AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Aran iqtisadi rayonunda demoqrafik inkişaf problemləri və əhalinin məskunlaşması” adlı yeni nəşri dərc edilib.
Kitabın baş redaktoru, İnstitutun baş direktoru, c.e.d., dosent Zakir Eminov, elmi redaktoru baş direktorun müavini, c.ü.f.d., dosent Zaur İmranidir.
5 fəsil, 350 səhifədən ibarət monoqrafiyada Azərbaycanın mərkəzi və şərq hissələrini tutan Aran zonasında əhalinin məskunlaşmasının müasir vəziyyəti, onun dinamikasına təsir göstərən təbii-coğrafi və sosial-iqtisadi amillər, nizamlanması istiqamətləri təhlil olunur.
Bildirilir ki, ölkədə yaranan sabit iqtisadi inkişaf demoqrafik göstəricilərin sabitləşməsinə səbəb olur. təsərrüfatın inkişaf səviyyəsi, onun strukturu, əhaliyə göstərilən sosial-mədəni və məişət xidməti, təbii artım və miqrasiyalara böyük təsir göstərir. Bu amillərin təsiri ilə Aran iqtisadi rayonunda da əhalinin sayı davamlı olaraq artır. 2003-2008-ci illərdə doğulan uşaqların sayı 34,0% artıb. 1991-ci ildən sonra körpə ölümü daim azalmışdır. 2008-ci ilə qədər iqtisadi rayonda azalmanın səviyyəsi 3,3 dəfə aşağı enmişdir.
Aran iqtisadi rayonunun ərazisinin mənimsənilməsi və əhalinin məskunlaşdırılması perspektivlərinə respublika kontekstində baxılmalıdır. Respublikanın bir sıra iqtisadi rayonları ilə müqayisədə bu rayonun ərazi potensialının çox olmasına baxmayaraq torpaqlardan maksimum qənaətlə istifadə olunmalıdır. Yeni tikililər, salınan yollar, müxtəlif sosial infrastrukturlar əkinə yararlı yerləri əhatə etməməlidir. Relyef şəraitindən, qrunt sularının səviyyəsindən asılı olaraq yeraltı tikintilərə üstünlük vermək lazımdır. Kəndlərdə məişət xidməti müəssisələrinin təşkilinə xüsusi diqqət yetirilməlidir. Rayonda təhsilin yenidən qurulması və keyfiyyətinin yüksəldilməsinə diqqət artırılmalıdır. Tibbi xidmət səviyyəsi yüksəldilməli, xəstəxana və tibb məntəqələrinin şəraiti yaxşılaşdırılmalı, müasir tələblərə uyğun təşkil edilməlidir. Hər bir yaşayış məntəqəsində internetin imkanlarından istifadə edilməsinə şərait yaradılmalıdır.

Проблемы демографического развития и расселения населения в Аранском экономическом районе
Главный редактор книги, д.г.н. Закир Эминов, генеральный директор института, научный редактор, заместитель генерального директора, доцент, д.ф.г. Заур Имрани.
Вышло в свет новое издание Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики под названием «Проблемы демографического развития и расселения населения в Аранском экономическом районе».
Сообщается, что стабильное экономическое развитие в стране приводит к стабилизации демографических показателей, уровня развития экономики, ее структуры, социально-культурных и бытовых услуг, оказываемых населению, а также оказывают большое влияние на естественный прирост и миграцию. Благодаря влиянию этих факторов численность населения Аранского экономического района непрерывно увеличивается. Рождаемость в 2003-2008 гг. увеличилось на 34,0%. После 1991 года младенческая смертность постоянно снижалась. К 2008 году уровень упадка по экономическому району снизился в 3,3 раза.
Перспективы освоения территории Аранского экономического района и расселения населения следует рассматривать в контексте республики. По сравнению с рядом экономических районов республики, несмотря на то, что территориальный потенциал этого региона велик, земля должна использоваться с максимальной экономией. Новостройки, строящиеся дороги, различная социальная инфраструктура не должны закрывать пашню. В зависимости от условий рельефа и уровня грунтовых вод следует отдавать предпочтение подземным сооружениям. Особое внимание следует уделить организации предприятий бытового обслуживания в селах. Следует уделить внимание реконструкции и повышению качества образования в регионе. Следует поднять уровень медицинского обслуживания, улучшить условия больниц и медицинских центров, организовать их в соответствии с современными требованиями. Условия для пользования интернетом должны быть созданы в каждом населенном пункте.