Coğrafiyaçı alimlər “EKOetika” verilişində sürüşmələrdən danışıblar 2022-04-05 17:27:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin əməkdaşları – coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, şöbə müdiri Mirnuh İsmayılov və aparıcı elmi işçi Müseyib Yunusov  AzTV-də nümayiş etdirilən  “Ekoetika” verilişinin çəkilişində iştirak ediblər.
Sürüşmələr mövzusuna həsr edilmiş verilişdə alimlər bu təbiət hadisəsinin yaranma səbəblərindən və onların qarşısını almaq üçün lazım olan tədbirlərdən danışıblar. Alimlər bildiriblər ki, torpaq sürüşməsi vurduğu ziyana görə ən ön sıralardadır. Dağlıq ərazilərdəki sürüşmələrin ziyanı o birilərinə nisbətdə xeyli çoxdur. Böyük Qafqaz sürüşmələrə daha çox meylli olan ərazidir. Sürüşmələrə səbəb olan meyllilik burada 40-45, hətta 60-70 dərəcəyə çatır. Demək olar ki, 4000 kv. km.-dək olan ərazi sürüşmələrin təsiri altındadır.
Coğrafiyaçı alimlərin apardıqları tədqiqatlara əsasən hazırda əhalisi 500 mindən çox olan 312 yaşayış məntəqəsi və 100-lərlə təsərrüfat obyekti sürüşmə təhlükəsi olan ərazilərdə yerləşir. Azərbaycan ərazisində antropogen amillərin rolu sürüşmələrin 70-80 faizini təşkil edir. Amma bütün bunlara baxmayaraq müəyyən maarifləndirmə tədbirlərinin aparılması zəruridir ki, bu ziyanların heç olmasa müəyyən hissəsindən qaçmaq mümkün olsun.
Yolların çəkilişi zamanı yamacların düzgün kəsilməməsi və təbii landşaftın ümumi qanunauyğunluğunun pozulması problemi yaradan səbəblərdən biridir. Sürüşmələrin qarşısını almaq məqsədilə yol kənarlarında qoyulan istinad divarlarının ana süxuradək çəkilməsi,  yığılıb qalan suların novlar vasitəsilə  ərazidən çıxarılması,   eləcə də ərazidə dərin kök salan ağacların əkilməsi məqsədəuyğun tədbirlərdəndir.

Географы рассказали об оползнях в программе «ЭКОэтика» 2022-04-05 17:27:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В съемках программы «Экоэтика» АзТВ приняли участие сотрудники отдела ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА – доктора философских наук по географии, заведующий отделом Мирнух Исмаилов и ведущий научный сотрудник Мусеиб Юнусов.
В программе об оползнях ученые рассказали о причинах этого природного явления и мерах, необходимых для их предотвращения. Ученые говорят, что оползни одни из самых вредоносных явлений по степени наносимого ущерба. Ущерб от оползней в горных районах значительно выше, чем в других. Большой Кавказ более подвержен оползням. Уклон, вызывающий оползни, здесь достигает 40-45, а то и 60-70 градусов. Территория до 4000 квадратных км находится под влиянием оползней.
Согласно исследованиям, проведенным географами, в настоящее время 312 населенных пунктов с населением более 500 000 человек и сотни фермерских хозяйств расположены в оползнеопасных районах. На территории Азербайджана 70-80 процентов оползней являются следствием антропогенных факторов. Необходимо проводить определенные просветительские мероприятия, чтобы избежать хотя бы части ущерба.
Неправильный срез склонов и нарушение общих закономерностей природного ландшафта при строительстве дорог – одна из причин проблемы. Для предотвращения оползней целесообразно сооружение придорожных подпорных стен к основной скале, отвод скопившейся воды с участка через канавы, а также посадка на участке деревьев с глубокими корнями.