Şuşa inzibati rayonunun coğrafiyasına dair yeni kitab dərc edilib 2023-02-23 16:00:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  “Şuşa inzibati rayonunun coğrafiyası: təbii şəraiti və sosial-iqtisadi inkişaf potensialı”  adlı yeni nəşri dərc edilib.
Kitabın baş redaktoru, İnstitutun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminov, elmi redaktoru baş direktorun müavini, c.ü.f.d., dosent Zaur İmranidir.
12 fəsil, 284 səhifədən ibarət olan monoqrafiyada Şuşa rayonunun  fiziki və iqtisadi coğrafiyası, toponimiyası, demoqrafik inkişaf potensialı, turizmin inkişaf yolları haqqında məlumatlar toplanıb, onların idarə edilməsi imkanları təhlil olunub.
Monoqrafiyada Azərbaycanın səfalı guşəsi olan Şuşa rayonunun azad edildikdən sonrakı təbii-coğrafi şəraiti, təbii ehtiyat potensialı, onlardan istifadə edilməsi məsələləri öyrənilir. Son dövrlərdə rayonda baş verən sosial-iqtisadi və demoqrafik proseslər, həyata keçirilən tikinti-quruculuq işləri, turizmin inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlər işıqlandırılıb.

Вышла в свет новая книга по географии Шушинского административного района 2023-02-23 16:00:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышло в свет новое издание Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики «География Шушинского административного района: природные условия и потенциал социально-экономического развития».
Главный редактор книги, генеральный директор института, д.г.н. Закир Эминов, научный редактор – Заур Имрани, заместитель генерального директора, доцент.
В монографии, состоящей из 12 глав и 284 страниц, собраны сведения о физической и экономической географии Шушинского края, топонимии, потенциале демографического развития, путях развития туризма, проанализированы возможности их управления.
В монографии изучены природно-географические условия Шушинского района, являющегося благодатным уголком Азербайджана после освобождения, потенциал природных ресурсов, вопросы их использования. Были освещены социально-экономические и демографические процессы, происходящие в регионе в последнее время, строительно-монтажные работы, работа, проделанная в направлении развития туризма.