Baş direktor Qarabağın demoqrafiya məsələlərindən danışıb 2021-12-06 12:07:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərində davamlı inkişafın coğrafi problemləri“ mövzusunda Bakı Dövlət Universitetində keçirilən respublika elmi-praktik konfransında iştirak edib.
Qarabağın demoqrafik inkişafının əsas istiqamətləri və nizamlanması haqqında məruzə ilə çıxış edən alim bildirib ki, qəbul edilmiş iqtisadi rayonlaşma bölgüsünə əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilər Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına bölünür.
XXI əsrin əvvəlində mövcud olan iqtisadi çətinliklər, təbii artımın davamlı olaraq aşağı düşməsi, miqrasiyaların intensiv xarakter alması əhalinin sayının artımına da öz mənfi təsirini göstərib. İlk onillikdə Qarabağ iqtisadi rayonunda əhalinin sayı ölkə üzrə orta göstəricilərdən aşağı templə çoxalıb, ona görə də inzibati rayonların payı xeyli aşağı enib.
Mühüm demoqrafik göstəricilərdən biri sayılan təbii artımın səviyyəsi az vaxt ərzində sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və digər demoqrafik göstəricilərin təsiri ilə dəyişir. Bu proseslər əhalinin sayının artımına, az vaxtdan sonra isə əmək ehtiyatlarının formalaşmasına ciddi təsir göstərir.  1990-cı ildə Qarabağda hər 1000 nəfərə görə təbii artım əmsalı 20,1,  Şərqi Zəngəzurda  19,9 səviyyəsində olmuşdur. Bu isə respublika üzrə olan orta göstəricidən yuxarıdır. 1990-cı ildə Qarabağda doğulan uşaqların sayı 13,5 min nəfər, təbii artım 10,6 min nəfər təşkil etmişdir. Şərqi Zəngəzurda  müvafiq olaraq doğulan uşaqların sayı 5,9 min nəfər, təbii artım 4,5 min nəfər qeydə alınmışdır. Beləliklə, işğaldan azad edilmiş ərazilərin qeydiyyatda olan əhalisi arasında müstəqillik illərində doğum və təbii artım göstəriciləri davamlı olaraq yüksəlib. Bu proses 2015-2016-ci ilə qədər davam edib. Kənd əhalisinin üstünlük təşkil etməsi ilə əlaqədar onun kəmiyyətləri ölkə üzrə orta göstəricidən yuxarı olub. Son dövrlərdə onlar azalmağa doğru gedir.

Генеральный директор рассказал о демографических проблемах Карабаха 2021-12-06 12:07:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института Географии НАНА им. акад. Г.А. Алиева, д. г. н. Закир Эминов принял участие в республиканской научно-практической конференции «Географические проблемы устойчивого развития на освобожденных территориях Азербайджанской Республики», прошедшей в Бакинском Государственном университете.
Говоря об основных направлениях демографического развития и регулирования Карабаха, ученый сказал, что согласно принятому экономическому районированию, освобожденные территории делятся на Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы.
Экономические трудности начала 21 века, неуклонное снижение естественного прироста и интенсификация миграции также оказали негативное влияние на рост населения. В первое десятилетие население Карабахского экономического района росло медленнее, чем в среднем по стране, поэтому доля административных районов значительно снизилась. Уровень естественного прироста, являющийся одним из важных демографических показателей, изменяется за короткий промежуток времени под влиянием социально-экономических, социально-политических и других демографических показателей. Эти процессы существенно влияют на рост населения, а через некоторое время на формирование рабочей силы.
В 1990 году естественный прирост на 1000 человек в Карабахе составлял 20,1, а в Восточном Зангезуре - 19,9. Это выше, чем в среднем по стране. В Карабахе в 1990 году родилось 13,5 тысячи детей, естественный прирост составил 10,6 тысячи. Количество детей, родившихся в Восточном Зангезуре, соответственно составило 5,9 тысячи, а естественный прирост - 4,5 тысячи. Таким образом, за годы независимости рождаемость и естественный прирост зарегистрированного населения освобожденных территорий неуклонно увеличивались. Этот процесс длился до 2015-2016 гг. Из-за преобладания сельского населения его численность была выше, чем в среднем по стране. В последние годы его численность сокращается.