C.e.d. Səid Səfərovun 70 yaşı qeyd edilib 2023-05-04 17:44:00 / YUBİLEYLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, Səid Səfərovun 70 illik yubileyi qeyd edilib.
İnstitutun baş direktor vəzifəsini icra edən, c.e.d. Zakir Eminov və yubilyarın digər həmkarları bu münasibətlə İnstitut kollektivi adından yubilyarı təbrik edib, ona can sağlığı, gələcək elmi fəaliyyətində böyük uğurlar arzulayıb.
Professor S.Səfərov  öz növbəsində, İnstitut rəhbərliyinə və kollektivinə  ona göstərilən diqqətə görə minnətdarlığını bildirib.
Yubilyara ünvanlanmış təbrik məktubunun mətnini təqdim edirik:
Hörmətli Səid müəllim!
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akad.H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kollektivi anadan olmanızın 70 və elmi fəaliyyətinizin 30 illiyi münasibətilə Sizi səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə can sağlığı, bundan sonrakı ömür coğrafiyasında daha böyük nailiyyətlər, uğurlu yaradıcı fəaliyyət arzu edir.
Uzun illərdir ki, Siz  akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda elmi yaradıcılıq fəaliyyəti ilə məşğul olursunuz. Çoxillik elmi yaradıcılıq mərhələsində həqiqətən coğrafiya elminin iqlimşünaslıq, xüsusilə doluşünaslıq sahəsində yaddaqalan yeni fikir və ideyaların müəllifisiniz. Həmçinin bu müddət ərəfələrində respublikamızın ayrı-ayrı bölgələrində, müasir Milli Hidrometeorologiya Xidmətləri Mərkəzində, təcrübə -sınaq poliqonlarında rəhbər vəzifələrdə layiqlə çalışmısınız. Müvafiq elmi nəticələrlə elmimizə və xalqımıza lazımi xidmət göstərmisiniz. Bunların hamısı Sizin şəxsinizdə vətənimizə və elmimizə göstərilən vətəndaşlıq sevgisi və məhəbbətinin rəmzidir.
Hörmətli  Səid müəllim, 2018-ci ildən yaradıcılıq salnamənizin sonrakı ömür coğrafiyasını  Coğrafiya İnstitutu ilə bağlamısınız. Çoxillik yaradıcılığınızın nəticəsi olaraq coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru və coğrafiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini qazanmışınız.  Bunlar da özlüyündə müasir Azərbaycan elminin inkişaf dinamikasında və milli kadr potensialının hazırlanmasında həqiqətən həm şərəfdir, həmdə fərəhdir.
Siz 20 ildən çoxdur ki, Respublikamızın tanınmış ali təhsil ocaqlarında özünüzün bilik və bacarığınızı gənclərimizə öyrədirsiniz. O da xoşdur ki, Siz Respublikamızda radiolokasiya meteorologiyası və atmosfer proseslərinə təsir işləri üzrə yeganə mütəxəssissiniz.
Siz 100-dən artıq elmi məqalə, 1 monoqrafiya, ali məktəblər üçün dərs vəsaiti və bir sıra metodiki vəsaitin, o cümlədən «Azərbaycan ərazilərində doluya qarşı mübarizə» metodik vəsaitin müəllifisiniz.
Əziz Səid müəllim!
Bu tarixi yaddaş günü münasibətilə Sizi bir daha səmimi qəlbdən təbrik edirik, sizə uzun ömür, cansağlığı və yeni-yeni elmi nailiyyətlər arzulayırıq.

Отметили 70-летие профессора Саида Сафарова 2023-05-04 17:44:00 / ЮБИЛЕИ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики отметили 70-летие заведующего отделом Гидрометеорологии Каспийского моря, доктора географических наук, профессора Саида Сафарова.
Генеральный директор института, д.г.н. Закир Эминов и другие коллеги поздравили юбиляра от имени коллектива института и пожелали ему крепкого здоровья и больших успехов в дальнейшей научной деятельности.
Профессор С.Сафаров, в свою очередь, выразил благодарность руководству и сотрудникам института за оказанное ему внимание.
Вот текст поздравительного письма, адресованного юбиляру:
Уважаемый Саид мюэллим!
Коллектив Института географии искренне поздравляет Вас с 70-летием со дня рождения и 30-летием Вашей научной деятельности, желает Вам крепкого здоровья, больших научных успехов области географии в будущем.
Вы много лет занимаетесь научной творческой деятельностью в Институте географии имени Г.Алиева. На этапе многолетнего научного творчества вы действительно являетесь автором запоминающихся новых идей и идей в области климатологии. Также Вы с честью занимали руководящие должности в различных регионах нашей республики, в современном Национальном центре гидрометеорологических служб, на опытно-испытательных полигонах. Вы оказали необходимую услугу нашей науке и нашему народу, получив соответствующие научные результаты. Все это является символом вашей гражданской любви и привязанности к нашей Родине и науке.
Уважаемый Саид Сафаров, с 2018 года Вы связываете свою жизнь с творческой летописью Института географии. В результате Вашего многолетнего творчества Вам присвоены ученые степени доктора философии по географии и доктора географических наук. Это само по себе и честь, и радость в динамике развития современной азербайджанской науки, в подготовке национального кадрового потенциала.
Более 20 лет вы передаете свои знания и умения нашей молодежи в известных высших учебных заведениях нашей Республики. Также отрадно, что вы единственный специалист по радиолокационной метеорологии и влиянию на атмосферные процессы в нашей республике.
Вы являетесь автором более 100 научных статей, 1 монографии, учебников для вузов и ряда методических пособий, в том числе методического пособия «Борьба с градом на территориях Азербайджана».
По случаю этого памятного дня еще раз сердечно поздравляем вас, желаем долгих лет жизни, крепкого здоровья и новых научных достижений.