Cİ kollektivi həmkarlarının əziz xatirəsini yad etdi 2020-11-13 12:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Coğrafiya İnstitutunun kollektivi il  yoldaşları – elmi işlər üzrə sabiq direktor müavini, iqlimşünas tədqiqatçı alim, dosent Məhərrəm Həsənov və “Azərbaycanın demoqrafiyası  və əhali coğrafiyası” şöbəsinin sabiq  müdiri, tədqiqatçı alim, dosent Nizami Əyyubovun vəfatı münasibəti ilə bir araya yığışıb.
Əvvəlcə hər iki mərhumun əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Direktor, akademik Ramiz Məmmədov coğrafiyaşünas alimlərin  elmi fəaliyyəti barədə qısa məlumar verib, onların  Azərbaycanın coğrafiya elminə verdikləri töhfələrdən söhbət açıb. Bildirilib ki, coğrafiya elmini özlərinə həyat yolu seçmiş alimlər əmək fəaliyyətinin ilk illərindən sonunadək  həyatlarını Coğrafiya İnstitutu ilə bağlamış, kiçik elmi işçi vəzifəsindən tutduqları son vəzifəyədək yüksəlmişlər.  Tədqiqatçı alimlər  öz sahələri üzrə  əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə etmiş, nəşr sahəsində dəyərli işlər görmüş, elmdə öz sözlərini demişlər.
Akademik coğrafiya elmindəki xidmətlərinə görə  M.Həsənovun  “Tərəqqi”  medalı ilə təltif edildiyini, AR Prezidentinin sərəncamı ilə elm sahəsindəki xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatı adına layiq görüldüyünü vurğulayıb.  O qeyd edib ki, N.Əyyubov da diqqətdən kənarda qalmamış, elm sahəsində göstərdiyi xidmətə  və tədrislə bağlı fəaliyyətinə görə Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət  Komissiyasının və AMEA Yer elmləri bölməsinin fəxri fərmanları ilə təltif olunmuşdur.
Sonra iclasda iştirak edən iş yoldaşları  M.Həsənov və N.Əyyubov haqqında xatirələrini bölüşüb, elm və təşkilatçılıq fəaliyyətləri ilə bağlı təəssüratlarını yada salıb, onların yüksək insani xüsusiyyətlərindən söhbət açıblar. Bildirilib ki, Məhərrəm müəllimin və Nizami müəllimin əziz xatirəsi həmişə yaşayacaq, qəlblərdən heç vaxt silinməyəcək.

Коллектив ИГ почтила память своих коллег 2020-11-13 12:00:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Коллектив Института географии собрался в связи с кончиной своих коллег - бывшего заместителя директора по науке,  климатолога, доцента Магеррама Гасанова и бывшего заведующего кафедрой демографии и географии населения Азербайджана, научного сотрудника, доцента Низами Эюбова.
Поначалу память обоих погибших почтили минутой молчания.
Директор, академик Рамиз Мамедов рассказал о научной деятельности географов, рассказал об их вкладе в географическую науку Азербайджана. Было отмечено, что ученые, избравшие географию своим образом жизни, с начала и до конца своей карьеры связали свою жизнь с Институтом географии и прошли путь от младшего научного сотрудника до последней должности. Исследователи добились значительных успехов в своих областях, проделали ценную работу в области научных публикаций и оставили след в науке.
Он отметил, что за заслуги в области академической географии Гасанов был награжден медалью «Прогресс», а за заслуги в области науки распоряжением Президента Азербайджанской Республики награжден Государственной премией Азербайджанской Республики. Он отметил,  что Н. Эюбов также был награжден за заслуги в области науки и преподавательскую деятельность почетными грамотами Государственной комиссии по приему студентов и Департамента наук о Земле НАНА.
Затем коллеги, присутствовавшие на встрече, поделились своими воспоминаниями о М. Гасанове и Н. Эйюбове, вспомнили свои впечатления от научной и организационной деятельности, а также рассказали об их высоких человеческих качествах. Было отмечено, что память о  них всегда будет жить в сердцах.