GAMŞ-ın təsis yığıncağı 2013-11-07 16:19:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 17 oktyabr 2013-cü il tarixli Qərarına əsasən bu ilin noyabr ayının 30-na qədər Akademiyanın bütün institut və təşkilatlarında Gənc Alim və Mütəxəssıslərin Şuraları yaradılmalı və fəaliyyətə başlamalıdır.
Bu məqsədlə də noyabrın 7-də Coğrafiya İnstitutunun Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının təsis yığıncağı keçirildi.
Tədbiri İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini c.e.d. Elbrus Əlizadə açaraq Şuranın yaranmasının əhəmiyyətindən, gənclər üçün oynadığı rolundan,  məqsəd və vəzifələrindən danışdı, bildirdi ki, GAMŞ-ların yaradılmasında əsas məqsəd həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, elmdə də gənclərin rolunun daha da artırılmasından ibarətdir. Sonra E.Əlizadə dedi: “Gənclərin potensialından daha artıq istifadə zərurəti yarandığından müvafiq islahatlar keçırılir. Bu məqsədlə biz də bu ilin aprel ayında AMEA-nın Gənglərin İntellektual İnkişaf Mərkəzi nəzdində institutumuzun Gənc Alimlər Şurasını yaratdıq ki, o da bu  müddət ərzində aktiv fəaliyyət göstərdi. Hazırda gənclərlə bağlı mövcud təşkilati strukturlar,  ənənəvi iş prinsipləri gənclərdən istifadənin tam reallaşmasına imkan vermədiyinə görə onların fəallığının, təşəbbüskarlığının artırılmasının, irəli sürdükləri təşəbbüslərin dəstəklənməsi üçün əsaslı təşkilati islahatların həyata keçırılməsinin zəruriliyi meydana çıxmışdır. Bununla əlaqədar, yerlərdə GAMŞ-ların yaranması qərara alındı. İnstitutumuzda bu işin icrası direktor  Ramiz Məmmədovun tapşırığı ilə mənə həvalə olunub. Qapılarımız həmişə  üzünüzə açıqdır; istənilən vaxt sual və təkliflərinizi dinləməyə, problemlərinizin həllinə səy göstərməyə hazırıq. Ancaq sizin fəallığınız nəticəsində nailiyyətlər əldə etmək mümkündür. Gənc alimərin Beynəlxalq elmi konfransının keçırilməsi  haqqındakı  təklifimi  AMEA-nın prezidenti Akif müəllimə söylədikdə bəyənərək dəstəkləyəcəyini dedi. Onu yüksək səviyyədə keçırmək üçün isə sizdən hərtərəfli yaxşı hazırlıq tələb olunur.
Yaranan hər bir yeni qurum əvvəlki qurumun həm məntiqi, həm təşkilati, həm də struktur davamıdır. İnstitutumuzun da Gənc Alimlər Şurasının fəaliyyətinin dayandırılmasına qərar verməzdən əvvəl onun bu günə qədər gördüyü işlər barədə hesabatını dinləmək üçün Şuranın sədri Samirə Ələkbərovanı dinləyək.”
S.Ələkbərova Gənc Alimlər Şurasının (GAŞ) fəaliyyəti dövründəki  nailiyyətlərdən – gənclərin bir çox elmi-beynəlxalq konfranslarda, simpoziumlarda öz elmi əsərləri  ilə çıxışlarından, bir çox beynəlxalq konfransların təşkilati məsələlərində fəal iştirakından,  o cümlədən,  Ukraynada keçirilən “Gənc alimlərin konfransı”nda nəşr olunmuş məqalələrindən, məruzələrlə çıxışlarından, eləcə də AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən, ümummilli lider Heydər Əliyevin  90 illik yubileyinə həsr olunmuş  “Qlobal dəyişikliklər şəraitində geosistemlərin təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi və səmərəli istifadəsi” mövzusunda Beynəlxalq konfransın keçirilməsinindəki aktiv rolundan danışdı.
