Professor Əmir Əliyev Yer Elmləri Bölməsinin Elmi Şurasının iclasında çıxış edib 2022-11-23 19:12:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin sədrliyi ilə Yer Elmləri Bölməsinin Elmi Şurasının növbəti geniş iclası keçirilib.
İclasda Xəzərin dayazlaşması, bu prosesin səbəbləri və yaratdığı müxtəlif aspektli problemlər müzakirə olunub.
İclası açan akademik İbrahim Quliyev Xəzərin səviyyə dəyişmələri ilə bağlı proseslərin Xəzərətrafı ölkələrin siyasi və iqtisadi perspektivlərinə birbaşa təsir etdiyini, Xəzər Konvensiyasının, sonrakı dövlət müqavilələrinin bu istiqamətdə çoxtərəfli elmi əməkdaşlıq üçün imkanlar açdığını qeyd edib.
Akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev “Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr”, akademik Fəxrəddin Qədirov “Xəzər dənizi və ətraf ərazilərin geodinamik şəraitinin monitorinqi”, AMEA müxbir üzvü Qurban Yetirmişli “Xəzərin səviyyə tərəddüdlərində seysmik proseslərin rolu” mövzularnda elmi məlumat veriblər. Elmi məlumatlar ətrafında müzakirələrdə Şuranın üzvləri akademik Əkpər Feyzullayev və AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov, professor Pərviz Məmmədov, professor Qalib Əfəndiyev, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov, habelə İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov və digər alimlər iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları Xəzər dənizinin səviyyə dəyişkənliyinə təsir edən qlobal iqlim dəyişmələri və antropogen təsirlərlə yanaşı, daha bir mühüm amilin Xəzərdə seysmik və tektonik proseslərin öyrənilməsinə yönəlmiş fənlərarası müasir elmi tədqiqatların aparılmasının, səviyyə dəyişkənliyi ilə bağlı zərərin azaldılmasına yönəldilmiş adoptasiya tədbirlərinin işlənməsinin, bu istiqamətdə elmi kadrların hazırlanmasının, elmi işlərdə yeni müasir tədqiqat metodlarından, o cümlədən peyk şəkillərindən, kosmik zondlama üsullarından, InSAR texnologiyalarından və seysmoloji şəbəkə məlumatlarından geniş istifadə olunmasının zəruriliyini vurğulayıblar.
Elmi şurada müzakirə olunan məsələ ilə bağlı təklif və tövsiyələrin hazırlanıb Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinə və AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması barədə qərar qəbul edilib.

Профессор Амир Алиев выступил на заседании Ученого совета Отделения наук о Земле 2022-11-23 19:12:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Очередное собрание Ученого совета Отделения наук о Земле состоялось под председательством вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева.
На встрече обсуждались вопрос обмеления Каспийского моря, причины этого процесса и различные проблемы, вызванные им.
Академик Ибрагим Гулиев, открывший встречу, отметил, что процессы, связанные с изменением уровня Каспийского моря, оказывают непосредственное влияние на политические и экономические перспективы стран, окружающих Каспий, и что Каспийская конвенция и последующие государственные соглашения открывают возможности для многостороннего научного сотрудничества в этом направлении.
Доктор географических наук, профессор Амир Алиев (Институт географии им. академика Гасана Алиева ) представил научную информацию « Изменения уровня Каспийского моря: причины и последствия», академик Фахраддин Гадиров «Мониторинг геодинамических условий Каспийского моря и прилегающих территорий», член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли "Роль сейсмических процессов в колебаниях уровня Каспия ". В дискуссиях по научной информации приняли участие чл.-корр.  Рауф Гардашов, проф. Парвиз Мамедов, проф. Галиб Эфендиев.
Помимо глобальных климатических изменений и антропогенных воздействий, влияющих на изменчивость уровня Каспийского моря, участники мероприятия отметили еще одним важным фактором проведение междисциплинарных современных научных исследований, направленных на изучение сейсмотектонических процессов на Каспии, принятие мер, направленных на снижение ущерба, связанного с изменчивостью уровня, подготовку научных кадров в этом направлении. Они подчеркнули необходимость широкого использования в научной работе новых современных методов исследований, в том числе космических снимков, технологий InSAR и данных сейсмологической сети.
Было решено подготовить предложения и рекомендации по обсуждаемому на научном совете вопросу и представить их Министерству науки и образования Азербайджанской Республики и Президиуму НАНА.