Coğrafiyaçı alim Rəna Qaşqay vəfat edib 2022-11-02 17:04:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Tanınmış hidroloq alim, coğrafiya elmləri doktoru,  akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Dissertasiya şurasının üzvü  Rəna Mirtağı qızı Qaşqay vəfat edib.
R.M.Qaşqay 1938-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.  1960-cı ildə coğrafiyaçı ixtisası üzrə Bakı Dövlət Universitetinin  Geoloji-coğrafiya fakültəsini bitirib.
1959-cu ildən etibarən Azərbaycan EA Coğrafiya İnstitutunun Hidrologiya şöbəsində laborant, kiçik elmi işçi,  baş elmi işçi  vəzifələrində çalışıb,  1986-cı ildən 2021-ci ilin oktyabr ayınadək  Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinə rəhbərlik edib.
1966-cı ildə Moskva şəhərində «Böyük Qafqazın su balansı (Azərbaycan daxilində)», 2009-ci ildə “Azərbaycan çayları axımının formalaşması, keçməsi və istifadəsinin coğrafi aspektləri” adlı namizədlik dissertasiyalarını müdafiə edib.
Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib, Azərbaycan Respublikasının  “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Əsas elmi fəaliyyəti Azərbaycan çaylarının axınına həsr edilib. Onun tərəfindən çayların formalaşması və onların çoxillik tərəddüdləri aşkar edilib. Çayların qida mənbələrinin (yeraltı, səth) qanunauyğunluqlarını müəyyən edib, onların qarşılıqlı əlaqələri nəticəsində respublika ərazisində hidroqrafik rayonlaşma aparıb və ayrı-ayrı yüksəklik qurşaqlarının, təbii vilayətlərin, iqtisadi rayonların və s. su ehtiyatlarını hesablayıb. Çay sularının formalaşmasında iştirak edən yeraltı suların müəyyənləşdirilmə metodikasını işləyib.
Üç monoqrafiya və 60-dan artıq elmi məqalənin müəllifidir. Bunlardan «Azərbaycan SSR-in su balansı» (həmmüəlliflə, 1979), «Azərbaycan SSR-in su ehtiyatları» (həmmüəlliflə, 1989) və s. göstərmək olar. İnstitutda hazırlanan «Konstruktiv coğrafiya» (3 cild) monoqrafiyasının, eləcə də  «Azərbaycanın təbii şəraiti və təbii ehtiyatlar» atlasının əsas müəlliflərindəndir. «Azərbaycan Respublikasının fiziki coğrafiyası» (2015), «Naxcıvan MR-nın fiziki coğrafiyası» (2018), «Türk dünyasının fiziki coğrafiyası» (2019) monoqrafiyalarında «daxili sular» bölmələrinin müəllifidir.
Coğrafiya İnstitutu və Su Problemləri İnstitutlarının elmi və elmi-texniki şurasının və  akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının üzvü olub.

Скончалась географ и ученый Рена Гашгай 2022-11-02 17:04:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ушла из жизни известный ученый-гидролог, доктор географических наук, член диссертационного совета Института географии имени академика Г.А.Алиева Рена Миртаги гызы Гашгай. Р. М. Гашгай родилась в Баку в 1938 году. В 1960 году окончила геолого-географический факультет Бакинского государственного университета по специальности географ. С 1959 года работала лаборантом, младшим научным сотрудником, старшим научным
сотрудником отдела гидрологии Азербайджанского института географии . В 1966 году защитила кандидатскую диссертацию «Водный баланс Большого Кавказа (в пределах Азербайджана)» в Москве, а в 2009 году  Географические аспекты формирования, прохождения и использования рек Азербайджана». Награждена медалью «Прогресс» Азербайджанской Республики, ей присвоено почетное звание «Заслуженный деятель науки» Азербайджанской Республики. Основная научная деятельность была посвящена течению азербайджанских рек. Она исследовала формирование рек и их постоянные колебания, установила закономерности источников питания (подземных, поверхностных) рек, в результате их взаимодействий, провела гидрографическое районирование на территории республики и выделила отдельные высотные пояса, природные районы, экономические районы, сделала расчет водных ресурсов. Разработала метод определения подземных вод, участвующих в образовании речных вод. Р.Гашгай является автором трех монографий и более 60 научных статей. Среди них «Водный
баланс Азербайджанской ССР» (соавтор, 1979 г.), «Водные ресурсы Азербайджанской ССР» (соавтор, 1989 г.) и др. Она является одним из основных авторов подготовленной в институте монографии «Конструктивная география» (3 тома), а также атласа «Природные условия и природные ресурсы Азербайджана». Является автором разделов «внутренние воды» в монографиях «Физическая география Азербайджанской Республики» (2015 г.), «Физическая география Нахчыванской АР» (2018 г.), «Физическая география Тюркского мира» (2019 г.). Р.Гашгай была членом Диссертационного совета Института Географии им. Алиева, Ученого и  научно-технического совета Института географии и Института водных проблем. Покойся с миром!