Akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Baş direktor, c.e.d. Zakir Eminovun sədrliyi ilə keçən iclasda yeni qəbul olunmuş magistrantların dissertasiya mövzularının və rəhbərlərinin təsdiqi, konfranslara hazırlıq, Şuşanın coğrafiyasına həsr olunan monoqrafiyanın hazırlıq vəziyyəti və digər məsələlər müzakirə edilib.
İnstitutun elmi katibi, c.ü.f.d. Zərnurə Həmidovanın təqdimatından sonra  magistrantlar üçün təyin edilmiş  “Kür-Araz ovalığında şoran torpaqların yayıldığı ərazilərin landşaftları və onların yaxşılaşdırılması tədbirləri”, Palçıq vulkanlarının yayıldığı ərazilərin landşaft-ekoloji şəraitinin qiymətləndirilməsi”, “Qarabağın relyefində morfostruktur əsasın yüksəklik diferensiasiyası və onun tətbiqi-geomorfoloji mahiyyəti”, “Naxçıvan MR ərazisində müasir ekzogen proseslər və onların rayonlaşdırılması” və digər mövzular müzakirələrə edilərək təsdiq edilib.
Sonra İnstitutun Turizm və rekreasiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Kəmalə Zeynalovaya dosent elmi adı verilməsi məsələsinə baxılıb və şura üzvləri tərəfindən bu haqda müsbət qərar qəbul edilib.

Темы диссертаций аспирантов утверждены на заседании ученого совета Окт 26, 2022 | 06:10 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института географии имени академика Г.А.Алиева.
На совещании под председательством ген.директора, д.э.н. Закира Эминова, обсуждались вопросы утверждения тем диссертаций и руководителей вновь принятых аспирантов, подготовка к конференциям, состояние подготовки монографии, посвященной географии Шуши, и другие вопросы.
После выступления ученого секретаря института д.ф.г.Зарнуры Гамидовой «Ландшафты районов распространения засоленных почв Кура-Аразской равнины и меры по их оздоровлению», «Оценка ландшафтно-экологических условий районов распространения грязевых вулканов», «Высотная дифференциация морфоструктурной основы в рельефе Карабаха и его прикладно-геоморфологическая природа» были переданы аспирантам. Были обсуждены и утверждены темы «Современные экзогенные процессы и их районирование на территории Нахчыванской МР».
Затем был рассмотрен вопрос о присвоении ведущему научному сотруднику отдела туризма и рекреации института, д.ф.г. Камале Зейналовой звания доцента и принято положительное решение членами совета.