B.Ə. Budaqov Ermənistan Respublikasının, Zəngibasar (indiki Masis) rayonunun Çobankərə kəndində anadan olmuşdur.
1940-cı ildə Masis rayonunun Mehmandar kəndindəki natamam orta məktəbi bitirdikdən sonra, İrəvan şəhərində Azərbaycan Pedaqoji məktəbinə daxil olmuş, 1947-ci ildə oranı bitirmişdir.
1951-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji institutunu, 1955-ci ildə keçmiş SSRİ EA Coğrafiya İnstitutunun aspiranturasını bitirmiş, 1955-ci ildə isə Moskvada «Cənub–Şərqi Qafqazın geomorfologiyası» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir .
B.Ə. Budaqov 1955-ci ildən Azərbaycan EA Coğrafiya İnstitutunda çalışmışdır.
1955–1967-ci illərdə kiçik elmi işçi, baş elmi işçi, «Fiziki Coğrafiya» şöbəsinin müdiri vəzifələrində işləmişdir. Həmin illərdə Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin elmi katibi olmuşdur.
B.Ə. Budaqov 1967-ci ildə «Böyük Qafqazın Azərbaycan hissəsinin geomorfologiyası və yeni tektonikası» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1967-ci ildən Coğrafiya İnstitutunda yeni yaradılmış «Landşaftşünaslıq» şöbəsinin müdiri olmuşdur.
O, 1974-ci ildən 1988-ci ilə kimi Azərbaycan EA Coğrafiya İnstitutunun Elmi İşlər üzrə direktor müavini olmuş, həmin ildən (1988) ömrünün sonunadək institutun direktoru işləmişdir.
Akademik B.Ə. Budaqov 1976-cı ildə Azərbaycan EA müxbir üzvü, 1989-cü ildə həqiqi üzvü-akademiki seçilmişdir. 1990-cı ildən ömrünün sonunadək Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur.
B.Ə. Budaqovun elmi yaradıcılığı Azərbaycan Respublikası ərazisinin geomorfologiyasının, landşaftının, yeni tektonik hərəkətlərin, toponimiyasının, ekologiyasının tədqiqinə, ətraf mühitin qorunmasına, məktəb coğrafiyasının inkişafına həsr olunmuşdur. Azərbaycan coğrafiyasının görkəmli tədqiqatçısı və elmin təşkilatçısı olan B.Ə. Budaqov bir çox xarici ölkələrdə də tanınır.
B.Ə. Budaqov müasir elmi problemlərə həsr olunmuş çoxsaylı əsərlərin, məqalə və monoqrafiyaların müəllifidir.
B.Ə. Budaqov Azərbaycan elm tarixində ilk dəfə olaraq «Türk uluslarının yer yaddaşı» (1994), Q. Qeybullayevlə birgə «Ermənistanda Azərbaycan mənşəli toponimlərin izahlı lüğəti» (1998), «Gürcüstanda olan türk toponimlərinin izahlı lüğəti» (2004), «Azərbaycanın təbii landşaftları və onların qorunması» (1974), «Böyük Qafqazın cənub yamacının geomorfologiyası» (1969), «Avrasiyanın türk toponimləri» (1998), «Azərbaycanın Böyük Qafqaz hissəsinin müasir və qədim buzlaqları» (1965) kimi mühüm problemlərlə məşğul olmuş və bu barədə kitablar çap etdirmişdir.
Budaq Budaqov 1962-ci ildə Özbəkistan EA akademiki Təvi Arifxan oğlu Maklyakovun dəvəti ilə orada çöl elmi-tədqiqat işləri aparmışdır. Sonradan bu ekspedisiya 1967-ci ildə Fərqanə çökəkliyində təşkil edilmişdir.
Akademik B.Ə. Budaqov Azərbaycanda müasir coğrafiyanın geomorfologiya, landşaftşünaslıq və toponimika elmi məktəblərinin banilərindən biridir. Onun rəhbərliyi sayəsində 50-yə qədər coğrafiya elmləri namizədi hazırlanmışdır. Onlardan bir neçəsi Orta Asiya ölkələrində, Dağıstanda çalışan alimlərdir. Onun 1973-cü ildə dərc edilmiş «Cənub–Şərqi Qafqazın geomorfologiyası və yeni tektonikası» adlı əsəri 1978-ci ildə Ümumittifaq Müsabiqəsində keçmiş SSRİ Coğrafiya Cəmiyyətinin N.A. Prjevalski adına qızıl medalına layiq görülmüşdür.
B.Ə. Budaqovun elmi-təşkilatı uğurlarına görə 1970, 1980, 1985 və 1990-cı illərdə keçmiş SSRİ Coğrafiya Cəmiyyəti qurultaylarında həmin cəmiyyətin elmi şurasının üzvü seçilmişdi. Eyni zamanda Moskvada nəşr edilən «Geomorfologiya», Aşqabadda nəşr edilən «Səhralardan istifadə problemləri» jurnal və İrkutskda dərc edilən «Coğrafiya və təbii ehtiyatlar» jurnallarının redaksiya heyəti üzvü kimi də fəaliyyət göstərirdi. B. Budaqov SSRİ–Hindistan, SSRİ–Bolqarıstan, SSRİ–Fransa elmi simpoziumlarının təşkilatçılarından biri və Azərbaycan üzrə elmi rəhbəri olmuşdur. O, İran İslam Respublikasında, Türkiyədə keçirilən beynəlxalq miqyaslı elmi konfranslarda iştirak etmiş və məruzələrlə çıxış etmişdi.
