Dissertasiya şuralarının fəaliyyətinin nəticələrinə dair müzakirələr aparılıb 2023-03-01 01:06:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Martın 1-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında 2019-2022-ci illər ərzində Azərbaycan Respublikasının elmi müəssisə və təşkilatlarının, ali təhsil müəssisələrinin nəzdində fəaliyyət göstərmiş dissertasiya şuralarının fəaliyyətinin nəticələrinə dair yığıncaq keçirilib.
Yığıncaqda AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, bir sıra dövlət qurumlarının rəhbərləri, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, respublika üzrə dissertasiya şuralarının sədrləri və elmi katibləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bugünkü iclasla Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası (AAK) Azərbaycan cəmiyyəti ilə dialoqda özünün hesabatını təqdim edir və müzakirələr aparmağa açıq olduğunu bəyan edir. Ali Attestasiya Komissiyasının elmdə Azərbaycanın milli, dövlətçilik və bəşəri maraqlarını qorumağa xidmət etdiyini deyən AMEA rəhbəri AAK-ın son illərdə Azərbaycan elminə əhəmiyyətli töhfələr verdiyini söyləyib.
“Ali Attestasiya Komissiyasının əsasnaməsi son bir neçə ildə yenilənərək ölkədə kadr hazırlığına və dünyada gedən proseslərə uyğunlaşdırılıb. Təkmilləşdirilmiş əsasnamədəki prosedurlar iddiaçıların xeyrinə olaraq xeyli dərəcədə sadələşdirilib və elmi kadrların kəmiyyətcə və keyfiyyətcə yenidən hazırlanmasına xidmət etməyə doğru istiqamətləndirilib. Bu gün aparılacaq müzakirələr, səsləndiriləcək fikirlər, təkliflər ümumiyyətlə ölkəmizdə elmi kadrların hazırlanması və qurumun fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, yeniləşdirilməsi istiqamətində atılacaq daha bir addım olacaqdır. Bu gün dinləyəcəyimiz hesabat bir növ respublikanın elmi müəssisə və təşkilatlarının, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin nəzdindəki dissertasiya şuralarının fəaliyyətinin monitorinqidir. Bu isə öz növbəsində bundan sonrakı mərhələdə dissertasiya şuralarının fəaliyyətini yenidən qurmağa və qarşıda duran vəzifələrimizi müəyyən etməyə kömək edəcək”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, bütövlükdə aparılan müzakirələr Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrin, ölkəmizdə yeni nəsil elmi kadrların hazırlanması istiqamətində uyğun vəzifələrin həyata keçirilməsi sahəsində yeni çağırışları meydana qoyan əhəmiyyətli tədbirə çevriləcək.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri, iqtisad elmləri doktoru, professor Famil Mustafayevin 2019-2022-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında elmi dərəcələrin və elmi adların verilməsi ilə bağlı hesabat məruzəsi dinlənilib. Famil Mustafayev bildirib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş elmi dərəcə və elmi adların verilməsi qaydası haqqında əsasnamələr bu sahədəki fəaliyyətin yeni dövrünün başlanğıcı hesab edilir. Qeyd edib ki, keçən 3 il ərzində dissertasiya şuraları və elmi seminarların fəaliyyəti yeni qaydalar üzrə təşkil olunub, müdafiə və səsvermə prosedurlarının keçirilməsində əsaslı dəyişikliklər edilib.
Pandemiyanın meydana çıxması və xüsusi karantin rejiminə uyğun olaraq müasir texnologiyaların tətbiqi ilə elmi seminar və müdafiələrin onlayn formatda keçirildiyini deyən AAK-ın sədri səsvermə prosedurlarının onlayn keçirilməsinin şəffaflığın təmin edilməsi baxımından gələcəkdə də tətbiqinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il 26 noyabr tarixli Fərmanı ilə müvafiq əsasnamələrə dəyişikliklər haqqında ətraflı məlumat verən AAK-ın sədri həmin dəyişikliklərin həm elmin gəncləşməsinə, həm də elmi dərəcə və adların verilməsi prosedurlarına müsbət təsir göstərəcəyini bildirib.
