Cİ əməkdaşı beynəlxalq simpoziumda iştirak edib 2023-10-30 15:35:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Rauf Hüseynov Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Avrasiyada biomüxtəliflik - SEAB 2023” adlı VI beynəlxalq simpoziumda iştirak edib.
Rauf Hüseynovun  “Vegetation change detection using remote sensing and GİS – on the examle of Qubadli district” (Məsafədən zondlama və GİS vasitəsilə bitki örtüyü dəyişikliklərinin aşkarlanması (Qubadlı rayonu timsalında) adlı məqaləsi konfrans materiallarında dərc edilib. İşğaldan azad olunmuş Qubadlı rayonu ərazisində bitki örtüyündə baş vermiş dəyişikliklərdən bəhs edilən məqalədə işğal müddətində Qubadlı rayonunda 1992-ci ilə nisbətən 2022-ci ildə çox şiddətli deqradasiyaya uğramış ərazilərin sahəsinin 12,37 % (9841,312 ha) artdığını, fon səviyyədə deqradasiyaya uğramış ərazilərin sahəsinin 3,05 (2442,092 ha) azaldığı qeyd edilir. Bununla yanaşı, bitki ekosistemlərinin normal inkişafı üçün optimal bioiqlim parametrləri müəyyən edilmiş, dəyişikliyin aşkarlanması analizi əsasında transformasiya istiqamətləri sahələr üzrə hesablanmışdır. Həmçinin nəticələrin dəqiqləşdirilməsi məqsədilə vegetasiya sağlamlıq indeksindən (VHİ) istifadə etməklə, ekosistemlərin quraqlıq stressinə məruzqalma dərəcəsi öyrənilmişdir.

Сотрудник ИГ принял участие в международном симпозиуме 2023-10-30 15:35:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Рауф Гусейнов, младший научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, принял участие в VI международном симпозиуме «Биоразнообразие Евразии – SEAB 2023», посвященном 100-летию общенационального лидера Азербайджана, Гейдара Алиева.
В материалах конференции опубликована статья Рауфа Гусейнова "Выявление изменений растительности с помощью дистанционного зондирования и ГИС - на примере Губадлинского района". В статье говорится, что площадь очень сильно деградированных территорий в 2022 году увеличилась на 12,37% (9841312 га) по сравнению с 1992 годом в период оккупации, а площадь деградированных территорий на фоновом уровне уменьшилась на 3,05% (2442092 га). Кроме того, на основе анализа выявления изменений были определены оптимальные биоклиматические параметры для нормального развития растительных экосистем, рассчитаны направления трансформации, а также выполнено уточнение результатов степени подверженности экосистем стрессу засухи с использованием вегетационного индекса здоровья (VHI).