Coğrafiya İnstitutuna yeni baş direktor təyin edilib 2021-08-06 13:32:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutuna yeni baş direktor təyin olunması ilə əlaqədar  tədbir  keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezideni, akademik İbrahim Quliyev İnstitutun “İnsan coğrafiyası” istiqamətinin rəhbəri, coğrafiya elmləri doktoru  Zakir Eminovun  Coğrafiya İnstitutuna baş direktor təyin olunduğunu elan edib. Səbəbkarın  elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında  iclas iştirakçılarına məlumat verən akademik  qeyd edib ki, Z.Eminov uzun illər Azərbaycanda demoqrafiya məsələləri və urbanizasiyanın inkişafı sahəsində geniş tədqiqatlar aparıb, Azərbaycan Respublikasında və keçid dövründə olan digər ölkələrdə əhalinin sosial-demoqrafik vəziyyəti, əmək ehtiyatlarından istifadə, yaşayış məntəqələrinin inkişafı, aparılan iqtisadi islahatlar, onların bu proseslərə təsiri məsələlərini öyrənib. O, Azərbaycanda əhalinin məskunlaşmasının iqtisadi və sosial-demoqrafik problemlərinə dair 90-a qədər elmi məqalə və tezisin, 10 monoqrafiyanın, 10-a qədər kitabın  müəllifidir. Elmi əsərləri ABŞ, Böyük Britaniya Rusiya Federasiyası, Ukrayna, Özbəkistan, Qazaxıstan, Bolqarıstan, Rumıniya və s. ölkələrdə çap edilib.
“Azərbaycan Respublikası Milli Atlasının” hazırlanmasında yaxından iştirak edən Z.N.Eminov iqtisadi, sosial və demoqrafik məzmunlu xəritələrin tərtibçilərindən biri və  17-yə qədər xəritənin müəllifidir.
Z.N.Eminov coğrafiyanın tədrisi və onun geniş oxucu kütləsi arasında təbliği üçün xeyli işlər görüb, böyük həcmli kitablar və dərsliklər hazırlayıb. O, orta ümumtəhsil məktəbləri üçün tədris vəsaiti kimi nəzərdə tutulan iri həcmli “Coğrafiya ensiklopediyası” ikicildliyinin  müəllifidir.
Pedaqoji fəaliyyətlə yaxından məşğul olan Z.Eminov Bakı Dövlət və Azərbaycan Pedaqoji Universitetlərində ixtisası üzrə mühazirələr oxuyur, seminar məşğələləri aparır. Hazırda 4 nəfər elmlər doktoru dissertasiyasına, 5 fəlsəfə doktoru üzrə dissertanta, 5 doktoranta elmi rəhbərlik edir. İndiyə qədər onun elmi rəhbərliyi ilə 4 nəfər coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə etmişdir.
“Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” adlı üçcildlik fundamental əsərin əsas müəlliflərindən biri kimi 2016-cı ildə elm sahəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülüb.
Təqdimatının sonunda İ.Quliyev Zakir Eminovu yeni vəzifəsi ilə əlaqədar təbrik edib və ona bu çətin,  məsuliyyətli və şərəfli işdə böyük nailiyyətlər arzulayıb.

Назначен новый директор Института географии 2021-08-06 13:32:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Мероприятие было проведено в связи с назначением нового директора Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА.
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев объявил о назначении руководителя направления «Человеческая география», доктора географических наук Закира Эминова генеральным директором Института географии. Информируя участников о научной и организационной деятельности автора, академик сообщил, что на протяжении многих лет З. Эминов проводил обширные исследования в области демографии и градостроительства в Азербайджане. Изучал развитие поселений, экономические реформы. Он является автором около 90 научных статей и диссертаций, 10 монографий, около 10 книг по экономическим и социально-демографическим проблемам расселения населения в Азербайджане. Его научные труды публикуются в США, Великобритании, Российской Федерации, Украине, Узбекистане, Казахстане, Болгарии, Румынии и других странах.
З.Н. Эминов, принимавший активное участие в подготовке «Национального атласа Азербайджанской Республики», является одним из составителей экономических, социальных и демографических карт и автором 17 карт.
З.Н. Эминов много сделал для преподавания и популяризации географии среди широкого круга читателей, подготовил большие книги и учебники. Он является автором большой двухтомной «Энциклопедии географии», предназначенной в качестве учебника для общеобразовательных школ.
З. Эминов, который активно занимается педагогической деятельностью, читает лекции и проводит семинары в Бакинском Государственном и Азербайджанском педагогических университетах. В настоящее время он является научным руководителем 4 докторантов, 5 докторских диссертаций. Под его руководством защитили докторские диссертации по географии 4 человека.
В 2016 году он был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики в области науки как один из основных авторов трехтомного фундаментального труда «География Азербайджанской Республики».
В завершение своего выступления И.Гулиев поздравил Закира Эминова с переходом на новую должность и пожелал ему больших успехов в этой сложной, ответственной и благородной работе.