Hesabat dövründə dissertasiya şuralarının fəaliyyətinə dair statistik məlumatları təqdim edən Famil Mustafayev müvafiq əsasnamələrin qəbulundan sonra Komissiyada 25 elm sahəsi üzrə 1034 şəxsə elmi dərəcənin verildiyini, imtina barədə 452 qərarın qəbul edildiyini nəzərə çatdırıb. Ali təhsil müəssisələri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilməsindən imtina edilmiş işlərin sayı 198, elmi müəssisə və təşkilatlar üzrə isə 212 olub. Elmi plagiat hallarının təəssüf doğurduğunu vurğulayan Famil Mustafayev plagiat faktları əsasında fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsindən imtina edilmiş işlərin sayının 70 olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, elmlər doktoru elmi dərəcəsi üzrə isə Komissiyaya 213 iş daxil olub, 156 şəxsə elmlər doktoru elmlər dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul olunub. İmtina edilmiş işlərin sayı isə 42 olub.
Elmi adlar üzrə statistik məlumatları da təqdim edən AAK-ın sədri hesabat dövründə 353 şəxsə “Dosent” adının, 57 şəxsə isə “Professor” elmi adının verildiyini bildirib, həmçinin nostrifikasiya və təkrar attestasiya əsasında 76 nəfərin sənədinin tanındığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra dissertasiya şuralarının işindəki nöqsanlardan da bəhs edən Famil Mustafayev Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, hər bir sahə üzrə təsdiq edilmiş işlərin reyestrinin yaradılmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxışında elmi dərəcələrin və elmi adların verilməsi ilə bağlı hesabatın ictimaiyyətə təqdim olunmasının və bu istiqamətdə müzakirələrin aparılmasının görülən işlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcəyini deyib.
Sonra dissertasiya şuralarının fəaliyyətinə dair müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə akademik Vaqif Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, professor İlham Məmmədzadə, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin elmi katibi Səbuhi Məmmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndirib, hesabatı qənaətbəxş qiymətləndiriblər.
Çıxışlardan sonra Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev səsləndirilən sualları cavablandırıb.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli dissertasiya işlərinin keyfiyyətinə diqqətin artırılmasının və problem şuralarının strukturuna yenidən baxılmasının vacibliyini bildirib. Həmçinin elmdə qocalmanın qarşısının alınması və yeni nəsil elmi kadrların yetişdirilməsi məqsədilə fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işini vaxtından əvvəl yazıb bitirən iddiaçıların müdafiəyə növbədənkənar buraxılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.

Обсуждены результаты деятельности диссертационных советов 2023-03-01 01:06:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
1-го марта в здании Президиума НАНА прошло собрание, посвященное результатам деятельности диссертационных советов, функционирующих при научных учреждениях и организациях, а также высших учебных заведениях Азербайджанской Республики, в 2019-2022 гг.
На собрании приняли участие члены Президиума НАНА, руководители ряда государственных структур, ректора высших учебных заведений, председатели и ученые секретари диссертационных советов, представители научных учреждений и организаций НАНА.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что на сегодняшнем заседании Высшая аттестационная комиссия (ВАК) при Президенте Азербайджанской Республики представит свой отчет для построения диалога с азербайджанским обществом и заявляет, что открыта для дискуссий. Сказав, что деятельность Высшей аттестационной комиссии направлена на защиту национальных и государственных интересов Азербайджана в науке, руководитель НАНА отметил, что своей деятельностью за последние годы Комиссия внесла весомую лепту в развитие отечественной науки.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «За последние несколько лет Положение о Высшей аттестационной комиссии было обновлено и приведено в соответствие с процессами, происходящими в стране и в мире в сфере подготовки кадров. Процедуры в усовершенствованном положении значительно упрощены в пользу соискателей и нацелены на реализацию мероприятий по повышению качественных и количественных показателей научных кадров. Дискуссии, которые пройдут сегодня, мысли и предложения, которые будут озвучены, станут еще одним шагом, направленным на совершенствование подготовки научных кадров в республике, а также на совершенствование и обновление деятельности организации. Отчет, который будет заслушан, является своего рода мониторингом деятельности диссертационных советов, функционирующих при научных учреждениях и организациях, а также высших учебных заведениях республики. А это, в свою очередь, позволит усовершенствовать деятельность диссертационных советов на последующем этапе и определить предстоящие задачи».
