Dağ çaylarının hidrokimyəvi xüsusiyyətlərinə həsr olunmuş ilk kitab nəşr edilib 2021-10-25 11:08:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya elmləri doktoru Məhəmməd Abduyevin “Azərbaycanın dağ çaylarının hidrokimyəvi xüsusiyyətlərinin coğrafi qanunauyğunluqları” adlı monoqrafiyası işıq üzü görüb.
Kitab Azərbaycanın dağ çaylarının hidrokimyasına həsr olunmuş ilk elmi əsərdir. Əsərdə çayların hidrokimyəvi xüsusiyyətlərinin öyrənilmə vəziyyəti və indiyədək toplanmış stasionar müşahidə məlumatları qiymətləndirilib, kimyəvi axımın formalaşmasına fiziki-coğrafi amillərin təsiri təhlil edilib, çay sularının minerallaşma dərəcəsi, çayların makro və mikro komponentlər axımı öyrənilib, çay hövzələrindəki kimyəvi denudasiyanın intensivliyi öyrənilərək antropogen amillərin çayların hidrokimyəvi rejiminə təsiri müəyyən edilib, çay sularının kimyəvi tərkibinə görə təsnifatı aparılaraq respublikanın su ilə təminatında ekoloji təhlükəsizliyin qiymətləndirilməsi aparılıb. Monoqrafiya illüstrativ materiallarla müşayiət olunur. Hesablamaların nəticələri cədvəllərdə əksini tapıb.
Əsər  elmi işçilər, xüsusilə coğrafiya, hidrologiya, hidrokimya üzrə mütəxəssislər, doktorant, dissertant, magistr və bakalavr pilləsi üzrə təhsil alan tələbələr və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Опубликована первая книга о гидрохимических свойствах горных рек 2021-10-25 11:08:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Опубликована монография ведущего научного сотрудника отдела гидрологии суши и водных ресурсов Института географии имени академика Г.А. Алиева, доктора географических наук Мухаммеда Абдуева «Географические закономерности гидрохимических свойств горных рек Азербайджана».
Книга является первым научным трудом, посвященным гидрохимии горных рек Азербайджана. В работе дается оценка изученным гидрохимическим свойствам рек и собранным к настоящему времени стационарным наблюдениям, анализируется влияние физико-географических факторов на формирование химических потоков, степень минерализации речных вод, сток макро- и микрокомпонентов рек. Изучена интенсивность химической денудации в речных бассейнах, определено влияние антропогенных факторов на гидрохимический режим рек, проведена классификация речных вод по химическому составу и дана оценка экологической безопасности водоснабжения республики. Монография сснабжена иллюстративными материалами. Результаты расчетов отражены в таблицах.
Книга предназначена для исследователей, особенно специалистов в области географии, гидрологии, гидрохимии, докторантов, диссертантов, магистров и бакалавров, а также широкой общественности.