Coğrafiyaçı alimlər Oxçuçay hövzəsində landaşft-ekoloji tədqiqatlar aparıblar 2022-05-27 16:28:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması” şöbəsinin əməkdaşları – coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, şöbə müdiri, dosent  Mirnuh İsmayılov və Səidə Zeynalova Oxçuçay hövzəsində tədqiqatlar aparıblar.
16-17 may 2022-ci il tarixində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkil etdiyi  ekspedisiyanın məqsədi Oxçuçay hövzəsinin Azərbaycan ərazisinə aid hissəsinin iri miqyaslı landşaft xəritəsinin tərtibi, ərazinin landşaft-ekoloji vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, çay axımına landşaftların təsirinin, hövzə ekosistemlərində işğal dövründə yaranmış antropogen pozulmaların öyrənilməsi və s. olub.
Alimlərin sözlərinə görə Oxçuçayın Azərbaycan ərazisindən keçən 43 km.-lik hissəsinin 10 km.-i  bilavasitə Ermənistanla Azərbaycan arasında hazırkı dövlət sərhədinə uyğun gəlir. Onun 32,2%-i meşə-kolluqlar, 32,1%-i kserofit bozqırlar, 12%-i quru bozqırlar və 6,9%-i isə çay-dərə çəmən meşələrdən ibarətdir. Süsən, Piləsər, Ağcaqayın və Əsgülüm silsilələrinin çaya baxan yamacları dik olub, əsasən tektonik qırılmaya uyğundur. Vulkanogen süxurlardan təşkil olunmuş yamacların  bəzən çılpaq qayalıqlarla, bəzən  meşə və meşə kolluqlarla örtülməsinin səth axımının nizamlanmasında, yeraltı axımın yaranmasında və çayda sululuğun ilboyu qorunmasında çox əhəmiyyətli rolu var. Qısa məsafədə təbii landşaftların quru-bozqırlardan dağ meşələrinə doğru tədricən dəyişməsi və onlar arasında ekoloji koridor rolu oynayan Oxçuçayın təsiri ilə hövzədə unikal əhəmiyyətə və zənginliyə malik biomüxtəliflik yaranmışdır.
Mütəxəssislər  apardıqları tədqiqatların nəticəsində müəyyən ediblər ki, işğal dönəmində çay hövzəsi ekosistemləri ciddi landşaft-ekoloji təsirlərə məruz qalmışdır. Meşələr vəhşicəsinə talan edilmiş, sənaye əhəmiyyətli araz palıdı, qoz ağacları, göyrüş və s. qırılmış, digər ağac və kol növləri isə yanacaq kimi istifadə edilmişdir. Hazırda yaşıl görüntü yaradan bu meşəliklər, əslində vaxtilə ermənilər tərəfindən qırılmış ağacların kökü üstündə inkişaf edən topa şəkilli pöhrələrdən ibarətdir. Belə meşələrin yenidən bərpa edilməsi və qorunması Oxçuçay hövzəsinin unikal əhəmiyyətə malik təbii genefondunun gələcək nəsillərə çatdırılmasında əhəmiyyətlidir.

Географы провели ландшафтно-экологические исследования в бассейне реки Охчучай. 2022-05-27 16:28:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
НАНА акад. Сотрудники отдела «Ландшафт и ландшафтное планирование» Института географии имени Г.А.Алиева – доктора философских наук по географии, заведующие кафедрой, доценты Мирнух Исмаилов и Саида Зейналова провели исследования в бассейне реки Охчучай.
Целью экспедиции, организованной Министерством экологии и природных ресурсов 16-17 мая 2022 года, является составление крупномасштабной ландшафтной карты азербайджанской части Охчучая, оценка ландшафтно-экологического состояния местности, изучение влияниея ландшафтов на речной сток, антропогенные нарушения в экосистемах бассейна и т.д.
По мнению ученых, 10 км из 43-километрового участка реки Охчучай, проходящего по территории Азербайджана, непосредственно соответствуют нынешней государственной границе между Арменией и Азербайджаном. 32,2% ее составляют лесокустарниковые, 32,1% ксерофитные степи, 12% сухие степи и 6,9% приречно-луговые леса. Обращенные к реке склоны Ирисского, Пиласарского, Агджагайынского и Асгулумского хребтов были крутыми и, в основном, похожи на тектонические разломы. Склоны вулканических пород, иногда покрытые голыми скалами, а иногда лесами и лесными кустарниками, играют важную роль в регулировании поверхностного стока, формировании грунтовых вод и поддержании речной воды в течение всего года. Биоразнообразие уникального значения и богатства сформировалось в бассейне благодаря постепенной смене природных ландшафтов от сухих степей до горных лесов на небольшом расстоянии и влиянию реки Охчучай, играющей роль экологического коридора между ними.
В результате своих исследований специалисты установили, что экосистемы речных бассейнов сильно пострадали от ландшафтно-экологических систем в период оккупации. Леса варварски разграблены, промышленно важные березовые, ореховые деревья, ясени и др. вырублены, а в качестве топлива использовали другие виды древесины и кустарников. Сегодня эти зеленые леса состоят из шаровидных побегов, которые растут на корнях деревьев, когда-то срубленных армянами. Восстановление и охрана таких лесов важны для передачи будущим поколениям уникального природного генофонда бассейна реки.