S.Ələkbərova çıxışında gənclərin elmi fəaliyyətinə əngəl törədən sosial problemlərə də diqqəti cəlb etdi və söylədi ki, onlara müəyyən sosial güzəştlərin edilməsi Azərbaycan elminə yalnız fayda verəcəkdir:  “ AMEA-nın prezidenti hörmətli Akif müəllimin gəncləri daim dəstəkləməsi, gəncələrə dair planları bizi sevindirməklə yanaşı həm də böyük ümidlər verir.”
Sonra gənc fəallardan Rauf Əmənov söz alaraq xarici dil kurslarının açılmasını, elmi tədbirlərin keçirilməsi,  layihələrin yazılması və s. bu kimi işlərin görülməsi üçün gənclərin, doktorantların sıx birliyinin olmasını arzuladı, bunun üçün sosial şəbəkələrdən də yararlanmağın mümkünlüyünü qeyd etdi.
Elmi katib Luiza Salayeva gənglərimizə böyük ümüdlər bəslədiyini, onlarla qürur hissi duyduğunu bildirdi və  söylədi ki, böyük uğurlara nail olmaq üçün qüvvələri səfərbər etmək,  elmi konfranslarda, qurultaylarda, layihələrdə iştirak etmək lazımdır. L.Salayeva onu da bildirdi ki, bu yaxınlarda doktorantlarla keçiriləcək yığıncaqda onların işinə mane olan problemlərdən də söhbət açılacaq.
İnstitutun həmkarlar təşkilatının sədri, c.e.n. H.Haqverdiyev də çıxış edərək gənc, fəal coğrafiyaçıların onu sevindirdiyini, onların parlaq gələcəyinə inandığını və bunun üçün gənclərin aktiv həyat tərzi seçmələrinin vacibliyini qeyd etdi.
Sonra S.Ələkbərova yekdilliklə GAMŞ-nın sədri, Z.Qasımov və R.Əmənov isə müavinləri seçildilər.  1 nəfərin bitərəfliyi, 30 nəfərin lehinə səs verməsilə aşağıdakı 7 nəfərdən ibarət  idarə heyəti seçıldi:
1. Ələkbərova Samirə Oqtay qızı, sədr - e.i., c.ü.f.d. (Landşaft və Landşaft planlaşdırılması şöbəsi)
2. Qasımov Zaur Aydın oğlu, müavin – k.e.i. (Əhali coğrafiyası şöbəsi),
3. Əmənov Rauf Rizvan oğlu, müavin  – k.e.i. (Azərbaycanın iqtisadi və siyasi coğrafiyası)
4. Həmidova Zərnurə Ənvər qızı -  e.i., c.ü.f.d (Landşaft və Landşaft planlaşdırılması şöbəsi),
5. Şalbuzov Fuad Əlövsət oğlu – k.e.i. (Hidrologiya şöbəsi),
6. Ağakişiyeva Günəş Rafiq qızı  - böyük e.i., c.e.n.  (Azərbaycanın iqtisadi və siyasi coğrafiyası)

Заседание Совета Молодых Ученых и Специалистов Ноя 07, 2013 | 04:11 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
В соответствии с указом Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана от 17 октября 2013 г. до 30 ноября 2013 г. во всех институтах и организациях НАНА должны быть образованы Советы молодых ученых и специалистов.
В связи с этим 7 ноября в Институте географии НАНА состоялось учредительное собрание Совета.
