“Qarabağin etnik məskunlaşma tarixi və toponimləri” kitabi işiq üzü görüb 2023-05-31 13:10:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  “Qarabağın etnik məskunlaşma tarixi və toponimləri” adlı yeni nəşri işıq üzü görüb.
Əsər hələ 2005-ci ildə mərhum müəlliflər, toponimika sahəsində Azərbaycanın aparıcı mütəxəssisləri olan akademik Budaq Budaqov və  tarix elmləri doktoru Qiyasəddin  Qeybullayev tərəfindən hazırlanmış, lakin müəyyən səbəblərdən çap edilməmişdi. Kitabda da qeyd edildiyi kimi, “əsərin yazılması prosesində Q.Qeybullayevin qoyub getdiyi ədəbiyyat siyahısı tam deyil”.  Bu səbəbdən əsərdə istifadə olunan ədəbiyyat siyahısını tamamlamaq çox uzun bir vaxt  və zəhmət tələb edib ki, bu işi c.e.d. Zakir Eminov öz üzərinə götürüb.
Baş redaktoru, İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov, elmi redaktoru coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mahirə Abbasovanın olduğu monoqrafiya  2 hissədən ibarət olaraq 467 səhifədir. “Yuxarı Qarabağın etnik və siyasi tarixinə dair” adlanan I hissə eramızdan əvvəl və sonra Yuxarı Qarabağda məskunlaşan  türk tayfaları, Qarabağın alban ərazisi olduğunu göstərən faktlar, Qədim erməni dilində türk mənşəli sözlər və Ermənilərin Yuxarı Qarabağda məskunlaşmasından bəhs edən 7 fəsildən, II hissə isə Qarabağın izahlı toponimiya lüğətindən ibarətdir.
Monoqrafiyada  Azərbaycanın tarixi-coğrafi cəhətdən ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın tarixi-etnik məskunlaşması və toponimikası məsələləri öyrənilir. Kitabda uzun tarixi dövrlərdə Qarabağda baş verən etnik proseslər, məskunlaşma və miqrasiya məsələləri işıqlandırılır.
Kitab toponimika, əhali coğrafiyası, demoqrafiya, tarixi coğrafiya ilə məşğul olan elmi işçilər, ali məktəblərin tələbələri (bakalavr və magistrlər) və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Издана книга «История и топонимы этнического расселения Карабаха» 2023-05-31 13:10:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышло в свет новое издание Института географии имени академика Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики под названием «История и топонимы этнического расселения Карабаха».
Работа была подготовлена в 2005 году покойными авторами академиком Будагом Будаговым и доктором исторических наук Гиясаддином Гейбуллаевым, являющимися ведущими специалистами в области топонимики Азербайджана, но по определенным причинам не была опубликована. Как отмечается в книге, «в процессе написания произведения список литературы, оставленный Г. Гайбуллаевым, не является полным». По этой причине потребовалось много времени и усилий для завершения списка литературы, использованного в работе, который Закир Эминов взял на себя.
Монография, главный редактор, генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов, научный редактор доктор философии по географическим наукам Махира Аббасова, состоит из 2 частей и 467 страниц. Часть I, озаглавленная «Об этнической и политической истории Верхнего Карабаха», состоит из 7 глав, в которых рассказывается о тюркских племенах, поселившихся в Верхнем Карабахе до и после Нашей эры,  о фактах, свидетельствующих о том, что Карабах является албанской территорией, словах тюркских происхождения в древнеармянском языке и расселении армян в Верхнем Карабахе. Часть II посвящена толковому топонимическому словарю Карабаха.
В монографии исследуются вопросы историко-этнического заселения и топонимии Карабаха, который является исторически-географически неотделимой частью Азербайджана. В книге освещаются этнические процессы, вопросы заселения и миграции, происходившие в Карабахе в течение длительных исторических периодов.
Книга предназначена для научных работников, занимающихся вопросами топонимики, географии населения, демографии, исторической географии, студентов высших учебных заведений (бакалавров и магистров) и широкого круга читателей.