edildi.
Sonra qarşıdan gələn Beynəlxalq konfransa hazırlıq məqsədilə Coğrafiya İnstitutunun məlumat kitabçasının hazırlanması məsələsinə baxıldı, eləcə də İnstitutun Loqosu təsdiq edildi.

Совместное заседание Научного Семинара и Ученого Совета 2014-02-20 17:01:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На состоявшемся 19 февраля совместном заседании Ученого Совета и Научного Семинара, наравне с обсуждением представленных для публикации научных трудов, были рассмотрены и приняты решения по ряду других важных вопросов.
Было проведено обсуждение монографии сотрудника отдела "История географической мысли" Мусаевой Метенет Рамазан гызы "Развитие хозяйства Азербайджанской Республики и экономико-географическое изучение воздействия наводнений на территориальную организацию".  Рецензент книги, ведущий научный сотрудник отдела "Гидрология суши и водные ресурсы", д.г.н. Мохаммед Абдуев высказал свое мнение по работе и признал ее целесообразной для публикации.
Представленная на обсуждение монография руководителя отдела "География земельных ресурсов Азербайджана" к.г.н. Исмаила Гулиева "Жизнь почв" рассчитана на студентов ВУЗов в качестве учебного пособия. На заседании было высказано мнение о необходимости замены названия на более научное, после чего она может быть допущена к публикации.
Так же была обсуждена монография главного научного сотрудника отдела "Проблемы Каспийского моря" д.ф-м.н Рауфа Гардашева "Определение места падения солнечных лучей с геостационарного спутника". Работа была положительно оценена коллегами и учеными и также было принято решение об издании книги.
Была обсуждена статья Р.М. Мамедова, М.Ю. Халилова, И. Гулиева "Антропогенное изменение почв Самур-Девечинской низменности" и было принято положительное решение о ее публикации в "Хеберлер" НАНА.
После обсуждения, с небольшими поправками к названию, была допущена к публикации монография д.г.н. Ализаде Э.К. и Тарихазер С.А. "Экогеоморфологический риск и опасность на Большом Кавказе".
Затем был рассмотрен вопрос об идеях и развитии сложных научно-исследовательских проектов, их первоначальной структуре и порядке составления. Один из готовых проектов был распространен между отделами в качестве образца.
Так же был обсужден вопрос об организации полевых экспедиций и принято решение о целесообразности проведения экспедиций в одном районе в одинаковое время.
В рамках подготовки к проведению Международной конференции было принято решение о подготовке брошюры Института географии, а также утверждении логотипа Института.