Заседание открыл директор по науке Института географии д.г.н. Ализаде Э.К., который рассказал о важности функционирования такого совета, его роли в жизни молодежи, целях и задачах. Основной целью создания Совета является повышение роли молодежи в науке. Затем Э.К. Ализаде сказал: "В нашей стране проводятся определенные реформы для лучшего использования потенциала молодежи. С этой целью мы в апреле этого года создали в нашем институте Совет молодых ученых при Центре Интеллектуального Развития Молодежи НАНА, который очень активно работал. В настоящее время назрела необходимость в создании структуры, которая координировала бы деятельность молодежи, создавала бы возможность для ее развития, реализации его потенциала, развития инициативы. В связи с этим было принято решение о создании  Совета Молодых Ученых и Специалистов на местах. И.о. директора Института географии Р.М. Мамедов исполнение этой обязанности возложил на меня. Руководство нашего института всегда готово выслушать вопросы и предложения Совета, способствовать решению возникающих проблем. Мое предложение о проведении международной конференции молодых ученых, высказанное президенту НАНА Акифу Ализаде было им одобрено. Но ее проведение на высоком уровне требует от вас хорошей всесторонней подготовки.
Создание каждой новой структуры является продолжением логики, организации и структуры старой организации. До оглашения постановления о прекращении деятельности Совета молодых ученых прошу заслушать отчет ее председателя Самиры Алекперовой о проделанной Советом работе за истекший период "
С. Алекперова подробно рассказала о достижениях Совета молодых ученых Института географии в период своей деятельности - о публикациях статей нашей молодежи в ряде международных научных конференций, их активном участии в организационных вопросах, участии и выступлении на проводившейся в Украине конференции Молодых ученых, а также об активной роли в организации международной конференции "Оценка природно-ресурсного потенциала геосистем в условиях глобальных изменений и их рациональное использование", прошедшей в Институте географии при поддержке Отделения Науки о Земле НАНА, Географического Общества Азербайджана и посвященной 90-летнему юбилею Г.А. Алиева. С. Алекперова обратила внимание на ряд нерешенных социальных проблемах, препятствующих научной деятельности молодежи и выразила надежду, что создание определенных социальных уступок будет только на пользу азербайджанской науке: "Постоянная поддержка молодежи президентом НАНА Акифом Ализаде, наряду с радостью вселяет в нас еще и большие надежды".
Взявший, затем слово Р. Аманов заметил, что для открытия курсов иностранных языков, проведения научных мероприятий, написания проектов и проч. прежде всего, нужно тесное сотрудничество молодых докторантов и аспирантов между собой. С этой целью можно даже создать группу в одной из социальных сетей.
Ученый секретарь Института в своем выступлении сказала, что питает большие надежды на молодежь нашего института и испытывает ощущение гордости за нее и высказала мнение, что для того чтобы добиться больших успехов необходимо объединить усилия, нужно участвовать на научных конференциях, съездах, проектах. Так же Л.А. Салаева сообщила, что поднимет разговор о проблемах, возникающих у молодых ученых на планируемом собрании докторантов института.
Выступивший так же председатель профсоюза Института к.г.н. А. Ахвердиев выразил уверенность в блестящем будущем наших молодых ученых, порадовался их активности, отметил важность выбора активного образ жизни для соискания успеха.
По результатам голосования С. Алекперова была избрана председателем Совета Молодых Ученых и Специалистов Института географии, З. Гасымов и Р. Аманов ее заместителями. Так же был избран совет правления из семи человек(30 голосов "за", 1 воздержался). В него вошли:
Алекперова Самира Огтай гызы - председатель, н.с., д.ф.г. (отдел "Ландшафтоведение и ландшафтное планирование")
Гасымов Заур Айдын оглы - заместитель председателя, м.н.с. (отдел "География населения и социального развития")
Аманов Рауф Ризван оглы -  заместитель председателя, м.н.с. (отдел "Экономическая и социальная география Азербайджана)
Гамидова Зернура Энвер гызы - н.с., д.ф.г. (отдел "Ландшафтоведение и ландшафтное планирование")
Шалбузов Фуад Алиовсат оглы - м.н.с. (отдел "Гидрология суши и водные ресурсы")
Агакишиева Гюнеш Рафиг гызы - с.н.с., к.г.н. (отдел "Экономическая и социальная география Азербайджана)