B.Ə. Budaqov elmi nailiyyətlərinə görə 1982-ci ildə SSRİ Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri sərgisinin, 1988-ci ildə Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyyətinin bir sıra medal və diplomları ilə təltif edilmişdi. 2000-ci ildə milli coğrafiya elmindəki xidmətlərinə görə Azərbaycanın «Şöhrət ordeni» ilə təltif olunmuşdur. Akademik B.Ə. Budaqov Respublika Prezidenti yanında AAK Rəyasət heyətinin üzvü, Azərbaycan Milli Məclisi yanında toponimika komissiyasının sədri, 1997-ci ildə Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri olmuşdur.

Будаг Абдулали оглы  Будагов родился в селе Чобанкара Зангибасарского (ныне Масисского) района Республики Армения.
Окончив в 1940 году неполную среднюю школу в селе Мехмандар Масисского района, он поступил в Азербайджанское педагогическое училище в городе Иреван, которое окончил в 1947 году.
В 1951 году он окончил Азербайджанский педагогический институт, в 1955 году — аспирантуру Института географии бывшей АН СССР, в 1955 году защитил в Москве кандидатскую диссертацию на тему «Геоморфология Юго-Восточного Кавказа».
С 1955 года Б.Будагов работал в Институте географии Академии наук Азербайджана.
С 1955 по 1967 год работал младшим научным сотрудником, старшим научным сотрудником, заведующим отделом физической географии. В эти годы он был ученым секретарем Азербайджанского географического общества.
В 1967 году Б.Будагов защитил докторскую диссертацию на тему «Геоморфология и новая тектоника азербайджанской части Большого Кавказа».
С 1967 года он являлся заведующим вновь созданным отделом «Ландшафтоведения» в Институте географии.
С 1974 по 1988 год он был заместителем директора по научной работе Института географии Академии наук Азербайджана, а с этого же года (1988) и до конца жизни работал директором института.
В 1976 году Академик Б.А. Будагов был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана, а в 1989 году ее действительным членом. С 1990 года и до конца своей жизни он был президентом Азербайджанского географического общества.
Научная деятельность Будагова посвящена изучению геоморфологии, ландшафта, новых тектонических движений, топонимики, экологии территории Азербайджанской Республики, охране окружающей среды, развитию школьной географии. Б.А. Будагов видный исследователь азербайджанской географии и организатор науки. Будагов известен также во многих зарубежных странах.
Будагов — автор многочисленных трудов, статей и монографий, посвященных современным научным проблемам.
Будагов первым в истории азербайджанской науки занялся такими важными проблемами, как «Память земель тюркских народов» (1994), «Толковый словарь топонимов азербайджанского происхождения Армении» (1998) совместно с Г. Гейбуллаевым, «Толковый словарь тюркских топонимов Грузии» (2004), «Природные ландшафты Азербайджана и их охрана» (1974), «Геоморфология южного склона Большого Кавказа» (1969), «Тюркские топонимы Евразии» (1998), «Современные и древние ледники Большого Кавказа, части Азербайджана» (1965) и опубликовал книги по этим вопросам.
В 1962 году по приглашению академика АН Узбекистана Тави Арифхан оглы Маклякова здесь проводились полевые исследования Будагом Будаговым. Подобная экспедиция была позднее организована в Ферганской долине в 1967 году.
Академик Б.А. Будагов является одним из основателей научных школ геоморфологии, ландшафтоведения и топонимики в современной географии Азербайджана. Под его руководством подготовлено до 50 кандидатов географических наук. Некоторые из них — ученые, работающие в странах Центральной Азии и Дагестане. Его работа «Геоморфология и новая тектоника Юго-Восточного Кавказа», опубликованная в 1973 году, была удостоена Золотой медали им. Пржевальского Географического общества СССР на Всесоюзном конкурсе в 1978 году.
За свои научные и организационные заслуги Будагов избирался членом ученого совета Географического общества бывшего СССР на его съездах в 1970, 1980, 1985 и 1990 годах. Одновременно он входил в редколлегию журналов «Геоморфология», издававшегося в Москве, «Проблемы использования пустынь», издававшегося в Ашхабаде, и «География и природные ресурсы», издававшегося в Иркутске. Б. Будагов был одним из организаторов научных симпозиумов СССР-Индия, СССР-Болгария, СССР-Франция и был их научным руководителем по Азербайджану. Он принимал участие и выступал с докладами на международных научных конференциях, проходивших в Исламской Республике Иран и Турции.
За свои научные достижения Б.Будагов был награжден рядом медалей и дипломов ВДНХ СССР (1982 г.) и Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР (1988 г.). В 2000 году за заслуги в отечественной географической науке он был награжден орденом «Славы» Азербайджана. Академик Б.А. Будагов был членом Президиума ВАК при Президенте республики, председателем Комиссии по топонимике при Милли Меджлисе Азербайджана, а в 1997 году — председателем Республиканского совета старейшин.