Руководитель НАНА сообщил, что дискуссии определят новые вызовы, нацеленные на выполнение задач, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым перед отечественной наукой, а также на совершенствование подготовки нового поколения научных кадров в стране.
Затем был прослушан отчетный доклад председателя Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, доктора экономических наук, профессора Фамиля Мустафаева, связанный с присуждением ученых степеней и ученых званий в Азербайджанской Республике в 2019-2022 гг. Фамиль Мустафаев отметил, что положения о порядке присуждении ученых степеней и ученых званий, утвержденные Указом главы государства Ильхама Алиева от 11 июня 2019 года, считаются началом нового этапа деятельности в данной сфере. В течение истекших 3-х лет, продолжил председатель ВАК, деятельность диссертационных советов и научных семинаров организовывалась по новым правилам, были внесены кардинальные изменения в процедуры проведения защит и голосований.
Сказав, что в связи с пандемией и в соответствии с особым карантинным режимом научные семинары и защиты проводились в онлайн-формате при использовании современных технологий, Фамиль Мустафаев подчеркнул, что для обеспечения прозрачности проведение процедур голосования в онлайн-формате необходимо продолжить и в дальнейшем.
Говоря об изменениях, внесенных в соответствующие положения Указом Президента Ильхама Алиева от 26 ноября 2022 года, председатель ВАК отметил, что эти изменения окажут положительное влияние как на омоложение науки, так и на совершенствование процедур присуждения ученых степеней и званий.
Представив статистические данные, связанные с деятельностью диссертационных советов в отчетный период, Фамиль Мустафаев сообщил, что после утверждения соответствующих положений решением Комиссии ученые степени были присуждены 1034-м соискателям по 25-ти отраслям наук, а 452-м лицам в присуждении степеней было отказано. В присуждении ученой степени доктора философии было отказано 198-ми соискателям из высших учебных заведений и 212-ти соискателям из научных учреждений и организаций. Подчеркнув, что наибольшее сожаление вызывают случаи научного плагиата, Фамиль Мустафаев отметил, что на основе обнаруженных фактов плагиата в присуждении ученой степени доктора философии было отказано 70-ти соискателям. Сказав, что в Комиссию поступили 213 работ на соискание ученой степени доктора наук, председатель ВАК сообщил, что ученые степени доктора наук были присуждены 156-ти лицам, 42-м соискателям было отказано.
Фамиль Мустафаев также представил статистические данные по присуждению ученых званий, отметив, что в отчетный период 353-м лицам было присуждено звание «Доцент», а 57 человек были удостоены ученого звания «Профессор», на основе нострификации и повторной аттестации были признаны документы 76-ти человек.
Подробно рассказав о погрешностях, которые встречаются в работе диссертационных советов, председатель ВАК подчеркнул, что возникла необходимость в совершенствовании деятельности Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики и создании реестра утвержденных тем диссертационных работ по каждой специальности.
В своем выступлении министр науки и образования Эмин Амруллаев отметил, что представление общественности отчета о присуждении ученых степеней и ученых званий и проведение соответствующих дискуссий будет способствовать повышению качества выполняемых работ.
Далее была обсуждена деятельность диссертационных советов.
В дискуссиях приняли участие академик Вагиф Аббасов, член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов, профессор Ильхам Мамедзаде, ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Мустафа Бабанлы и ученый секретарь Азербайджанского государственного аграрного университета Сабухи Мамедов, которые озвучили свои мысли и предложения.
После выступлений председатель Высшей аттестационной комиссии Фамиль Мустафаев ответил на адресованные ему вопросы.
В заключение выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Отметив, что нужно повысить качество диссертационных работ и пересмотреть структуру проблемных советов, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что для предотвращения старения в науке и подготовки нового поколения научных кадров необходимо допускать соискателей, которые досрочно завершили свои диссертации на соискание ученой степени доктора философии, к защите вне очереди.